Trwa ładowanie...

Euthyrox – wskazania, przeciwwskazania, możliwe działania niepożądane

Euthyrox jest środkiem stosowanym, gdy w organizmie występuje niedostateczna ilość naturalnych hormonów tarczyczy. Dochodzi do tego zazwyczaj w przebiegu niedoczynności tarczycy, zapalenia tarczycy, pojawienia się guza tarczycy lub w wyniku usunięcia operacyjnego tarczycy. Jego zadaniem w tej sytuacji jest spowolnienie procesu powiększenia się tarczycy. Euthyrox jest sprzedawany w formie tabletek i jest dostępny wyłącznie na receptę. Dawkowanie leku jest określane przez lekarza po wcześniejszym wykonaniu niezbędnych badań.

spis treści

1. Wskazania do stosowania leku

Główny składnik leku Euthyrox to lewotyroksyna syntetyczny analog hormonu wytwarzanego przez tarczycę tyroksyny. Zastosowanie Euthyrox znajduje, gdy występują zaburzenia wytwarzania naturalnych hormonów. Najczęściej dochodzi do tego w wyniku niedoczynności tarczycy. Schorzenie to objawia się wieloma bardzo uciążliwymi dolegliwościami takimi jak między innymi: ból stawów, bradykardia, duszność wysiłkowa, kurza ślepota, opuchnięte powieki, ochrypły głos, płytki oddech, przyrost wagi, senność

Zobacz film: "Jak rozpoznać choroby tarczycy?"

Wskazani do zastosowania leku Euthyrox to również: choroba Hashimoto (przewlekłe zapalenie tarczycy) oraz guz tarczycy. Euthyrox może być również wykorzystywany w przypadku pacjentów z prawidłową czynnością tarczycy, na przykład w trakcie leczenia wola (powiększenia tarczycy).

5 objawów, które mogą świadczyć o problemach z tarczycą. Lepiej ich nie ignoruj!
5 objawów, które mogą świadczyć o problemach z tarczycą. Lepiej ich nie ignoruj! [6 zdjęć]

Choroby tarczycy stały się poważnym problemem naszych czasów. Coraz więcej osób musi przyjmować leki

zobacz galerię

2. Przeciwwskazania do stosowania leku

W czasie wywiadu lekarskiego pacjent powinien szczegółowo poinformować lekarza o swoim stanie zdrowia oraz wszystkich przyjmowanych lekach. Jest to bardzo ważne, ponieważ wiele schorzeń stanowi przeciwwskazanie do zastosowania leku Euthyrokx. Do grupy takich chorób należą między innymi: nadczynność tarczycy, świeżo przebyty zawał oraz zapalenie mięśnia sercowego. Przeciwwskazaniem do zażycia preparatu Euthyrox jest również nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku.

Szczególną ostrożność należy zachować również w przypadku takich schorzeń jak: dławica piersiowa, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Możliwe działania niepożądane leku Euthyrox

Euthyrox podobnie jak inne leki może wywołać niepożądane skutki uboczne. Szczególnie groźne dla pacjenta może być przedawkowanie lub zła tolerancja zleconej dawki leku.

Rzadko występujące niepożądane działania preparatu Euthyrox to między innymi: częstomocz, ból i uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej, trudności z przełykaniem śliny lub oddychaniu, zaburzenia rytmu serca, przemęczenie, omdlenia, nadciśnienie tętnicze, zła tolerancja wysokiej temperatury, nudności, nieregularny oddech, nadmierna potliwość, zaburzenia menstruacyjne, wysypka, swędzenie skóry oraz inne dolegliwości.

Do bardzo rzadko występujących skutków ubocznych przyjmowania preparatu Euthyrox należą: zawroty głowy, zaburzenia widzenia, dreszcze, ból oczu, ból głowy oraz ból stawów kolanowych i biodrowych. Należy pamiętać by o każdym takim objawie niezwłocznie poinformować lekarza.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Euthyrox podobnie jak inne leki może wywołać niepożądane skutki uboczne
Euthyrox podobnie jak inne leki może wywołać niepożądane skutki uboczne (123rf.com)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza