Trwa ładowanie...

Elektrokoagulacja – czym jest, przebieg, zastosowanie, skutki uboczne

Elektrokoagulacja to zabieg wykorzystywany do usuwania zmian skórnych.
Elektrokoagulacja to zabieg wykorzystywany do usuwania zmian skórnych. (Adobe Stock)

Elektrokoagulacja to zabieg służący usuwaniu zmian na skórze, takich jak włókniaki, prosaki, torbiele oraz brodawki. Elektrokoagulacja jest również wykorzystywana do zamykania naczynek krwionośnych. Co to jest elektrokoagulacja? Jakie są efekty elektrokoagulacji? Czy elektrokoagulacja boli?

spis treści

1. Czym jest elektrokoagulacja?

Elektrokoagulacja, nazywana inaczej diatermią chirurgiczną lub termolizą, to zabieg polegający na usuwaniu zmian na skórze przy użyciu prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości. Elektrokoagulacja stosowana jest zarówno w kosmetologii, jak i medycynie. W trakcie zabiegu eliminowane są m.in. włókniaki, prosaki, torbiele oraz brodawki.

Elektrokoagulacja jest również wykorzystywana do zamykania naczynek krwionośnych oraz usuwania pieprzyków. Zabieg trwa od kilku do kilkudziesięciu minut, zależnie od obszaru, na którym pojawiły się zmiany.

2. Jak działa elektrokoagulacja?

Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"

Elektrokoagulacja to zabieg, który wykorzystuje właściwości prądu o wysokiej częstotliwości. W przebiegu tej metody korzysta się z końcówek w różnych rozmiarach i kształtach, które dobiera się w zależności od usuwanych zmian.

Zmiany podgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury, sięgającej nawet 200 stopni Celsjusza, co powoduje denaturację białek znajdujących się w skórze. W efekcie dochodzi do zniszczenia nieestetycznej narośli lub zamknięcia naczyń krwionośnych.

Elektrokoagulacja to metoda małoinwazyjna, co oznacza, że nie wymaga nacinania skóry, cechuje się też wysokim stopniem bezpieczeństwa i nie grozi wystąpieniem poważnych powikłań.

3. Jakie są zastosowania elektrokoagulacji w dermatologii?

Elektrokoagulacja znajduje szerokie zastosowanie w dermatologii, głównie w celu usuwania różnych zmian skórnych, takich jak brodawki, kurzajki, znamiona, naczyniaki, zgrubienia skórne czy rozszerzone naczynia krwionośne.

4. Jakie problemy skórne rozwiązuje elektrokoagulacja?

Elektrokoagulacja jest wykonywana zarówno w celach kosmetycznych, jak i zdrowotnych. Wyróżnia się następujące rodzaje zabiegu:

  • elektrokoagulacja kurzajki,
  • elektrokoagulacja włókniaków,
  • elektrokoagulacja rozszerzonych naczyń krwionośnych,
  • elektrokoagulacja brodawki (wirusowej, łojotokowej lub płaskiej),
  • elektrokoagulacja prosaków,
  • elektrokoagulacja kaszaków,
  • elektrokoagulacja żółtaków,
  • elektrokoagulacja torbieli łojowych,
  • elektrokoagulacja nadżerki,
  • elektrokoagulacja naczyniaków gwiaździstych,
  • elektrokoagulacja zbędnego owłosienia,
  • elektrokoagulacja nadmiernego owłosienia,
  • elektrokoagulacja zgrubienia skóry,
  • elektrokoagulacja przerośniętych gruczołów łojowych i potowych,
  • elektrokoagulacja rogu skórnego,
  • elektrokoagulacja rogowacenia słonecznego.

5. Przygotowana do zabiegu elektrokoagulacji

Przygotowanie do zabiegu elektrokoagulacji może różnić się w zależności od rodzaju zmiany skórnej, jej lokalizacji i innych czynników. Pierwszym krokiem jest konsultacja z dermatologiem, który oceni rodzaj i rozmiar zmiany skórnej oraz zdecyduje, czy elektrokoagulacja jest odpowiednią metodą jej usunięcia. Przeprowadzi także wywiad medyczny dotyczący chorób przewlekłych, alergii i stosowanych leków.

Lekarz oceni również ryzyko powikłań i dobierze odpowiednie znieczulenie. Przekaże również informacje na temat czasu trwania zabiegu, ewentualnych skutków ubocznych i zaleceń dotyczących pielęgnacji.

Niekiedy konieczne jest odstawienie przyjmowanych leków lub modyfikacja ich dawkowania, natomiast w kwestii przygotowania do zabiegu należy stosować się do informacji udzielonych przez lekarza.

Ogólne zalecenia to unikanie ekspozycji na słońce oraz używania samoopalaczy przez 2 tygodnie przed zabiegiem, przez miesiąc przed datą elektrokoagulacji niewskazane jest wykonywanie procedur laserowych i peelingów chemicznych, a na 14 dni przed procedurą należy odstawić wszelkie preparaty i leki o działaniu światłouczulającym, również kremy z kwasami lub pochodnymi witaminy A.

6. Jak wygląda proces zabiegu elektrokoagulacji?

Zabieg elektrokoagulacji jest zazwyczaj stosunkowo krótki i może być wykonywany w gabinecie dermatologicznym. Obszar poddawany zabiegowi jest miejscowo znieczulany, a następnie dokładnie oczyszczany i dezynfekowany.

Lekarz przykłada elektrodę do powierzchni skóry, która wytwarza prąd i generuje temperaturę. W efekcie dochodzi do denaturacji białek lub zamknięcia naczynek krwionośnych. Następnie specjalista usuwa resztki martwej tkanki, oczyszcza miejsce po zabiegu i zakłada opatrunek.

7. Przeciwwskazania do zabiegu elektrokoagulacji

Elektrokoagulacja nie jest odpowiednia dla każdego, z zabiegu nie mogą skorzystać osoby z np. rozrusznikiem serca, kobiety w ciąży lub karmiące piersią.

Elektrokoagulacji nie powinny również wykonywać osoby, które są świeżo opalone, niezależnie od tego, czy to opalenizna naturalna, czy uzyskana w solarium. Metoda ta nie jest bezpieczna również bezpośrednio przed lub po zabiegach kosmetycznych, takich jak peeling mechaniczny czy zabiegi z kwasami. Pozostałe przeciwwskazania do zabiegu to choroby serca, infekcje skórne, skłonność do bliznowców, cukrzyca i ogólny zły stan zdrowia.

8. Czy elektrokoagulacja jest bolesna dla pacjenta?

Elektrokoagulacja może być bardziej lub mniej komfortowa dla pacjenta, w zależności od jego indywidualnej wrażliwości, również rozmiar i umiejscowienie zmian skórnych wpływają na odczucia bólowe podczas zabiegu.

9. Jakie mogą być skutki uboczne elektrokoagulacji?

Elektrokoagulacja to stosunkowo bezpieczna metoda usuwania zmian skórnych, ale może wiązać się z ryzykiem wystąpienia następujących skutków ubocznych:

  • ból, pieczenie i uczucie dyskomfortu,
  • obrzęk i zaczerwienienie,
  • uczucie mrowienia lub drętwienia,
  • siniak,
  • blizna,
  • zakażenie miejsca zabiegu,
  • przejściowe zmiany w pigmentacji,
  • stwardnienie skóry,
  • nawrót zmiany skórnej.

10. Czy elektrokoagulacja jest bezpieczna?

Elektrokoagulacja jest uważana za stosunkowo bezpieczną metodę zabiegową, jeśli jest wykonywana przez doświadczonego specjalistę, z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności.

11. Czy elektrokoagulacja pozostawia blizny?

Elektrokoagulacja może pozostawić blizny, ale ryzyko ich powstania jest niewielkie i zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj i wielkość zmiany skórnej, lokalizacja na ciele, technika zabiegu oraz indywidualna skłonność pacjenta do tworzenia blizn.

12. Ile czasu trwa gojenie po zabiegu elektrokoagulacji?

Zabieg pozostawia powierzchniową ranę, która jest chroniona miejscowym środkiem antybakteryjnym i opatrunkiem. Proces gojenia zajmuje od 5 do 21 dni w zależności od wielkości usuwanej zmiany oraz miejsca na ciele.

13. Jakie są różnice między elektrokoagulacją a elektrokauterem?

Elektrokoagulacja to technika wykorzystująca prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości do usuwania zmian skórnych i rozszerzonych naczyń krwionośnych, natomiast elektrokauter to narzędzie chirurgiczne generujące bardzo wysoką temperaturę, używane do precyzyjnego cięcia i koagulacji tkanek podczas zabiegów operacyjnych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze