Trwa ładowanie...

EMA ostrzega. Ten lek zwiększa ryzyko nadciśnienia, chorób serca i problemów psychicznych

EMA w opublikowanym komunikacie zaleca, by leki na otyłość zawierające amfepramon nie były już dostępne. Ryzyko powikłań wyższe niż korzyści
EMA w opublikowanym komunikacie zaleca, by leki na otyłość zawierające amfepramon nie były już dostępne. Ryzyko powikłań wyższe niż korzyści (Getty Images)

Europejska Agencja Leków po kolejnej analizie potwierdziała zalecenia dotyczące konieczności wycofania pozwoleń na dopuszczenie do obrotu jednego z leków leku na otyłość. Chodzi o preparat amfepramon. - Niewłaściwe stosowanie może powodować poważne skutki uboczne - alarmują eksperci EMA.

spis treści

1. EMA ostrzega przed stosowaniem leku na otyłość

Kontrowersje dotyczące stosowania leku na otyłość amfepramon pojawiają się od dawna. Komitet EMA we współpracy z grupą ekspertów przeanalizował badania dotyczące działania leku i możliwych skutków ubocznych. Stwierdzono, że ryzyko powikłań przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania. W związku z tym Europejska Agencja Leków potwierdziła zalecenie wycofania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu leku.

EMA ostrzega przed niewłaściwym stosowanie leku. Może mieć bowiem poważne skutki uboczne, takie jak wysokie ciśnienie w tętnicach płucnych, uzależenie, problemy psychiczne czy choroby serca.

Zobacz film: "Masz nadwagę? Grozi ci 12 nowotworów"

Niewłaściwe stosowanie może powodować poważne skutki uboczne, takie jak podwyższone ciśnienie krwi w tętnicach płucnych, choroby serca, uzależnienie, problemy psychiczne i szkody dla nienarodzonego dziecka - ostrzega agencja

Badania wykazały, że stosowanie amfepramonu przez dłużej niż trzy miesiące - może prowadzić do uzależnienia
Badania wykazały, że stosowanie amfepramonu przez dłużej niż trzy miesiące - może prowadzić do uzależnienia (Getty Images)

Badania dotyczące stosowania amfepramonu pochodzące m.in. z Niemiec i z Danii, wskazywały, że wielu pacjentów przekracza zalecany maksymalny okres stosowania leku, czyli trzy miesiące, a to zwiększa ryzko uzależnienia od preparatu oraz wystąpienia skutków ubocznych. Wśród możliwych poważnych działań niepożądanych eksperci wskazują przede wszystkim na zwiększone ryzyko rozwoju nadciśnienienia płucnego i chorób serca. Tymczasem analiza potwierdziała, że lek był stosowany również w grupach ryzyka, m.in. u pacjentów z problemami kardiologicznymi i z zaburzeniami psychicznymi, co mogło doprowadzić do nasilenia dolegliwości. Niepokój wzbudziły też informacje o tym, że stosowanie amfepramonu w ciąży może stanowić zagrożenie dla rozwijającego się dziecka.

2. Amfepramon - co to za lek?

Amfepramon to sympatykomimetyk. Preparat naśladuje działanie adrenaliny, przez co m.in. zmniejsza uczucie głodu. Leki zawierające amfepramon miały być stosowane u pacjentów z otyłością - ze wskaźnikiem masy ciała co najmniej 30 kg/m2, u których zawiodły inne sposoby redukcji wagi.

Wśród możliwych działań ubocznych na ulotce leku wymieniono m.in. całkowity brak łaknienia, nadmierne pobudzenie układu nerwowego, kołatania serca, zawroty głowy, drżenie mięśni, a także obniżenie libido i impotencję.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Źródło: WP.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze