Emanera - czym jest, wskazania, dawkowanie, skład
Emanera to lek w postaci kapsułek dojelitowych, który dostępny jest wyłącznie na receptę. Stosowany jest przede wszystkim w gastroenterologii, a jego działanie polega na hamowaniu wydzielania kwasu solnego w żołądku. Emanera jest dostępna w dwóch wersjach – 20 mg oraz 40 mg. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj leku możemy dostać w opakowaniu po 28 lub 56 tabletek. To lek wydawany na receptę, a jego stosowanie musi być kontrolowane przez lekarza.
1. Co to jest Emanera
Lek emanera jest preparatem, który stosuje się w gastroenterologii, przede wszystkim w przypadku choroby wrzodowej i stanów zapalnych żołądka. Substancją czynną leku jest esomeprazol, który należy do leków z grupy inhibitorów pompy protonowej. Esomeprazol hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku, przez co zmniejsza się ryzyko pojawienia się owrzodzeń i podrażniania już istniejących.
Stopień zahamowania wydzielania kwasu solnego w żołądku zależy od wielkości przyjmowanej dawki leku. Emanera po zażyciu szybko wchłania się z jelita cienkiego, a maksymalne stężenie we krwi uzyskuje już po około 2 godzinach od przyjęcia. Lek jest całkowicie metabolizowany w wątrobie i wydalany w większej części z moczem oraz z żółcią.
2. Kiedy stosować lek Emanera
Wskazaniem do przyjmowania esomeprazolu jest choroba refluksowa żołądka (leczenie nadżerek w chorobie refluksowej, zapobieganie nawrotom refluksu, leczenie objawowe choroby refluksowej). Lek stosuje się także w leczeniu skojarzonym w eradycji bakteri helicobacter pylori, a także w leczeniu choroby wrzodowej oraz w zapobieganiu jej nawrotom.
Wskazaniem do stosowania leku jest także choroba wrzodowa wywołana przez niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także przedłużone leczenie zapobiegające nawrotom krwawienia z owrzodzeń trawiennych. Lek emanera stosuje się także w leczeniu zespołu Zollingera-Ellisona.
3. Przeciwwskazania do stosowania leku
Nawet jeśli istnieją wskazania do stosowania leku, to nie wszyscy będą mogli go zażywać. Przeciwwskazaniem do stosowania leku emanera jest nadwrażliwość lub uczulenie na jakikolwiek składnik leku. Preparatu nie należy także stosować u kobiet karmiących piersią oraz u osób, które równolegle stosują atazanawir, czyli lek przeciwwirusowy. Leku nie mogą stosować także dzieci, które nie skończyły 12. roku życia.
Zobacz także:
4. Jak dawkować Emanerę
Lek występuje w postaci tabletek dojelitowych, Preparat należy zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza, ponieważ indywidualne dobieranie dawki może się źle skończyć dla naszego zdrowia. W zależności od schorzenia dawkę dobiera lekarza. Najczęściej jest to jedna tabletka pół godziny przed pierwszym posiłkiem, jednak w zależności od schorzenia i objawów lekarz może zdecydować inaczej.
Pamiętaj, że zwiększenie dawki leku nie wpłynie na zwiększenie jego skuteczności. Może to wywołać jedynie nieprzyjemne i niebezpieczne skutki uboczne.
5. Skutki uboczne stosowania leku Emanera
Podczas stosowania każdego leku lub preparatu mogą pojawić się działania niepożądane. Korzyści z przyjmowania leku są jednak zawsze większe niż możliwe skutki uboczne.
Do najczęściej występujących działań niepożądanych leku zalicza się: ból głowy, biegunka, bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia, nudności lub wymioty.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.