Erdomed - wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Często w przypadku chorób dróg oddechowych występuje problem z zalegającą wydzieliną, a odruch kaszlowy staje się naprawdę uporczywy. W takiej sytuacji warto sięgnąć po środki, które rozrzedzają śluz w drogach oddechowych i ułatwiają odkrztuszanie. Jednym z polecanych preparatów o takim zastososowaniu jest Erdomed, co warto o nim wiedzieć?
1. Co to jest Erdomed?
Erdomed to lek mukoliczny, który rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych i pozwala na jej usunięcie. Substancją czynną produktu jest erdosteina (pochodna aminokwasu metioniny).
Erdomed zmniejsza lepkość śluzu i poprawia ruchy rzęsek nabłonka oddechowego, dzięki temu wspiera oczyszczanie dróg oddechowych. Jednocześnie ułatwia odkrztuszanie i zmniejsza kolonizację bakterii.
2. Wskazania do stosowania leku Erdomed
Główne wskazania do zastosowania preparatu to leczenie ostrych i przewlekłych chorób górnych dróg oddechowych, oskrzeli i płuc z nieprawidłowym wydzielaniem i transportem wydzieliny śluzowej. Erdomed sprawdzi się również w zapobieganiu zaostrzeń przewlekłego zapalenia oskrzeli.
3. Przeciwwskazania do stosowania leku Erdomed
- uczulenie na którykolwiek składnik preparatu,
- uczulenie na na substancje zawierające grupy sulfhydrylowe -SH,
- zaburzenia czynności wątroby,
- niewydolność nerek (klirens kreatyniny mniejszy niż 25 ml/min),
- homocystynuria (zaburzenie metabolizmu aminokwasów),
- ciąża,
- okres karmienia piersią,
- wiek poniżej 12. roku życia.
3.1. Środki ostrożności
Istnieją sytuacje, w których konieczne jest zrobienie dodatkowych badań kontrolnych lub modyfikacja dawkowania. Po pojawieniu się skutków ubocznych należy odstawić lek i skonsultować się ze specjalistą.
Nie należy jednocześnie stosować środków, hamujących odruch kaszlowy. Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Nie zaleca się stosowania leku Edromed w ciąży ani w okresie karmienia piersią.
4. Dawkowanie leku Erdomed
Erdomed jest dostępny w formie kapsułek do przyjmowania doustnego. Przekraczanie zaleconych dawek leku nie zwiększa jego skuteczności, a może mieć negatywny wpływ na stan zdrowia i samopoczucie.
Wszelkie wątpliwości dotyczące leczenia należy omówić z lekarzem. Erdomed można stosować bez względu na posiłek, popijając tabletkę wodą (nie stosować bezpośrednio przed snem).
- dorośli - 1 kapsułka dwa razy na dobę,
- dzieci po 12. roku życia - 1 kapsułka dwa razy na dobę.
Nie ma konieczności dostosowywania dawkowania u osób w podeszłym wieku, a także u chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).
5. Skutki uboczne po zastosowaniu leku Erdomed
Edromed jak każdy lek może wywołać działania niepożądane, ale nie występują one u wszystkich pacjentów. Zazwyczaj korzyści z leczenia są zdecydowanie większe niż ewentualne szkody, wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
- nudności,
- wymioty,
- zgaga,
- biegunka,
- zaparcia,
- zaburzenia smaku,
- suchość w jamie ustnej,
- ból brzucha,
- ból głowy,
- zawroty głowy,
- złe samopoczucie,
- gorączka,
- reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd, pokrzywka).
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.