Trwa ładowanie...

Exacyl - skład, działanie, wskazania i skutki uboczne

Avatar placeholder
26.06.2023 13:45
Exacyl to lek stosowany między innymi po ekstrakcji zęba.
Exacyl to lek stosowany między innymi po ekstrakcji zęba. (Adobe Stock)

Exacyl to lek przeciwkrwotoczny, którego substancją czynną jest kwas traneksamowy. Jego działanie polega na hamowaniu fibrynolitycznej aktywności plazminy. Wskazanie do terapii stanowią krwawienia różnego pochodzenia. Jak i kiedy go podawać?

spis treści

1. Co to jest Exacyl?

Exacyl to lek dostępny na receptę. Jego substancją czynna jest kwas traneksamowy, syntetyczny aminokwas o działaniu przeciwkrwotocznym.

Mechanizm działania kwasu traneksamowego polega na:

  • bezpośrednim hamowaniu osoczowych aktywatorów plazminogenu,
  • częściowym, pośrednim hamowaniu tkankowych aktywatorów plazminogenu,
  • blokowaniu przemiany plazminogenu w plazminę.
Zobacz film: "Otyłość. Historia Aleksandry"

Lek Exacyl jest dostępny w różnych formach, jako:

  • Exacyl tabletki powlekane 500 mg w opakowaniu zawierającym 20 tabletek,
  • Exacyl roztwór doustny 100 mg/ml (1 g/10 ml). Opakowanie zawiera 5 ampułek po 10 ml,
  • Exacyl roztwór do wstrzykiwań 100 mg/ml (500 mg/5 ml). Opakowanie zawiera 5 ampułek po 5 ml.

2. Co zawiera lek Exacyl?

Każda tabletka Exacyl zawiera 500 mg kwasu traneksamowego. Pozostałe składniki: skrobia pszeniczna, stearynian magnezu, sacharoza. Otoczka: żywica akrylowa, wosk Carnauba.

Dawka 10 ml roztworu Exacyl zawiera 1 g kwasu traneksamowego. Pozostałe składniki: zapach wiśniowy, kwas solny stężony lub stężony roztwór wodorotlenku sodu do ustalenia pH, woda oczyszczona.

Jedna ampułka Exacyl zawiera 500 mg kwasu traneksamowego.Pozostałe składniki: kwas solny stężony do ustalenia pH,, woda oczyszczona.

3. Wskazania do stosowania leku Exacyl

Exacyl tabletki, roztwór doustny oraz ampułki stosuje się przypadku krwawień, których przyczyną jest:

  • fibrynoliza miejscowa, to jest krwawienia po zabiegach otolaryngologicznych, krwawienia z dróg rodnych, krwawienia z przewodu pokarmowego, krwawienia z dolnych dróg moczowych, krwawienia po zabiegu chirurgicznym układu moczowego oraz gruczołu krokowego,
  • zażywanie leków, które mają działanie fibrynolityczne,
  • pierwotna uogólniona fibrynoliza.

Fibrynoliza to fizjologiczny proces rozkładu zakrzepu, będący częścią hemostazy. Exacyl roztwór do wstrzykiwań wykorzystuje się również do leczenia i zapobiegania krwawieniom:

  • po zabiegach chirurgicznych w obrębie klatki piersiowej i jamy brzusznej,
  • po operacjach ginekologicznych lub w zaburzeniach położniczych,
  • po operacjach otolaryngologicznych (np. wycięcie migdałków),
  • po ekstrakcji zęba,
  • po skomplikowanych interwencjach chirurgicznych.

4. Stosowanie i dawkowanie leku Exacyl

Dawkowanie Exacylu różni się w zależności od postaci leku, ale także wieku, wskazania czy stanu zdrowia. Jak podawać Exacyl? Roztwór doustny oraz tabletki Exacyl są przeznaczone do stosowania doustnego.

Dorośli powinni zażywać od 2 do 4 g leku na dobę w podzielonych dawkach (2-4 ampułki lub 4-8 tabletek). Dzieci powinny przyjmować 20 mg preparatu na kilogram masy ciała na dobę. Można go stosować niezależnie od posiłków.

W przypadku roztworu do wstrzykiwań dawka dla dorosłych wynosi w leczeniu miejscowej fibrynolizy od 0,5 do 1 g preparatu 2-3 razy na dobę, zaś w standardowej terapii fibrynolizy uogólnionej 1 g leku co 6-8 h (15 mg na kilogram masy ciała). U młodzieży i dzieci powyżej 12 miesiąca życia stosuje się dawkę dobową 20 mg na kilogram masy ciała

Modyfikacja dawkowania jest wskazana w przypadku osób zmagających się z niewydolnością nerek. Szczegółowe informacje na ten temat zawiera ulotka dołączona do leków.

Exacyl dożylnie - jak podawać?

Exacyl w postaci roztworu do wstrzykiwań nie może być podawany dokomorowo, dooponowo oraz domózgowo. Bardzo ważne jest, aby zawartość ampułki aplikować powoli. Zalecana szybkość wynosi 1 ml na minutę.

5. Exacyl - skutki uboczne i przeciwwskazania

Ze stosowaniem leku Exacyl wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak wymioty, biegunka i nudności i skórne reakcje alergiczne, a w przypadku wstrzyknięć wysypka.

Leku Exacyl nie można stosować zawsze i w przypadku każdego pacjenta, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na kwas traneksamowy lub inne substancje obecne w preparacie, także ciężkie zaburzenia czynności nerek, ostra zakrzepica żył lub tętnic, drgawki w wywiadzie czy stan fibrynolityczny wtórny do koagulopatii ze zużycia czynników krzepnięcia.

Exacyl a ciąża i karmienie piersią

Exacyl w formach doustnychnie powinien być stosowany u kobiet ciężarnych. Lek do wstrzykiwań w I trymestrze ciąży jest niezalecany. Substancja czynna przenika przez barierę łożyskową. To dopuszczalne wyłącznie w sytuacji, gdy potencjalne korzyści dla pacjentki przewyższają ryzyko.

Z uwagi na to, że kwas traneksamowy, to jest substancja czynna leku Exacyl, przenika do mleka kobiecego, nie jest on zalecany podczas karmienia piersią.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze