Trwa ładowanie...

Etanol (alkohol etylowy) - właściwości, zastosowanie, wpływ na zdrowie

 Paula Jakubasik
15.03.2021 15:44
Etanol (alkohol etylowy) znajduje się między innymi w płynach do dezynfekcji rąk i powierzchni.
Etanol (alkohol etylowy) znajduje się między innymi w płynach do dezynfekcji rąk i powierzchni. (123rf)

Etanol (alkohol etylowy) to produkt znany na co dzień, wykorzystywany do produkcji leków, perfum, napojów wyskokowych czy farb. Co warto wiedzieć o alkoholu etylowym? Czy etanol nadaje się do dezynfekcji powierzchni i rąk?

spis treści

1. Czym jest etanol?

Etanol, czyli alkohol etylowy to organiczny związek chemiczny, który należy do grupy alkoholi. Jest bezbarwny, łatwopalny, wyróżnia go charakterystyczny zapach.

Etanol wrze w temperaturze 78 stopni Celsjusza, z łatwością rozpuszcza się w wodzie, jest wykorzystywany jako produkt spożywczy, rozpuszczalnik, paliwo czy środek do odkażania.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Istnieje kilka rodzajów etanolu:

  • etanol spożywczy - sprawdza się do produkcji wódki, nalewek czy aromatów do ciast,
  • etanol przemysłowy - nie nadaje się do picia, wykorzystywany do produkcji klejów, paliwa czy farb,
  • etanol farmaceutyczny - stanowi jeden ze składników produktów leczniczych, a także środków dezynfekujących,
  • bioetanol - jest otrzymywany z biomasy, może zastąpić benzynę.

2. Właściwości etanolu

  • bezbarwny,
  • drażniący zapach,
  • intensywny, piękacy smak,
  • łatwopalny,
  • pali się niebieskim płomieniem,
  • rozpuszcza się w wodzie.

Alkohol etylowy jest dostępny w regularnej sprzedaży jako spirytus, czyli połączenie etanolu z wodą. Alkohol etylowy ma najwyższą czystość chemiczną i spełnia wszelkie wymogi, dotyczące jakości.

Etanol spożywczy jest wytwarzany z ziemniaków, żyta, pszenicy, jęczmienia, owca, winogron, trzciny cukrowej czy buraków. Etanol przemysłowy pozyskuje się z tlenku węgla, wody oraz wodoru.

3. Zastosowanie etanolu

Etanol ma szerokie zastosowanie, jest wykorzystywany do produkcji napojów alkoholowych, aromatów piekarniczych, jest też dodawany podczas gotowania do wielu potraw i deserów.

Sprawdza się również do produkcji leków, odświeżaczy powietrza, artykułów gospodarstwa domowego czy perfum. Alkohol etylowy znajduje zastosowanie w przemyśle budowalnym i drukarskim, do wyrobu rozpuszczalników, farb.

Zobacz także:

4. Wpływ etanolu na organizm

Alkohol etylowy to jedna z substancji psychoaktywnych, po które sięga największa liczba osób. Etanol wchłania się już w przewodzie pokarmowym i po upływie 5-10 minut dociera do krwioobiegu, już wtedy może być widoczny w badaniach.

Po 15 minutach przyswaja się około 50% wypitego alkoholu, następnie jego stężenie zostaje ustabilizowane, a następnie - stopniowo usuwane z tkanek. Eliminacja alkoholu etylowego zachodzi przy udziale enzymów, a pozostała część jest wydalana z moczem oraz wydychana wraz z powietrzem.

Etanol ma działanie narkotyczne i może mieć bardzo zróżnicowany wpływ na zachowanie i samopoczucie. Niewielkie dawki alkoholu (dwa kieliszki) wywołują:

  • poprawa nastroju,
  • odprężenie,
  • wzrost energii,
  • wzrost pewności siebie,
  • poszerzenie źrenic,
  • wzrost tętna.

100 gramów etanolu u niektórych osób może spowodować problemy z równowagą, zaburzenia sprawności ruchowej i gwałtowne zmiany nastroju. Alkohol w większych dawkach spowoduje brak umiejętności koncentracji, trudności z zapamiętywaniem, zaburzenia mowy oraz widzenia, a nawet utratę świadomości.

Alkohol etylowy spożywany regularnie, nawet w niewielkich ilościach prowadzi do silnego uzależnienia. Odstawienie trunku lub ograniczenie jego ilości powoduje objawy zespołu abstynencyjnego.

5. Jak odróżnić metanol od etanolu?

Etanol w łatwy sposób można pomylić z alkoholem metylowym, ich odróżnienie w domowych warunkach jest niemalże niemożliwe. Niestety jest to silnie trująca substancja, nawet wdychanie jego oparów może stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia. Wypicie 8-10 gramów metanolu wywołuje ślepotę, natomiast spożycie 12-20 gramów może skończyć się śmiercią.

6. Etanol jako środek dezynfekujący?

Alkohol etylowy może być używany jako preparat do odkażania powierzchni, wykazuje on właściwości w zwalczaniu bakterii, wirusów i grzybów.

Skutecznie usuwa on drobnoustroje, znajdujące się na skórze, powierzchniach, w wodzie czy na papierze. Etanol jest najskuteczniejszy w stężeniu między 60 a 90%.

Należy jednak pamiętać, że alkohol może uszkodzić niektóre powierzchnie, na przykład osłabić działanie kleju, doprowadzić do spuchnięcia gumy czy tworzyw sztucznych, a nawet usunąć błysk mebli.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze