Filtr do wody - rodzaje, zastosowanie, dzbanki filtrujące
Filtr do wody jest coraz częściej spotykany w każdym domu. Czy jednak filtr do wody jest potrzebny? W ostatnim czasie pojawiają się różne opinie odnośnie do zasadności stosowania filtrów do wody. Żeby woda z kranu nadawała się do picia, powinna zostać oczyszczona z kamienia i szkodliwych substancji. Jak to zrobić? Wystarczy kupić dzbanek filtrujący - niedrogi, banalny w użyciu gadżet.
1. Rodzaje filtrów do wody
Coraz większa liczba osób jest przekonana o konieczności stosowania filtrów do wody. Tylko jak wybrać filtr do wody, aby spełniał on swoją funkcję oczyszczającą, a jednocześnie nie pozbawiał wody potrzebnych składników i minerałów?
Zanim zdecydujemy się założyć filtr do wody, przede wszystkim należy zaczerpnąć opinię na temat jakości wody w Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Eksperymenty przeprowadzane przez akwizytorów sprzedających filtr do wody nie są w pełni wiarygodne.
Jeśli odpowiednie organy nie stwierdzą obecności szkodliwych substancji w wodzie pitnej, nie ma podstaw do inwestowania w filtr do wody.
W dzisiejszych czasach bardzo duży nacisk kładziony jest na czystość wody, dlatego produkty ją oczyszczające cieszą się coraz większym powodzeniem.
Gdy zdecydujemy się kupić filtr do wody, spotykamy się z ogromną ich różnorodnością na rynku. Bardzo ważne jest to, że każdy filtr do wody przeznaczony do podniesienia jakości wody pitnej musi posiadać atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny.
Istnieją różne rodzaje filtrów do wody, m.in.: mechaniczne, węglowe, dolomitowe. Niektóre z nich można stosować w połączeniu z innymi, ale należy pamiętać, że nie każdy filtr do wody ma neutralny wpływ na zdrowie człowieka. Chodzi tutaj przede wszystkim o filtr do wody, który oczyszcza wodę nie tylko z drobnoustrojów, ale również z minerałów naturalnie w niej występujących.
2. System odwróconej osmozy
Bardzo krytykowane są przede wszystkim systemy odwróconej osmozy w filtrach do wody, gdyż pozbawiają one wodę soli mineralnych, które przecież nie są zanieczyszczeniem.
System odwróconej osmozy sprawia, że woda staje się praktycznie bezwartościowa – owszem, nie ma w niej bakterii, metali ciężkich itp., ale brak w niej też minerałów.
Aby została zachowana równowaga elektrolityczna organizmu, konieczne jest więc dbanie o właściwe zbilansowanie diety.
Jednocześnie trzeba pamiętać, że minerały występujące w wodzie znacznie łatwiej są wchłaniane przez organizm człowieka niż składniki mineralne występujące w pożywieniu lub dostarczane w postaci suplementów.
3. Filtr a twardość wody
Niebezpieczne jest również zmiękczanie przez filtr do wody tzw. twardej wody, gdyż w takim procesie zostaje ona pozbawiona magnezu i wapnia, które są bardzo istotne dla człowieka.
Co prawda zmiękczona woda jest smaczniejsza, nie czuć w niej chloru oraz jest pozbawiona zanieczyszczeń, ale może ona bardzo negatywnie wpłynąć na ludzki organizm.
4. Filtr do wody a bakterie
Innym niebezpieczeństwem, na jakie jesteśmy narażeni stosując filtry do wody, są bakterie, które zatrzymują się na filtrze. Woda zostaje z nich oczyszczona, ale gromadzą się one na filtrach, gdzie mają idealne środowisko do rozwijania się i mnożenia.
Właśnie dlatego tak ważne jest regularne wymienianie filtrów do wody lub czyszczenie filtrów do wody.
Rzeczywiście w wodzie wodociągowej mogą występować zanieczyszczenia - szczególnie jeśli rury nie są nowe, dlatego filtr do wody w niektórych przypadkach jest po prostu niezbędny.
Wtedy należy rozważyć wszystkie za i przeciw oraz wybrać taki filtr do wody który byłby najzdrowszy. Okazuje się, że chyba najlepszy filtr do wody to najzwyklejsze sitko, które zatrzyma nieczystości, a jednocześnie nie pozbawi wody wartościowych składników.
5. Dzbanki filtrujące jako alternatywa dla filtrów
Coraz więcej badań wskazuje na to, że jakość wody z kranu stale się poprawia i można pić ją zamiast wody mineralnej czy źródlanej. Nadal może ona jednak zawierać szkodliwe substancje - chlor, metale ciężkie, a nawet rdzę. Poza tym w "kranówce" kryje się kamień, który psuje jej smak. Wszystkie niepożądane dodatki można usunąć z wody poprzez przelanie jej do dzbanka filtrującego. Dzięki niemu woda z kranu stanie się smaczniejsza, a przede wszystkim zdrowsza.
Dzbanek do filtrowania wody ma jeszcze jedną zaletę - pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. I to nie tylko na samej wodzie (koniec z kupowaniem zgrzewek!), ale również na prądzie. Jak? Przefiltrowana, wolna od kamienia woda podczas gotowania w czajniku elektrycznym nie zostawi bowiem osadu na grzałce urządzenia, który obniżyłby jej wydajność.
Sam dzbanek filtrujący kosztuje natomiast niewiele. Ceny małych dzbanków z prostym wkładem do filtrowania zaczynają się już od 40-50 zł. Jest to zatem bardzo opłacalny zakup.
5.1. Zalety dzbanków filtrujących
Najważniejszą cechą każdego dzbanka filtrującego wodę jest jego pojemność. Producenci zwykle informują o dwóch pojemnościach: całkowitej oraz wody przefiltrowanej. O wiele ważniejsza jest pojemność wody przefiltrowanej. Powód? Do każdego dzbanka dołączana jest specjalna pokrywa, która może zajmować nawet połowę jego objętości! To dlatego, że pokrywa dzbanka jest w gruncie rzeczy zbiornikiem, do którego wlewa się wodę z kranu. Na jej dnie jest miejsce na filtr, przez który ciecz się przesącza, a następnie trafia w oczyszczonej postaci do dzbanka. W pokrywie mieści się więc podobna ilość wody, co w dzbanku.
Jak pojemność całkowita dzbanka przekłada się na pojemność wody przefiltrowanej? Posłużmy się dwoma przykładami. W dzbanku o standardowej pojemności całkowitej 2,4 l zwykle mieści się około 1,4 l przefiltrowanej wody. Z kolei rzeczywista objętość dużego, 3,8-litrowego dzbanka filtrującego może wynosić 2,1 l. Pojemność wody przefiltrowanej dzbanka to zatem około 55-60 proc. jego pojemności całkowitej.
W związku z tym większym, co najmniej 4-osobowym rodzinom przyda się dzbanek filtrujący na minimum 2 l oczyszczonej wody. Natomiast pary powinny celować w zbiornik, który przefiltruje około 1,2-1,4 l cieczy.
5.2. Lepszy szklany czy plastikowy?
W sklepach dominują dzbanki filtrujące wykonane z tworzywa sztucznego. To podstawowa zaleta tych gadżetów – po prostu jest w czym wybierać. Poza tym plastikowe dzbanki do filtrowania wody są lekkie, a przez to bezpieczne. Dlatego są one polecane do domów, po których buszują małe dzieci. Strącony ze stołu czy kuchennego blatu dzbanek filtrujący nie rozbije się i nikogo nie skaleczy.
Szklane dzbanki filtrujące są natomiast zdecydowanie bardziej eleganckie. Poza tym szkło w żaden sposób nie wpływa na smak wody. Tymczasem ciecz trzymana w plastikowym dzbanku z filtrem może mieć nieprzyjemny posmak.
5.3. Wkłady do dzbanków filtrujących
Filtry w dzbankach oczyszczających wodę wymagają regularnej wymiany. Dlatego warto sprawdzić, do którego modelu dzbanka da się dokupić zapasowe wkłady filtrujące i ile one kosztują. Może się bowiem zdarzyć, że pozornie tani dzbanek zostanie wyposażony w drogi filtr, który wywinduje koszt jego utrzymania. Z kolei filtry do dzbanków mniej popularnych firm czasem w ogóle nie mają zamienników albo są one trudno dostępne.
Przy regularnym korzystaniu z dzbanka filtrującego, wkłady wymienia się zazwyczaj raz lub dwa razy w miesiącu. Niektórzy producenci dzbanków podają informacje, ile litrów wody jest w stanie przefiltrować dany wkład. Pomocne mogą okazać się filtry ze wskaźnikiem zużycia - to najlepsze rozwiązanie dla zapominalskich.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.