Ewakuacja krwiaka poporodowego

Ewakuacja poporodowego krwiaka krocza to chirurgiczny zabieg polegający na nacięciu i opróżnieniu krwiaka oraz założeniu sączków na oczyszczone miejsce. Jest wykonywany, jeśli leczenie antybiotykami jest nieskuteczne, a powstały podczas porodu krwiak ulega zakażeniu, nie wchłania się lub powiększa.

Jak powstaje poporodowy krwiak krocza?

Lekarz położnik udziela rad, co robić, by poród przebiegał sprawnie i by ciało kobiety jak najmniej ucierpiało. Mimo tych starań, poród siłami natury bardzo nadwyręża krocze kobiety. Po porodzie lekarz założy szwy, które samoistnie się rozpuszczą w ciele i będzie obserwował krocze kobiety, aby się upewnić, że nie tworzy się stan zapalny lub krwiak, czyli miejsce, gdzie pod skórą gromadzi się krew, która spłynęła z rozerwanych naczyń krwionośnych.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Które kobiety narażone są szczególnie na powstanie krwiaka poporodowego krocza?

Na wytworzenie się krwiaka poporodowego w kroczu najbardziej narażone są kobiety, które:

  • cierpią na żylaki występujące na pochwie lub sromie;
  • mają delikatne naczynia krwionośne;
  • mają problemy z krzepliwością krwi (choroby hematologiczne);
  • przyjmują leki wpływające na krzepliwość krwi.

Wszystkie kobiety z dodatnim wywiadem w kierunku powyżej wymienionych stanów powinny zwrócić szczególną uwagę na możliwość pojawienia się krwiaka. Ponadto predysponującym czynnikiem jest duża masa dziecka, wówczas opór główki na krocze w trakcie porodu drogami natury jest zdecydowanie większy niż u dzieci z niską masą urodzeniową.

Badanie o charakterze ginekologicznym

1832 rok - badanie ginekologiczne, kobieta ukazana w pozycji stojącej.

Ewakuacja poporodowego krwiaka krocza

Krwiak zostaje wykryty podczas badania ginekologicznego. Najczęściej kobieta odczuwa nieprzyjemny ból, który potęguje się przy chodzeniu. Krwiaki krocza zazwyczaj ulegają wchłonięciu w ciągu paru dni po porodzie. Czasami jednak tak się nie dzieje i dochodzi, do np. zropienia krwiaka.

Lekarz na podstawie obserwacji krocza, dokonuje decyzji, w jaki sposób krwiak będzie leczony. Jeśli krwiak nie ulega wchłonięciu mimo upływu czasu, lekarz zaleca zabieg ewakuacji.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza ginekologa?

Najczęściej krwiak poporodowy pojawia się w pierwszych dobach po naturalnym porodzie i wówczas zostaje on zauważony w badaniu ginekologicznym przez lekarza bądź położną. W przypadku, gdy krwiak pojawi się później, warto zwrócić uwagę na bolesność krocza, trudności w chodzeniu oraz ciężko gojące się krocze. Jeżeli pojawi się silny ból w okolicy krocza, obrzęk tej okolicy oraz podwyższona temperatura, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub na ginekologiczną izbę przyjęć. Może to świadczyć o zakażeniu zgromadzonej w krwiaku krwi oraz prowadzić do zakażenia ogólnoustrojowego.

Często w celu uniknięcia powstania krwiaka krocza wykonuje się nacięcie krocza. Obecnie jednak dąży się do zmniejszenia ilości wykonywanych rutynowo nacięć krocza, ponieważ konsekwencje tego mogą być odczuwalne przez wiele lat po porodzie. Mogą to być problemy we współżyciu seksualnym, bolesne blizny i zgrubienia w pochwie, powodujące dolegliwości bólowe. W większości przypadków w Polsce zabieg nacięcia krocza jest wykonywany bez uprzedzenia i pytania o zgodę.

Jeśli chodzi o urazy krocza w czasie porodów zabiegowych, to urazy zwieracza odbytu zdarzają się częściej w czasie porodu kleszczowego niż w czasie porodu zabiegowego z użyciem próżnociągu położniczego.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Drews K., Słomko Z., Krwotoki położnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN 978-83-200-3621-3
  • Bręborowicz G. Ginekologia i położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3082-X
  • Kaleta M. (red.), Podstawy położnictwa. Najważniejsze zagadnienia, Urban & Partner, Wrocław 2011, ISBN 978-83-7609-254-6

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ewakuacja krwiaka poporodowego
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Ewakuacja krwiaka poporodowego
Ginekologia

Krwotok poporodowy

macicy, krwiak więzadła szerokiego i dodatkowe krwawienie z dróg rodnych należy również wykluczyć przy diagnozowaniu krwotoku poporodowego. Wtórne (...) Po porodzie ciało kobiety ulega zminom. Aby zakamuflować mankamenty...

Ortopedia i reumatologia

Urazy głowy

Urazy głowy

się zmienia, konieczna jest interwencja chirurgiczna. W przypadku rozpoznania krwiaka wewnątrzczaszkowego leczeniem jest zabieg chirurgiczny i ewakuacja (...) Do tej grupy zaburzeń możemy zaliczyć: wstrząśnienie...

Krwotok - rodzaje ran, pierwsza pomoc, tamowanie krwotoków

Krwiak

Krwiak to wylew krwi na zewnątrz naczyń krwionośnych, w wyniku uszkodzenia ściany naczyń spowodowanego przez uraz. Może być różnej wielkości (...) . Wyróżniamy kilka rodzajów krwiaka, np.: tętniczy, śródczaszkowy, podpaznokciowy....

Krwiak

Krwiak podokostnowy

Krwiak podokostnowy, z łac. cephalhematoma, to wylew krwi pod część podokostnową kości czaszki. Pojawia się u noworodków w wyniku urazu (...) okołoporodowego lub gdy przeprowadzony jest poród kleszczowy albo wykorzystany jest próżnociąg....