Exacyl - skład, działanie, wskazania i skutki uboczne
Exacyl to lek przeciwkrwotoczny, którego substancją czynną jest kwas traneksamowy. Jego działanie polega na hamowaniu fibrynolitycznej aktywności plazminy. Wskazanie do terapii stanowią krwawienia różnego pochodzenia. Jak i kiedy go podawać?
1. Co to jest Exacyl?
Exacyl to lek dostępny na receptę. Jego substancją czynna jest kwas traneksamowy, syntetyczny aminokwas o działaniu przeciwkrwotocznym.
Mechanizm działania kwasu traneksamowego polega na:
- bezpośrednim hamowaniu osoczowych aktywatorów plazminogenu,
- częściowym, pośrednim hamowaniu tkankowych aktywatorów plazminogenu,
- blokowaniu przemiany plazminogenu w plazminę.
Lek Exacyl jest dostępny w różnych formach, jako:
- Exacyl tabletki powlekane 500 mg w opakowaniu zawierającym 20 tabletek,
- Exacyl roztwór doustny 100 mg/ml (1 g/10 ml). Opakowanie zawiera 5 ampułek po 10 ml,
- Exacyl roztwór do wstrzykiwań 100 mg/ml (500 mg/5 ml). Opakowanie zawiera 5 ampułek po 5 ml.
2. Co zawiera lek Exacyl?
Każda tabletka Exacyl zawiera 500 mg kwasu traneksamowego. Pozostałe składniki: skrobia pszeniczna, stearynian magnezu, sacharoza. Otoczka: żywica akrylowa, wosk Carnauba.
Dawka 10 ml roztworu Exacyl zawiera 1 g kwasu traneksamowego. Pozostałe składniki: zapach wiśniowy, kwas solny stężony lub stężony roztwór wodorotlenku sodu do ustalenia pH, woda oczyszczona.
Jedna ampułka Exacyl zawiera 500 mg kwasu traneksamowego.Pozostałe składniki: kwas solny stężony do ustalenia pH,, woda oczyszczona.
3. Wskazania do stosowania leku Exacyl
Exacyl tabletki, roztwór doustny oraz ampułki stosuje się przypadku krwawień, których przyczyną jest:
- fibrynoliza miejscowa, to jest krwawienia po zabiegach otolaryngologicznych, krwawienia z dróg rodnych, krwawienia z przewodu pokarmowego, krwawienia z dolnych dróg moczowych, krwawienia po zabiegu chirurgicznym układu moczowego oraz gruczołu krokowego,
- zażywanie leków, które mają działanie fibrynolityczne,
- pierwotna uogólniona fibrynoliza.
Fibrynoliza to fizjologiczny proces rozkładu zakrzepu, będący częścią hemostazy. Exacyl roztwór do wstrzykiwań wykorzystuje się również do leczenia i zapobiegania krwawieniom:
- po zabiegach chirurgicznych w obrębie klatki piersiowej i jamy brzusznej,
- po operacjach ginekologicznych lub w zaburzeniach położniczych,
- po operacjach otolaryngologicznych (np. wycięcie migdałków),
- po ekstrakcji zęba,
- po skomplikowanych interwencjach chirurgicznych.
4. Stosowanie i dawkowanie leku Exacyl
Dawkowanie Exacylu różni się w zależności od postaci leku, ale także wieku, wskazania czy stanu zdrowia. Jak podawać Exacyl? Roztwór doustny oraz tabletki Exacyl są przeznaczone do stosowania doustnego.
Dorośli powinni zażywać od 2 do 4 g leku na dobę w podzielonych dawkach (2-4 ampułki lub 4-8 tabletek). Dzieci powinny przyjmować 20 mg preparatu na kilogram masy ciała na dobę. Można go stosować niezależnie od posiłków.
W przypadku roztworu do wstrzykiwań dawka dla dorosłych wynosi w leczeniu miejscowej fibrynolizy od 0,5 do 1 g preparatu 2-3 razy na dobę, zaś w standardowej terapii fibrynolizy uogólnionej 1 g leku co 6-8 h (15 mg na kilogram masy ciała). U młodzieży i dzieci powyżej 12 miesiąca życia stosuje się dawkę dobową 20 mg na kilogram masy ciała
Modyfikacja dawkowania jest wskazana w przypadku osób zmagających się z niewydolnością nerek. Szczegółowe informacje na ten temat zawiera ulotka dołączona do leków.
Exacyl dożylnie - jak podawać?
Exacyl w postaci roztworu do wstrzykiwań nie może być podawany dokomorowo, dooponowo oraz domózgowo. Bardzo ważne jest, aby zawartość ampułki aplikować powoli. Zalecana szybkość wynosi 1 ml na minutę.
5. Exacyl - skutki uboczne i przeciwwskazania
Ze stosowaniem leku Exacyl wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak wymioty, biegunka i nudności i skórne reakcje alergiczne, a w przypadku wstrzyknięć wysypka.
Leku Exacyl nie można stosować zawsze i w przypadku każdego pacjenta, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na kwas traneksamowy lub inne substancje obecne w preparacie, także ciężkie zaburzenia czynności nerek, ostra zakrzepica żył lub tętnic, drgawki w wywiadzie czy stan fibrynolityczny wtórny do koagulopatii ze zużycia czynników krzepnięcia.
Exacyl a ciąża i karmienie piersią
Exacyl w formach doustnychnie powinien być stosowany u kobiet ciężarnych. Lek do wstrzykiwań w I trymestrze ciąży jest niezalecany. Substancja czynna przenika przez barierę łożyskową. To dopuszczalne wyłącznie w sytuacji, gdy potencjalne korzyści dla pacjentki przewyższają ryzyko.
Z uwagi na to, że kwas traneksamowy, to jest substancja czynna leku Exacyl, przenika do mleka kobiecego, nie jest on zalecany podczas karmienia piersią.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.