FibroTest - wskazania, przebieg, cena, interpretacja wyników, FibroMax
FibroTest to nieinwazyjne badanie, które stanowi alternatywę dla bolesnej biopsji wątroby. FibroMax polega na pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej, a następnie zanalizowania jej pod kątem wirusowego zapalenia wątroby, zmian zapalnych i ewentualnych zwłóknień. Czym charakteryzuje się FibroTest?
1. Co to jest FibroTest?
FibroTest to nowoczesny, nieinwazyjny test wykonywany w celu diagnostyki chorób wątroby. Specjalistyczny algorytm na podstawie próbki krwi, a także danych pacjenta (wiek, płeć, BMI) ocenia stan wątroby.
Badanie pozwala na poznanie stopnia zwłóknienia, stłuszczenia lub stanu zapalnego tego narządu. Najczęściej wykorzystuje się je w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, test umożliwia również rozpoznanie nieaktywnych nosicieli wirusa WZW typu B.
FibroTest cechuje wysoka dokładność, może być stosowany do rozpoznania choroby, jak i monitorowania skuteczności leczenia. FibroTest uzyskał rekomendację Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Wątrobą (EASL).
2. Wskazania do wykonania badania FibroTest
- diagnostyka wirusowego zapalenia wątroby typu B,
- diagnostyka wirusowego zapalenia wątroby typu C,
- podejrzenie zwłóknienia wątroby,
- podejrzenie stłuszczenia lub marskości wątroby,
- ocena zmian zapalno-martwiczych miąższu wątroby,
- przeciwwskazania do wykonania biopsji wątroby,
- nadużywanie alkoholu,
- przewlekłe stosowanie leków,
- choroby metaboliczne: cukrzyca, insulinooporność, choroba Wilsona,
- niejednoznaczne wyniki badań obrazowych wątroby,
- niski poziom albuminy,
- niski poziom płytek krwi PLT,
- skrócony czas protrombinowy.
3. Na czym polega FibroTest?
FibroTest polega na pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej w celu przeprowadzenia następujących oznaczeń biochemicznych:
- GGTP,
- AlAT,
- bilirubina,
- haptoglobina,
- apolipoproteina A1,
- alfa-2-makroglobulina.
Uzyskane wyniki poddawane są analizie komputerowej, razem z dodatkowymi danymi, takimi jak wiek i płeć pacjenta. W ramach badania wykonuje się dwa testy - FibroTest w celu określenia stopnia zwłóknienia wątroby, a także ActiTest w celu wykrycia zmian zapalno-martwiczych. Cena FibroTest wynosi 450-500 zł, wynik badania zazwyczaj jest dostępny już następnego dnia roboczego.
Warto pamiętać, że badanie jest nieinwazyjne, ale warto przełożyć jego wykonanie w przypadku ostrego zapalenia wątroby na tle wirusowym lub autoimmunologicznym, martwicy wątrobowej, hemolizy oraz cholestazy zewnątrzwątrobowej.
4. Interpretacja wyników badania FibroTest
Wyniki są dostępne w formie graficznej, z wykorzystaniem kolorowej skali. Współczynnik liczbowy odpowiada kwalifikacjom histologicznym Ishak, Knodell oraz METAVIR. Liczba ta oznacza zaawansowanie nieprawidłowych zmian zlokalizowanych w obrębie wątroby.
- F0 - brak zwłóknienia,
- F1 - niewielkie zwłóknienie,
- F2 - zwłóknienie umiarkowanego stopnia,
- F3 - zaawansowane zwłóknienie,
- F4 - znaczne zwłóknienie większości miąższu.
Interpracja wyników ActiTest:
- A0 - brak stanu zapalnego,
- A1 - niewielki stan zapalny,
- A2 - umiarkowany stan zapalny,
- A3 - zaawansowany stan zapalny.
5. FibroTest czy biopsja wątroby?
Biopsja to badanie inwazyjne, które wymaga wykonania nakłucia w szpitalu. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, ale pomimo tego pacjenci skarżą się na ból w trakcie i po biopsji.
Istnieje również ryzyko wystąpienia krwotoku, zapaści krążeniowej, odmy śródpiersiowej, a nawet przebicia wątroby. FibroTest wymaga jedynie pobrania próbki krwi z żyły łokciowej, pobyt w laboratorium trwa kilka minut i pacjent może wrócić do normalnego trybu życia, nie jest też obciążony ryzykiem powikłań.
Dodatkowo wyniki FibroTest cechuje wysoka dokładność, w przeciwieństwie do biopsji, która umożliwia zbadanie niewielkiego obszaru narządu.
6. FibroTest czy FibroMax?
Fibromax to rozszerzone badanie, które pozwala na zdiagnozowanie chorób wątroby wywołanych nadużywaniem alkoholu, cukrzycą lub chorobami metabolicznymi.
Poza wynikami dostępnymi po wykonaniu FibroTestu określa on również poziom stłuszczenia wątroby (SteatoTest), wskaźnik stłuszczeniowego zapalenia narządu (NashTest), a także alkoholowego zapalenia wątroby (AshTest).
Cena FibroMax wynosi 600-800 złotych, test polega na pobraniu próbki krwi od pacjenta i poddania jej analizie za pomocą specjalnych algorytmów.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.