Trwa ładowanie...

Etanol (alkohol etylowy) - właściwości, zastosowanie, wpływ na zdrowie

Etanol (alkohol etylowy) to produkt znany na co dzień, wykorzystywany do produkcji leków, perfum, napojów wyskokowych czy farb. Co warto wiedzieć o alkoholu etylowym? Czy etanol nadaje się do dezynfekcji powierzchni i rąk?

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Czym jest etanol?

Etanol, czyli alkohol etylowy to organiczny związek chemiczny, który należy do grupy alkoholi. Jest bezbarwny, łatwopalny, wyróżnia go charakterystyczny zapach.

Etanol wrze w temperaturze 78 stopni Celsjusza, z łatwością rozpuszcza się w wodzie, jest wykorzystywany jako produkt spożywczy, rozpuszczalnik, paliwo czy środek do odkażania.

Istnieje kilka rodzajów etanolu:

 • etanol spożywczy - sprawdza się do produkcji wódki, nalewek czy aromatów do ciast,
 • etanol przemysłowy - nie nadaje się do picia, wykorzystywany do produkcji klejów, paliwa czy farb,
 • etanol farmaceutyczny - stanowi jeden ze składników produktów leczniczych, a także środków dezynfekujących,
 • bioetanol - jest otrzymywany z biomasy, może zastąpić benzynę.

2. Właściwości etanolu

 • bezbarwny,
 • drażniący zapach,
 • intensywny, piękacy smak,
 • łatwopalny,
 • pali się niebieskim płomieniem,
 • rozpuszcza się w wodzie.

Alkohol etylowy jest dostępny w regularnej sprzedaży jako spirytus, czyli połączenie etanolu z wodą. Alkohol etylowy ma najwyższą czystość chemiczną i spełnia wszelkie wymogi, dotyczące jakości.

Etanol spożywczy jest wytwarzany z ziemniaków, żyta, pszenicy, jęczmienia, owca, winogron, trzciny cukrowej czy buraków. Etanol przemysłowy pozyskuje się z tlenku węgla, wody oraz wodoru.

3. Zastosowanie etanolu

Etanol ma szerokie zastosowanie, jest wykorzystywany do produkcji napojów alkoholowych, aromatów piekarniczych, jest też dodawany podczas gotowania do wielu potraw i deserów.

Sprawdza się również do produkcji leków, odświeżaczy powietrza, artykułów gospodarstwa domowego czy perfum. Alkohol etylowy znajduje zastosowanie w przemyśle budowalnym i drukarskim, do wyrobu rozpuszczalników, farb.

Zobacz także:

4. Wpływ etanolu na organizm

Alkohol etylowy to jedna z substancji psychoaktywnych, po które sięga największa liczba osób. Etanol wchłania się już w przewodzie pokarmowym i po upływie 5-10 minut dociera do krwioobiegu, już wtedy może być widoczny w badaniach.

Po 15 minutach przyswaja się około 50% wypitego alkoholu, następnie jego stężenie zostaje ustabilizowane, a następnie - stopniowo usuwane z tkanek. Eliminacja alkoholu etylowego zachodzi przy udziale enzymów, a pozostała część jest wydalana z moczem oraz wydychana wraz z powietrzem.

Etanol ma działanie narkotyczne i może mieć bardzo zróżnicowany wpływ na zachowanie i samopoczucie. Niewielkie dawki alkoholu (dwa kieliszki) wywołują:

 • poprawa nastroju,
 • odprężenie,
 • wzrost energii,
 • wzrost pewności siebie,
 • poszerzenie źrenic,
 • wzrost tętna.

100 gramów etanolu u niektórych osób może spowodować problemy z równowagą, zaburzenia sprawności ruchowej i gwałtowne zmiany nastroju. Alkohol w większych dawkach spowoduje brak umiejętności koncentracji, trudności z zapamiętywaniem, zaburzenia mowy oraz widzenia, a nawet utratę świadomości.

Alkohol etylowy spożywany regularnie, nawet w niewielkich ilościach prowadzi do silnego uzależnienia. Odstawienie trunku lub ograniczenie jego ilości powoduje objawy zespołu abstynencyjnego.

5. Jak odróżnić metanol od etanolu?

Etanol w łatwy sposób można pomylić z alkoholem metylowym, ich odróżnienie w domowych warunkach jest niemalże niemożliwe. Niestety jest to silnie trująca substancja, nawet wdychanie jego oparów może stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia. Wypicie 8-10 gramów metanolu wywołuje ślepotę, natomiast spożycie 12-20 gramów może skończyć się śmiercią.

6. Etanol jako środek dezynfekujący?

Alkohol etylowy może być używany jako preparat do odkażania powierzchni, wykazuje on właściwości w zwalczaniu bakterii, wirusów i grzybów.

Skutecznie usuwa on drobnoustroje, znajdujące się na skórze, powierzchniach, w wodzie czy na papierze. Etanol jest najskuteczniejszy w stężeniu między 60 a 90%.

Należy jednak pamiętać, że alkohol może uszkodzić niektóre powierzchnie, na przykład osłabić działanie kleju, doprowadzić do spuchnięcia gumy czy tworzyw sztucznych, a nawet usunąć błysk mebli.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.