Trwa ładowanie...

E-papieros - bezpieczeństwo, wpływ na zdrowie

E-papieros wygląda i „smakuje" tak samo jak zwykły papieros. Wewnątrz e-papierosa znajdują się: baterie, mikroprocesor, rozpylacz i nabój (kartridż) zawierający płyn, w którym może znajdować się nikotyna lub substancje aromatyczne na bazie sztucznych aromatów. Przy każdym zaciągnięciu się, płyn zmieszany z powietrzem tworzy parę, która zastępuje dym papierosowy i jest wdychana przez użytkownika.

Zobacz film: "Ile papierosów szkodzi?"

spis treści

1. E-papieros - bezpieczeństwo

Firmy komercjalizujące e-papierosy opisują je jako środek wspomagający palaczy w uwolnieniu się od nikotyny. Niektóre nawet powołują się na Światową Organizację Zdrowia, która jakoby uznała tę technikę jako równie dobrą, co substytuty nikotynowe (gumy do żucia, pastylki i plastry).

Anglicy kupią e-papierosy na receptę. A co zmieni się w Polsce?
Anglicy kupią e-papierosy na receptę. A co zmieni się w Polsce? [7 zdjęć]

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii dostają szansę, żeby kupować papierosy elektroniczne z refundacją. Wystarczy...

zobacz galerię

Jednak uwaga, Światowa Organizacja Zdrowia nigdy nie uznała skuteczności i nie dała gwarancji bezpieczeństwa stosowania e-papierosów. Nie dysponuje ona badaniami naukowymi, które mogłyby to potwierdzić. A dodatkowo, jak twierdzi jej wicedyrektor ds. chorób niezakaźnych i zdrowia psychicznego, dr Ala Alwan: „Nie została potwierdzona skuteczność działania e-papierosa jako terapii zastępczej dla nikotyny".

2. E-papieros - wpływ na zdrowie

Światowa Organizacja Zdrowia nie wyklucza jednak możliwości, że e-papieros jest skuteczny na etapie odstawiania nikotyny. Ale jedynym sposobem, żeby się o tym przekonać jest wykonanie badań. „Jeśli firmy komercjalizujące e-papierosy chcą pomóc palaczom w zerwaniu z nałogiem, muszą koniecznie przeprowadzić badania kliniczne i analizy toksykologiczne, by w ten sposób wejść na właściwą i zgodną z przepisami drogę"- uważa Douglas Bettcher, prowadzący, w ramach Światowej Organizacji Zdrowia, kampanię przeciwko uzależnienia od papierosów. Dopóki to się nie stanie, WHO nie może uznać e-papierosa jako właściwej terapii zastępczej dla nikotyny.

Zobacz także:

Według wstępnych badań przeprowadzonych we Francji w 2008 roku e-papierosy mogą zawierać substancje chemiczne, takie jak glikol propylenowy (rozczynnik, który może mieć działanie drażniące) oraz pochodne terpenowe (te mogą mieć konsekwencje dla osób, u których w rodzinie stwierdzono przypadki epilepsji).

Ze względu na niepotwierdzone działanie e-papierosów i ich wpływ na zdrowie, organizacje zdrowia zalecają daleko idącą ostrożność w ich stosowaniu. Niezalecane jest w szczególności używanie e-papierosów przez kobiety karmiące piersią z powodu zawartości substancji toksycznych i braku danych o możliwości ich przedostawania się do mleka matki.

Na obecną chwilę, osoby, które podjęły rzucanie palenia powinny raczej korzystać ze sprawdzonych środków, takich jak: gumy, pastylki czy plastry. Pamiętajmy jednak, że aby skutecznie uwolnić się od nałogu, czyli ostatecznie rzucić palenie papierosów, musimy pracować nad swoją motywacją i silną wolą!

Następny artykuł: Elektroniczne papierosy a tradycyjne

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.