Trwa ładowanie...

Ekspert wymienia cztery produkty. Zmniejszą ryzyko cukrzycy, raka i alzheimera

 Paula Jakubasik
23.03.2024 11:50
Jedz jak najczęściej. Sprzyja zdrowiu jelit, zmniejsza stan zapalny
Jedz jak najczęściej. Sprzyja zdrowiu jelit, zmniejsza stan zapalny (Getty Images, Nutrition Communications)

Nigdy nie można przecenić znaczenia diety dla ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia. Chociaż niektórzy skupiają uwagę wyłącznie na tym, ile kalorii spożywają, liczy się również to, co trafia na talerz. Wielu z nas spożywa żywność, która powoduje niebezpieczne stany zapalne w organizmie - ostrzega ekspert.

spis treści

1. Znaczenie diety

Jeden z ekspertów ostrzegł, że wiele spożywanych przez nas produktów spożywczych może w rzeczywistości powodować nasilenie chorób. Pokarmy bogate w tłuszcze, cukier i węglowodany, takie jak ciasta, biały chleb, chipsy i smażone potrawy, mogą wywoływać stany zapalne w organizmie.

Zapalenie jest szkodliwe i wiąże się z poważnymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca typu 2, choroba Alzheimera, otyłość, zapalenie stawów, a nawet nowotwory.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

- To, co jemy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie - twierdzi dietetyczka dr Carrie Ruxton.

Sposób żywienia, który może nasilać przewlekłe stany zapalne obejmuje dużą ilość rafinowanych zbóż, potraw smażonych na oleju oraz przekąsek i napojów o wysokiej zawartości cukru. Zwiększa ryzyko wystąpienia bólu stawów i innych problemów zdrowotnych. Z tego względu ekspertka zaleca przestrzeganie diety przeciwzapalnej.

- Dieta przeciwzapalna wiąże się z poprawą markerów stanu zapalnego we krwi i tkankach - przekonuje.

2. Cztery produkty

Dr Ruxton zwraca szczególną uwagę na cztery produkty żywnościowe:

Według dietetyczki tłuste ryby są najlepszym pokarmem przeciwzapalnym ze względu na bogactwo kwasów tłuszczowych omega-3.

- Badanie składników odżywczych wykazało, że choroba zwyrodnieniowa stawów uległa poprawie po podaniu pacjentom dodatkowej dawki kwasów omega-3, a badacze zaobserwowali zmniejszenie bólu i uszkodzenia chrząstki - przekonuje dr Ruxton.

Przykładami tłustych ryb są łosoś, sardynki, pstrągi i makrele. Jeśli jesteś wegetarianinem lub weganinem możesz pozyskać kwasy omega-3 z orzechów włoskich, fasoli, nasion chia i suplementów.

Owoce i warzywa wydają się oczywiste, ale nie każdemu udaje się zjeść pięć zalecanych porcji w ciągu dnia.

- Badania pokazują, że spożywanie większej ilości owoców i warzyw zmniejsza marker stanu zapalnego we krwi, zwany białkiem C-reaktywnym - mówi ekspertka.

Produkty te jednocześnie pomagają kontrolować poziom cukru we krwi oraz obniżać ciśnienie i poziom cholesterolu. Badanie opublikowane w zeszłym roku w czasopiśmie "Neurology" wykazało, że osoby rzadko spożywające owoce i warzywa były bardziej narażone na rozwój choroby Alzheimera.

Wiadomo, że żywność fermentowana, taka jak kiszona kapusta i kimchi, sprzyja zdrowiu jelit i pomaga zmniejszyć stan zapalny. Jedzenie fasoli i roślin strączkowych może spowodować obniżenie wskaźników stanu zapalnego we krwi, pomaga także w odchudzaniu.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze