Dzieci kobiet, które paliły papierosy w ciąży, mogą mieć zaburzenia psychiczne

Badania wykazały, że już przebieg ciąży i porodu może wyłynąć na występowanie zaburzeń  obsesyjno-kompulsywnych (ang. obsessive compulsive disorder, OCD) u dzieci.

Szwedzcy naukowcy stwierdzili, że cesarskie cięcie, wcześniactwo, poród pośladkowy, palenie tytoniu w czasie ciąży lub wyjątkowo duża masa noworodku mogą być związane z występowaniem zaburzeń psychicznych.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

W poszukiwaniu przyczyn zaburzeń psychicznych

"Konkretne przyczyny zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych nie są znane" - mówi Gustaf Brander z Centrum Badań Psychiatrycznych w Instytucie Karolinska w Sztokholmie.

"Chociaż już wcześniej uważano, że czynniki genetyczne i środowiskowe są związane z występowaniem zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, to pierwszy raz, kiedy mamy przekonujące dowody, że środowisko wpływa na występowanie tego stanu" - mówi Brander.

11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia

Chcesz rzucić palenie, ale czy wiesz dlaczego? Slogan „Palenie jest niezdrowe” tu nie wystarczy. Aby zyskać motywację, potrzebujesz osobistego, potężnego...

Ludzie z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi mają niekontrolowane, powtarzające się myśli, z którymi starają się sobie radzić, w kółko wykonując pewną czynność. Na przykład ktoś z powodu nieustannego lęku przed włamywaczami może ciągle sprawdzać zamki w dzwiach. Zaburzenia pojawiają się zazwyczaj u starszych dzieci (7-8 lat).

Brander stwierdził jednak, że nowe odkrycia dotyczą powiązań pomiędzy pewnymi czynnikami okołoporodowymi a zwiększonym ryzykiem zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Nie udawadniają jednak, że te czynniki mogą rzeczywiście powodować zaburzenia. Badacze pracują jednak nad odczytywaniem genów, a to może utorować drogę do pełnego zrozumienia zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.

Wcześniejsze prace wykazały powiązania między powikłaniami w czasie ciąży i porodu, a innymi schorzeniami psychicznymi, w tym schizofrenią, autyzmem i zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. A nieprawidłowości w rozwoju mózgu w okresie płodowym były połączone z tym, jak działa mózg u dorosłego człowieka.

Na potrzeby badania Brander i współpracownicy zebrali dane na temat 2,4 mln dzieci urodzonych we Szwecji w latach 1973 i 1996 i porównali je z wynikami dzieci urodzonych w 2013. Ponad 17 tys. osób miało zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, a średni wiek w chwili diagnozy wynosił 23 lata.

Niektórym czynnikom ryzyka można zapobiec

Poza takimi czynnikami, jak wpływ tytoniu na płód i duża masa urodzeniowa, zespół naukowców zauważył, że niska ocena w skali Agpar również wskazuje na możliwość występywania zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.

Dr James Leckman, specjalista psychiatrii dziecięcej z Centrum Badań nad Dziećmi w New Hewen zauważył, że u prawie 50 proc. z osób, u których stwierdzono zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, można wskazać ****jeden z czynniów ryzyka.

"Jest duża możliwość, że zaburzenia mogą się rozwinąć u niektórych osób na bardzo wczesnym etapie rozwoju, nawet w okresie prenatalnym. Niektórym czynnikom ryzyka, np. paleniu papierosów, możemy zapobiec, ale inne nie są od nas zależne" - mówi Leckman.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Czy w ciąży mogę...?
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Czy w ciąży mogę...?
Rozwój płodu - okresy życia prenatalnego, rozwój płodu w poszczególnych miesiącach

Płodowy zespół ponikotynowy (WIDEO)

Płodowy zespół ponikotynowy (WIDEO) Odtwórz wideo

papierosy w czasie ciąży, ale także, jeśli partner matki palił w tym czasie. Bierne palenie kobiet w ciąży także jest bardzo szkodliwe dla dziecka (...)...

Rozwój płodu - okresy życia prenatalnego, rozwój płodu w poszczególnych miesiącach

Dzieci palących matek (WIDEO)

Dzieci palących matek (WIDEO) Odtwórz wideo

dzieci. Kobiety w ciąży powinny pamiętać, że nikotyna jest dla płodu bardzo szkodliwa. Jak palenie papierosów przez matkę wpływa na zdrowie dziecka (...) . U dzieci,...

Choroby i dolegliwości

Poznaj najbardziej wstydliwe męskie choroby

Poznaj najbardziej wstydliwe męskie choroby

Męskie problemy Skrzywienie penisa, wzwód trwający kilka dni, załupek - to tylko niektóre przypadłości, o których panowie woleliby nikomu nie mówić. Zdarza się, że nie chcą opowiedzieć o nich nawet swojemu lekarzowi. Sprawdźcie, jakie choroby powodują...

Zespół napięcia przedmiesiączkowego - przyczyny, objawy, leczenie

Najważniejsze informacje o zespole napięcia przedmiesiączkowego

Najważniejsze informacje o zespole napięcia przedmiesiączkowego

może nasilić się po 40 roku życia, kobiety, które urodziły dziecko, kobiety, które chorowały na depresję lub inną chorobę związaną z nastrojem mogą mieć więcej (...) . Mniejszość może...