Ekstremalnie niebezpieczna choroba. Kobieta zmarła 20 dni po usłyszeniu diagnozy

Nikt nie spodziewał się jej śmierci. Miała dom, kochającego męża, wspaniałe dzieci. Zaprzątnięta codziennymi obowiązkami w najgorszych snach nie przypuszczała, że jej życie właśnie dobiega końca. Zanim trafiła do lekarza, w jej ciele na dobre rozpanoszyła się choroba.

Życie sprzątnięte sprzed nosa

Joanna Shaw, 39-letnia mieszkanka Chorley, niewielkiej miejscowości położonej niedaleko Manchesteru, prowadziła szczęśliwe życie. Czas wypełniała jej opieka nad czwórką dzieci i praca, którą kochała. Nie skarżyła się na większe problemy zdrowotne. Niepokojące objawy pojawiły się w sierpniu, podczas rodzinnego wyjazdu do Francji. Kobieta zauważyła, że spuchły jej kostki, zaczęła mieć także drobne problemy z oddychaniem.

#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?

– Powiedziałem jej wtedy, że nie ma się czym martwić. Pomyślałem, że przecież się starzejemy. W dodatku Joanna ciężko pracowała jako policjantka, rzadko miała czas na odpoczynek – wspomina jej mąż Gareth.

Po powrocie z urlopu bez większych obaw kobieta zdecydowała się jednak na wizytę u lekarza. Okazało się, że to nowotwór. Agresywny rak nadnerczy w ostatniej, nieoperacyjnej fazie rozwoju. To był wyrok – usłyszała, że zostały jej trzy tygodnie życia. Dokładne testy wykazały, że narząd był najeżony guzami, które rozwijały się w utajeniu, nie dając ani żadnych objawów, ani nadziei na powrót do zdrowia.

Medycyna okazała się bezsilna. Joanna zmarła 27 września. 20 dni po usłyszeniu diagnozy.

– Choroba zabrała nam wszystko, co mieliśmy, bez ostrzeżenia, nie dając czasu, żeby się jakoś przygotować – wspomina dziś mąż zmarłej. Przed śmiercią poprosiła tylko o to, by została zapamiętana. Ostatnie dni życia spędziła, nagrywając filmiki, na których czyta ulubione historie dzieci. Te same, które zawsze czytywała im przed snem.

Śmiertelny wróg

Uratować nerki

Nerki są narządem, który zapewnia prawidłową równowagę wewnątrzustrojową, czynność wewnątrzwydzielniczą oraz metaboliczną. Jeśli zatem ulegną one uszkodzeniu,...

Rak nadnerczy to ekstremalnie niebezpieczna choroba, która, choć występuje dość rzadko, rozpoznana zbyt późno nie pozostawia większych szans na przeżycie. W największym stopniu narażone są na nią dzieci poniżej 6. roku życia oraz dorośli w wieku 30-40 lat.

W sytuacji, kiedy rozwijające się guzy zaburzą pracę układu hormonalnego, nowotwór może dawać pewne objawy, jednak zazwyczaj rozwija się w ukryciu. Sygnałem ostrzegawczym bywa w takim przypadku jedynie zmęczenie czy utrata masy ciała, a więc objawy, które łatwo zrzucić na karb zwykłego przepracowania.

Nic zatem dziwnego, że schorzenie wykrywane jest najczęściej przypadkiem, zwykle zbyt późno, kiedy lekarze nic nie mogą już zrobić. Zwłaszcza, że guz charakteryzuje się dużą złośliwością.

O wiele łatwiejsze jest rozpoznanie nowotworów hormonalnie czynnych – u pacjenta można zaobserwować bowiem charakterystyczne objawy. Widocznie zwiększa się masa ciała, stopniowo zanikają mięśnie, a na brzuchu widoczne są fioletowe linie. U kobiet dochodzi do powiększenie łechtaczki, pojawia się trądzik, dodatkowe owłosienie, a tembr głosu wyraźnie się obniża. U mężczyzn zaobserwować można spadek libido, impotencję i powiększenie piersi.

Wykonanie badania krwi i moczu jest w takiej sytuacji konieczne. Tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny brzucha pozwolą ustalić ewentualną lokalizację i rozmiar guza. W oparciu o te informacje podejmowana jest decyzja o sposobie leczenia.

Komentarze (120)
~la boca
~la boca ponad rok temu

@~Zdrowy inaczej: Człowieku wiesz ile kosztują badania prywatnie ? Ja mam ogromne bóle nóg i byłem prywatnie u neurologów i dają tylko tabletki i każą czekać-nie wykazują dobrej chęci poprawy pacjenta.Wiesz ile to wszystko kosztuje ? Dojazdy,wizyty.Jak nie masz kasy i szczęścia,że ktoś cię dobrze zdjagnozuje to idziesz do piachu.Jak masz słaby portfel to nikt się tobą nie zainteresuje.Leczenie to biznes jak każda inna forma biznesu.A NFZ to wiesz co robi z ludżmi ? Olewa.Kolejka 10 miesięcy,a jak pójdziesz na wizytę to lekarz cię oleje.

Odpowiedz
~bitak
~bitak ponad rok temu

@~barbara: profilaktyka ??? nie istnieje w naszej służbie . Poszłam ostatnio do lekarza po 17 latach nie bywania u nich . Bolało mnie w piersi - prawdopodobnie były to nerwobóle , lekarz bez żadnych badań przepisał antybiotyk , zastrzyki i tabletki . po 17 latach powinien chociaż zlecić badanie krwi , nie mówiąc o ekg !, Drugi raz i to tez niedawno- postanowiłam odnowić sobie książeczkę sanepidowską , książeczka została podbita( po 17 latach przerwy) bez badań . I gdzie tu profilaktyka ?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Guz nadnerczy - objawy, rozpoznanie, leczenie, rokowanie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Guz nadnerczy - objawy, rozpoznanie, leczenie, rokowanie
Depresja poporodowa - przyczyny, baby blues, objawy, leczenie

Depresja po porodzie (WIDEO)

Depresja po porodzie (WIDEO) Odtwórz wideo

Depresja poporodowa to rodzaj zaburzenia psychicznego, które dotyka nawet 20% kobiet po urodzeniu dziecka. Jest niebezpieczna dla zdrowia dziecka (...) zainteresowania dzieckiem, bóle głowy i nudności....

Jak pozbyć się opryszczki?

Wirus opryszczki - drogi zarażenia (WIDEO)

Wirus opryszczki - drogi zarażenia (WIDEO) Odtwórz wideo

się, że ponad 20% kobiet w ciąży na świecie jest nosicielami wirusa HSV, a u 2% tych osób zakażenie ma miejsce w okresie ciąży. Opryszczka (...) Wirus opryszczki atakuje niepodziewanie, to często występującą choroba...

Diagnostyka zmian skórnych

Chciała tylko usunąć pryszcza. Omal nie umarła

Chciała tylko usunąć pryszcza. Omal nie umarła

. Kobieta zdecydowała się go usunąć. Nie sądziła jednak, że ta powszechna, choć niezalecana przez dermatologów, praktyka skończy się dla niej wizytą (...) i puchnąć. Stała się zniekształcona. Pojawił się też uciążliwy ból. Kobieta...

Endometrioza - przyczyny i leczenie

Czy można mieć menopauzę przed trzydziestką?

Czy można mieć menopauzę przed trzydziestką?

zrobić, aby być jeszcze lepsi Diagnoza Lekarze stwierdzili u Thessy endometriozę w 2014 roku. Kobieta zmagała się z obfitymi miesiączkami. Pomiędzy (...) profilu. Zobacz też: Owoce, których nie wolno jeść prosto z...

Medycyna naturalna

5 powodów, dla których warto pić wodę z kurkumą

5 powodów, dla których warto pić wodę z kurkumą

napój. Zobacz także: Matka napisała poruszający list: "Wszyscy śmieją się z mojego Brajanka" Zapobiega chorobom serca Antyoksydacyjne i przeciwzapalne (...) regenerację podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Zobacz także: Zakazana...