Elidel – działanie, wskazania i przeciwwskazania
Elidel krem to lek na atopowe zapalenie skóry u dzieci i dorosłych. Jest wydawany na podstawie recepty lekarskiej. Nie posiada zamienników. Jakie są główne składniki aktywne w Elidel i jakie są ich mechanizmy działania? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?
1. Co to jest Elidel i do czego jest stosowany?
Elidel to lek w postaci kremu. Jego substancją czynną jest pimekrolimus. To pochodna makrolaktamu askomycyny o działaniu przeciwzapalnym oraz wybiórczym na komórki inhibitorem syntezy i wydzielania cytokin. Dzięki niemu preparat wykazuje działanie przeciwzapalne.
Elidel krem 10 mg na g zawiera nie tylko substancję czynną (Pimekrolimus), ale i substancje pomocnicze. To: sodu wodorotlenek, kwas cytrynowy bezwodny, alkohol benzylowy, sodu cetostearylosiarczan, mono- i dwuglicerydy, alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, alkohol oleilowy, triglicerydy średniołańcuchowe i woda oczyszczona. Krem Elidel jest wydawany na podstawie recepty lekarskiej. Nie posiada zamienników.
2. Wskazania do stosowania Elidel
Jakie są główne wskazania do stosowania Elidel? To przede wszystkim leczenie atopowego zapalenia skóry u pacjentów powyżej 2. roku życia, którzy zmagają się z łagodnym i umiarkowanym AZS.
Lek wykorzystuje się zarówno w krótkotrwałym leczeniu objawów przedmiotowych i podmiotowych choroby, jak i w długotrwałym leczeniu cyklicznym, by zapobiec zaostrzeniom.
Co to jest AZS? Przyczyny, objawy i leczenie
Atopowe zapalenie skóry (AZS, łac. atopic dermatitis) jest przewlekłą i nawrotową chorobą zapalną skóry. Występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Do jej rozwoju dochodzi wskutek współdziałania czynników genetycznych, środowiskowych, uszkodzenia bariery skórnej i zaburzeń układu immunologicznego.
W przebiegu AZS dochodzi do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego, który obejmuje zewnętrzne warstwy skóry. Pierwsze symptomy pojawiają się najczęściej w dzieciństwie. Lokalizacja choroby jest zróżnicowana, w dużej mierze zależy od wieku pacjenta.
W przypadku wystąpienia aktywnej postaci atopowego zapalenia skóry najczęściej pojawia się wyprysk atopowy. Objawem AZS jest znaczne przesuszenie i zaczerwienienie skóry, nasilony świąd (wywołuje konieczność drapania się), ograniczone miejscowo obrzęki oraz pękanie naskórka.
Nie istnieje leczenie przyczynowe AZS. Można jedynie zmniejszać objawy chorobowe oraz ograniczać częstotliwość ich występowania, czyli zaostrzeń. W terapii najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja, w tym częste jej nawilżanie za pomocą łagodnych, specjalistycznych produktów dermatologicznych.
W przypadku nasilenia zmian chorobowych czy nadkażeń, należy stosować maści i kremy, które zawierają glikokortykosteroidy, antybiotyki lub też substancje działające przeciwgrzybiczo.
3. Stosowanie i dawkowanie kremu Elidel
Elidel jest kremem przeznaczonym do stosowania zewnętrznego. Można go aplikować na całe ciało, także na skórę głowy, twarzy, szyi, z wyjątkiem błon śluzowych.
Jakie są zalecenia dotyczące dawkowania Elidel? Krem należy nakładać na zmienioną chorobowo skórę cienką warstwę 2 razy na dobę, wcierając do wchłonięcia się preparatu. Terapia Elidelem powinna w przypadku zaostrzeń AZS trwać aż do ustąpienia objawów chorobowych. W długotrwałym leczeniu atopowego zapalenia skóry preparat należy aplikować po pojawieniu się pierwszych zmian skórnych.
4. Przeciwwskazania, środki ostrożności i skutki uboczne
Czy istnieją ograniczenia dotyczące stosowania Elidel u określonych pacjentów? Tak. Elidel nie może być stosowany u wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazanie stanowi:
- nadwrażliwość na pimekrolimus, inne makrolaktamy lub pozostałe składniki preparatu.
- ciąża,
- miejscowa infekcja wirusowa (Herpes simplex, ospa wietrzna) – w miejscu chorobowo zmienionym,
- erytrodermia,
- zespół Nethertona
Stosując Elidel należy zachować ostrożność w przypadku kobiet karmiących. Nie wolno stosować preparatu na skórę piersi (by zapobiec podaniu kremu doustnie karmionym dzieciom). Ponadto podczas leczenia należy unikać nadmiernego naświetlania skóry krótkimi promieniami UV (w tym solarium lub terapia PUVA, UVA lub UVB).
Ze stosowaniem kremu Elidel wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Jakie są potencjalne skutki uboczne stosowania Elidel? Najczęściej obserwuje się pieczenie w miejscu stosowania kremu, podrażnienie, świąd i zaczerwienienie skóry, zapalenie mieszków włosowych. Rzadziej może wystąpić:
- liszajec,
- opryszczka, półpasiec,
- opryszczkowe zapalenie skóry,
- mięczak zakaźny, brodawczak skóry,
- czyrak.
Co ważne, pimekrolimus, w przeciwieństwie do glikokortykosteroidów nie powoduje atrofii (scieńczenia) skóry i nie wpływa na komórki Langerhansa w skórze. Gdy w ciągu 6 tygodni terapii nie obserwuje się poprawy bądź gdy doszło do zaostrzenia dermatozy, Elidel trzeba odstawić preparat i skontaktować się z lekarzem w celu zmodyfikowania leczenia.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.