Dzieci z adhd mogą mieć problemy z pisaniem!
Nie jest tajemnicą, że dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) często mają problemy w nauce. Ostatnie badania naukowe pozwoliły jednak określić, że u dzieci z ADHD znacznie wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z przyswojeniem języka pisanego. Według ekspertów, wyniki badań nie powinny zdziwić osób zaznajomionych ze specyfiką tego zaburzenia, gdyż ogólnie wiadomo, że około 80%, u których zdiagnozowano ten problem, ma problemy z czytaniem.
1. ADHD a umiejętność pisania
W celu wskazania zależności między problemami z pisaniem a ADHD, naukowcy poddali badaniom grupę 5 tysięcy dzieci pochodzących z klasy średniej, urodzonych między 1976 a 1982 rokiem w Rochester (Minnesota). Każde dziecko było śledzone od momentu narodzin, aż do dziewiętnastego roku życia. Badacze skupili się na zależności między ADHD zdiagnozowanym u części dzieci a problemami w nauce. Informacje na ten temat naukowcy otrzymali dzięki współpracy szkół i placówek medycznych. Badania wykazały, że u dzieci ze stwierdzonym zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z pisaniem jest pięć razy większe niż u dzieci, u których nie występują zaburzenia tego typu. Dodatkowym wnioskiem wyciągniętym z badania jest fakt, iż to dziewczynki z ADHD mają częściej problemy z opanowaniem umiejętności pisania.
Badania przeprowadzone w Minnesocie są pierwszymi, które wskazują na związek między ADHD a problemami z pisaniem. Zaletą tych analiz jest fakt, iż zostały one przeprowadzone wśród całej populacji, a nie na grupie uczestników próby klinicznej, jak większość wcześniej przeprowadzonych testów.
2. Co cechuje dziecko z ADHD?
ADHD jest najczęstszym typem zaburzeń zachowania wśród dzieci w Stanach Zjednoczonych. Szacuje się, że problem ten występuje u 3-5% dzieci w wieku szkolnym. Liczba przypadków ADHD ciągle wzrasta. Pacjenci z ADHD mają problemy ze skupieniem uwagi i często odznaczają się nieodpowiednim zachowaniem. W świetle ostatnich badań, dzieci z tym zaburzeniem psychoruchowym mają także problemy z nauką pisania. Niedostatek w tej dziedzinie może objawiać się problemami z pamięcią i organizacją oraz trudnymi do opanowania błędami ortograficznymi.
Problemy z pisaniem nie zawsze powinny być kojarzone z dysleksją. Często wystarczą dodatkowe ćwiczenia, aby je zniwelować lub znacznie zmniejszyć. Rodzice muszą jednak wiedzieć, że czasem trudności w pisaniu są wskaźnikiem poważniejszego zaburzenia, jakim jest ADHD.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.