E-papieros

Jednak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca ostrożność. E-papieros wygląda i „smakuje" tak samo jak zwykły papieros. Wewnątrz znajdują się: baterie, mikroprocesor, rozpylacz i nabój (kartridż) zawierający płyn, w którym może znajdować się nikotyna lub substancje aromatyczne na bazie sztucznych aromatów. Przy każdym zaciągnięciu się, płyn zmieszany z powietrzem tworzy parę, która zastępuje dym papierosowy i jest wdychana przez użytkownika.

Bezpieczeństwo stosowania e-papierosa

Firmy komercjalizujące e-papierosy opisują je jako środek wspomagający palaczy w uwolnieniu się od nikotyny. Niektóre nawet powołują się na Światową Organizację Zdrowia, która jakoby uznała tę technikę jako równie dobrą, co substytuty nikotynowe (gumy do żucia, pastylki i plastry). Jednak uwaga, Światowa Organizacja Zdrowia nigdy nie uznała skuteczności i nie dała gwarancji bezpieczeństwa stosowania e-papierosów. Nie dysponuje ona badaniami naukowymi, które mogłyby to potwierdzić. A dodatkowo, jak twierdzi jej wicedyrektor ds. chorób niezakaźnych i zdrowia psychicznego, dr Ala Alwan: „Nie została potwierdzona skuteczność działania e-papierosa jako terapii zastępczej dla nikotyny".

Gdzie szukać pomocy w przypadku uzależnień i innych problemów psychologicznych?

Niepotwierdzona skuteczność e-papierosa

Światowa Organizacja Zdrowia nie wyklucza jednak możliwości, że e-papieros jest skuteczny na etapie odstawiania nikotyny. Ale jedynym sposobem, żeby się o tym przekonać jest wykonanie badań. „Jeśli firmy komercjalizujące e-papierosy chcą pomóc palaczom w zerwaniu z nałogiem, muszą koniecznie przeprowadzić badania kliniczne i analizy toksykologiczne, by w ten sposób wejść na właściwą i zgodną z przepisami drogę"- uważa Douglas Bettcher, prowadzący, w ramach Światowej Organizacji Zdrowia, kampanię przeciwko paleniu papierosów. Dopóki to się nie stanie, WHO nie może uznać e-papierosa jako właściwej terapii zastępczej dla nikotyny.

Według wstępnych badań przeprowadzonych we Francji w 2008 roku e-papierosy mogą zawierać substancje chemiczne, takie jak glikol propylenowy (rozczynnik, który może mieć działanie drażniące) oraz pochodne terpenowe (te mogą mieć konsekwencje dla osób, u których w rodzinie stwierdzono przypadki epilepsji).

Ze względu na niepotwierdzone działanie e-papierosów i ich wpływ na zdrowie, organizacje zdrowia zalecają daleko idącą ostrożność w ich stosowaniu. Niezalecane jest w szczególności używanie e-papierosów przez kobiety karmiące piersią z powodu zawartości substancji toksycznych i braku danych o możliwości ich przedostawania się do mleka matki.

Na obecną chwilę, osoby, które podjęły rzucanie palenia, powinny raczej korzystać ze sprawdzonych środków, takich jak: gumy, pastylki czy plastry. Pamiętajmy jednak, że aby skutecznie uwolnić się od nałogu, czyli ostatecznie rzucić palenie papierosów, musimy pracować nad swoją motywacją i silną wolą!

Komentarze (2)
~Maggie
~Maggie ponad rok temu

Warto dotrzeć do materiałów i analiz, prowadzonych przez sprawdzone ośrodki medyczne. Ja znalazłam artykuł, w którym wyraźnie powiedziano, że magazyn medyczny Inhalation Toxicology Journal opublikował wyniki badania, w których dowiedziono, że substancje emitowane przez papierosy elektroniczne w przeciwieństwie do klasycznych papierosów tytoniowych nie stwarzają zagrożenia dla osób postronnych. Nie powinniśmy więc obawiać się, że wciągnięcie pary z e-papierosa nam zaszkodzi. O wiele groźniejszy dla organizmu jest spacer wzdłuż zakorkowanej ulicy, nad którą unosi się smog.To skusiło mnie do zakupu e-papierosa, przed którym wcześniej broniłam się i powtarzałam te stereotypowe opinie, że pewnie też jest tak samo trujące jak standardowe papierosy. Teraz po kilkunastu miesiącach używania mojego e-papierosa cogito mogę jasno stwierdzić, że czuję się o niebo lepiej paląc e-papierosa niż jak paliłam tradycyjne egzemplarze. Przede wszystkim nie mam kaszlu i bólu głowy. O zapachu i żółtych palcach nie wspomnę...

Odpowiedz
~Gniewko
~Gniewko ponad rok temu

Glikol propylenowy jest w wielu substancjach codziennego użytku jak kosmetyki. Z całym szacunkiem, ale dzięki e papierosom nie mam zadyszki biegnąc na autobus. Poprawił mi się węch i smak. Z niczym nie można przesadzać, ale jednak taki artykuł powinien napisać lekarz specjalista, a nie psycholog.
E-papierosy nie są zalecanie dla kobiet w ciąży ponieważ płód może wchłonąć nikotynę co jest niepożądane.
Niemniej zatwardziałemu palaczowi taka terapia e-papierosowa może wiele pomóc. Mówię tu na swoim przykładzie.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Uzależnienie od papierosów
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Co robić?

~Lalambayy8 • ostatni post 27 minut temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Uzależnienie od papierosów
Uzależnienie od papierosów

Młoda palaczka

Młoda palaczka

Palenie tytoniu jest najczęstszą przyczyną zgonów w krajach europejskich.

Uzależnienie od papierosów

Rzucenie nałogu palenia

Rzucenie nałogu palenia

Zerwanie z uzależnieniem nikotynowym Zerwanie z nałogiem nie jest proste, ale siła woli i wytrwałość, a także specjalne środki wspomagające, z pewnością sprawią, że proces rzucania palenia zakończy się powodzeniem.

Uzależnienie od papierosów

Bierne palenie

Bierne palenie

Bierne palenie jest równie niezdrowe, jak aktywne. Najczęstsze konsekwencje zdrowotne palenia to choroby serca.

Uzależnienie od papierosów

Nałóg nikotynowy u młodzieży

Nałóg nikotynowy u młodzieży

Badacze odkryli niepokojącą zależność: im większe uzależnienie młodego człowieka od nikotyny, tym mniej aktywna kora przedczołowa.

Uzależnienie od papierosów

Przykazania byłego palacza

Przykazania byłego palacza

Pragniesz pozbyć się nałogu palenia papierosów, ale nie masz wystarczającej motywacji? Przeczytaj nasze rady, dzięki którym przetrwasz pierwsze (...) chwile bez papierosa. 1. Zaplanuj, kiedy dokładnie rzucasz palenie. ...

Uzależnienie od papierosów

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO)

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO) Odtwórz wideo

więc jest uświadamianie młodym ludziom, jakie skutki niesie za sobą palenie papierosów. Osoby, które już się uzależniły, najprawdopodobniej wiedzę (...) o szkodliwości papierosów odrzucą, ewentualnie...

Uzależnienie od papierosów

Sposoby na rzucenie palenia

Sposoby na rzucenie palenia

Polacy uzależnieni od nikotyny Jak podaje Eurobarometr (sondaże na zlecenie Parlamentu Europejskiego), 26 proc. Polaków pali papierosy (...) papierosów umiera na świecie ok. 6 mln ludzi, z czego 600...

Uzależnienie od papierosów

Co jeść po rzuceniu palenia?

Co jeść po rzuceniu palenia?

przekąsek. Brak papierosa rekompensuj sobie uprawianiem sportu. W czasie wysiłku zapomnisz o paleniu i poprawisz swoją kondycję.

Uzależnienie od papierosów

Założenia kampanii antynikotynowej (WIDEO)

Założenia kampanii antynikotynowej (WIDEO) Odtwórz wideo

W obecnych czasach na świecie powstaje coraz więcej organizacji promujących zdrowie. Głównym celem takiej organizacji jest zachęcenie obywateli do podejmowania środków zapobiegawczych w celu uniknięcia wystąpienia bądź nasilenia danej choroby. Co więcej,...