Fala uderzeniowa - przebieg, efekty, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne
Fala uderzeniowa to zabieg rehabilitacyjny o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Najczęściej stosowany jest w przypadku urazów i schorzeń narządów ruchu, choć bywa wykorzystywany również w medycynie estetycznej. Na czym polega fala uderzeniowa i kto powinien skorzystać z tego zabiegu?
1. Co to jest fala uderzeniowa?
Fala uderzeniowa to nieinwazyjny zabieg, wykorzystujący fale akustyczne w rehabilitacji różnych schorzeń. Wykazuje właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, odprężające oraz pobudzające krążenie krwi. Zabieg przyspiesza również proces gojenia i regeneracji tkanek, wspomaga produkcję kolagenu oraz powstawanie nowych naczyń krwionośnych.
2. Fala uderzeniowa - przebieg zabiegu
Zabieg falą uderzeniową wymaga użycia specjalnego urządzenia, które powoduje okresowe, gwałtowane wzrosty ciśnienia (50-100 MPa) w mniej niż 10 ns, a następnie spadek wartości do ok. 10 μs.
Pierwszym etapem przygotowania do zabiegu fali uderzeniowej jest wywiad lekarski, przeanalizowanie wyników badań obrazowych oraz palpacyjna ocena miejsca urazu.
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie parametrów urządzenia i pokrycie głowicy specjalnym żelem. Zabieg jest niezwykle prosty, końcówkę urządzenia przykłada się bezpośrednio do ciała. Niekiedy wzrost fali może okazać się bolesny lub wywołać chwilowy dyskomfort.
Fala uderzeniowa okazuje się najbardziej pomocna, gdy powtarza się ją 2-3 razy w tygodniu, jeden zabieg kosztuje 40-70 złotych. Co ważne, by skorzystać z tego sposobu rehabilitacji, konieczne jest skierowanie od lekarza.
3. Efekty leczenia falą uderzeniową
Największą zaletą fali uderzeniowej jest działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dodatkowo terapia zwiększa wytrzymałość kości, likwiduje zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze, takie jak zwapnienia i narosty.
Ma również korzystny wpływ na tempo metabolizmu, krążenie krwi oraz zakres ruchomości kończyny. Fala uderzeniowa zmniejsza również zmiany skórne, takie jak blizny i rozstępy, a także powoduje rozluźnienie mięśni. Niezwykle ważnym efektem jest też przyspieszanie gojenia i regeneracji tkanek w przypadku urazów.
4. Wskazania do terapii falą uderzeniową
Fala uderzeniowa cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ przynosi efekt już po pierwszej sesji. Zwykle stosowana jest w przypadku schorzeń narządów ruchu, ale nie tylko. Wskazania do skorzystania z zabiegu fali uderzeniowej to:
- ból pięty,
- ostroga piętowa,
- zapalenie rozcięgna podeszwowego,
- łokieć golfisty,
- łokieć tenisisty,
- haluksy,
- zapalenie stożka rotatorów,
- zapalenie struktur ścięgnistych,
- terapia punktów spustowych,
- utrudniony zrost kostny,
- zespoły bólowe i przeciążeniowe,
- wzmożone napięcie mięśni,
- zwapnienia okołobarkowe,
- przykurcz Dupuytrena,
- zespół mięśnia gruszkowatego,
- krwiaki śródmięśniowe,
- kolano biegacza.
Fala uderzeniowa najczęściej stosowana jest w celu redukcji bólu i stanu zapalnego, choć bywa wykorzystywana również w medycynie estetycznej w przypadku cellulitu, miejscowej otyłości, liposukcji, drenażu limfatycznego, liftingu czy ujędrnienia zwiotczałych stref.
5. Przeciwwskazania
Fala uderzeniowa to nieinwazyjny zabieg, ale nie może być wykonany u wszystkich pacjentów. Przeciwwskazaniem jest ciąża, nowotwór, choroby zakaźne oraz schorzenia o gwałtownym przebiegu.
Zabieg nie może być przeprowadzany w okolicy klatki piersiowej, jeżeli chory ma wszczepiony rozrusznik serca. Nie jest zalecany też, gdy nie zakończył się okres wzrostu kości u dzieci, może wówczas skutkować zaburzeniami w obrębie chrząstek nasadowych.
U pacjentów po zawale serca konieczna jest wizyta lekarska w celu oceny bezpieczeństwa zabiegu, podobnie jest przy świeżych urazach z obecnością krwiaka.
6. Skutki uboczne fali uderzeniowej
Ryzyko wystąpienia skutków ubocznych w przypadku terapii falą uderzeniową jest niewielkie, a ewentualne dolegliwości nie utrzymują się dłużej niż 3-4 dni.
Zwykle w przypadku rozległych stanów zapalnych rozpoznaje się zwiększenie bólu, pojawienie się obrzęku, zaczerwienienia lub krwiaka.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.