Trwa ładowanie...

Dzieci kobiet, które paliły papierosy w ciąży, mogą mieć zaburzenia psychiczne

Avatar placeholder
20.07.2020 15:01
Dzieci kobiet, które paliły papierosy w ciąży
Dzieci kobiet, które paliły papierosy w ciąży (Shutterstock)

Badania wykazały, że już przebieg ciąży i porodu może wyłynąć na występowanie zaburzeń  obsesyjno-kompulsywnych (ang. obsessive compulsive disorder, OCD) u dzieci.

Odpowiednie postępowanie w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko występowania zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych
Odpowiednie postępowanie w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko występowania zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (Shutterstock)

Szwedzcy naukowcy stwierdzili, że cesarskie cięcie, wcześniactwo, poród pośladkowy, palenie tytoniu w czasie ciąży lub wyjątkowo duża masa noworodku mogą być związane z występowaniem zaburzeń psychicznych.

1. W poszukiwaniu przyczyn zaburzeń psychicznych

"Konkretne przyczyny zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych nie są znane" - mówi Gustaf Brander z Centrum Badań Psychiatrycznych w Instytucie Karolinska w Sztokholmie.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

"Chociaż już wcześniej uważano, że czynniki genetyczne i środowiskowe są związane z występowaniem zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, to pierwszy raz, kiedy mamy przekonujące dowody, że środowisko wpływa na występowanie tego stanu" - mówi Brander.

11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia
11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia [11 zdjęć]

Czy zastanawiasz się nad rzuceniem palenia, ale brakuje ci motywacji? Zwykły slogan "palenie jest niezdrowe"

zobacz galerię

Ludzie z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi mają niekontrolowane, powtarzające się myśli, z którymi starają się sobie radzić, w kółko wykonując pewną czynność. Na przykład ktoś z powodu nieustannego lęku przed włamywaczami może ciągle sprawdzać zamki w dzwiach. Zaburzenia pojawiają się zazwyczaj u starszych dzieci (7-8 lat).

Zobacz także

Jak radzić sobie z obsesjami?

Brander stwierdził jednak, że nowe odkrycia dotyczą powiązań pomiędzy pewnymi czynnikami okołoporodowymi a zwiększonym ryzykiem zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Nie udawadniają jednak, że te czynniki mogą rzeczywiście powodować zaburzenia. Badacze pracują jednak nad odczytywaniem genów, a to może utorować drogę do pełnego zrozumienia zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.

Wcześniejsze prace wykazały powiązania między powikłaniami w czasie ciąży i porodu, a innymi schorzeniami psychicznymi, w tym schizofrenią, autyzmem i zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. A nieprawidłowości w rozwoju mózgu w okresie płodowym były połączone z tym, jak działa mózg u dorosłego człowieka.

Na potrzeby badania Brander i współpracownicy zebrali dane na temat 2,4 mln dzieci urodzonych we Szwecji w latach 1973 i 1996 i porównali je z wynikami dzieci urodzonych w 2013. Ponad 17 tys. osób miało zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, a średni wiek w chwili diagnozy wynosił 23 lata.

2. Niektórym czynnikom ryzyka można zapobiec

Poza takimi czynnikami, jak wpływ tytoniu na płód i duża masa urodzeniowa, zespół naukowców zauważył, że niska ocena w skali Agpar również wskazuje na możliwość występywania zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.

Dr James Leckman, specjalista psychiatrii dziecięcej z Centrum Badań nad Dziećmi w New Hewen zauważył, że u prawie 50 proc. z osób, u których stwierdzono zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, można wskazać ****jeden z czynniów ryzyka.

"Jest duża możliwość, że zaburzenia mogą się rozwinąć u niektórych osób na bardzo wczesnym etapie rozwoju, nawet w okresie prenatalnym. Niektórym czynnikom ryzyka, np. paleniu papierosów, możemy zapobiec, ale inne nie są od nas zależne" - mówi Leckman.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze