Euthyrox – wskazania, przeciwwskazania, możliwe działania niepożądane
Euthyrox jest środkiem stosowanym, gdy w organizmie występuje niedostateczna ilość naturalnych hormonów tarczyczy. Dochodzi do tego zazwyczaj w przebiegu niedoczynności tarczycy, zapalenia tarczycy, pojawienia się guza tarczycy lub w wyniku usunięcia operacyjnego tarczycy. Jego zadaniem w tej sytuacji jest spowolnienie procesu powiększenia się tarczycy. Euthyrox jest sprzedawany w formie tabletek i jest dostępny wyłącznie na receptę. Dawkowanie leku jest określane przez lekarza po wcześniejszym wykonaniu niezbędnych badań.
1. Wskazania do stosowania leku
Główny składnik leku Euthyrox to lewotyroksyna syntetyczny analog hormonu wytwarzanego przez tarczycę tyroksyny. Zastosowanie Euthyrox znajduje, gdy występują zaburzenia wytwarzania naturalnych hormonów. Najczęściej dochodzi do tego w wyniku niedoczynności tarczycy. Schorzenie to objawia się wieloma bardzo uciążliwymi dolegliwościami takimi jak między innymi:
- ból stawów,
- bradykardia,
- duszność wysiłkowa,
- kurza ślepota,
- opuchnięte powieki,
- ochrypły głos,
- płytki oddech,
- przyrost wagi,
- senność.
Wskazani do zastosowania leku Euthyrox to również: choroba Hashimoto (przewlekłe zapalenie tarczycy) oraz guz tarczycy. Euthyrox może być również wykorzystywany w przypadku pacjentów z prawidłową czynnością tarczycy, na przykład w trakcie leczenia wola (powiększenia tarczycy).
2. Przeciwwskazania do stosowania leku
W czasie wywiadu lekarskiego pacjent powinien szczegółowo poinformować lekarza o swoim stanie zdrowia oraz wszystkich przyjmowanych lekach. Jest to bardzo ważne, ponieważ wiele schorzeń stanowi przeciwwskazanie do zastosowania leku Euthyrokx. Do grupy takich chorób należą między innymi: nadczynność tarczycy, świeżo przebyty zawał oraz zapalenie mięśnia sercowego. Przeciwwskazaniem do zażycia preparatu Euthyrox jest również nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku.
Szczególną ostrożność należy zachować również w przypadku takich schorzeń jak:
- dławica piersiowa,
- miażdżyca,
- nadciśnienie tętnicze,
- niewydolność serca,
- zaburzenia rytmu serca.
3. Możliwe działania niepożądane leku Euthyrox
Euthyrox podobnie jak inne leki może wywołać niepożądane skutki uboczne. Szczególnie groźne dla pacjenta może być przedawkowanie lub zła tolerancja zleconej dawki leku.
Rzadko występujące niepożądane działania preparatu Euthyrox to między innymi:
- częstomocz,
- ból i uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej,
- trudności z przełykaniem śliny lub oddychaniu,
- zaburzenia rytmu serca,
- przemęczenie,
- omdlenia,
- nadciśnienie tętnicze,
- zła tolerancja wysokiej temperatury,
- nudności,
- nieregularny oddech,
- nadmierna potliwość,
- zaburzenia menstruacyjne,
- wysypka,
- swędzenie skóry oraz inne dolegliwości.
Do bardzo rzadko występujących skutków ubocznych przyjmowania preparatu Euthyrox należą: zawroty głowy, zaburzenia widzenia, dreszcze, ból oczu, ból głowy oraz ból stawów kolanowych i biodrowych. Należy pamiętać by o każdym takim objawie niezwłocznie poinformować lekarza.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.