Przejdź na WP

Filtr do wody - rodzaje, system odwróconej osmozy, twarda woda, bakterie

Filtr do wody jest coraz częściej spotykany w każdym domu. Czy jednak filtr do wody jest potrzebny? W ostatnim czasie pojawiają się różne opinie odnośnie do zasadności stosowania filtrów do wody.

Zobacz film: "Wyjątkowe właściwości wody"

spis treści

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie wypowiadają się jednoznacznie w tej kwestii, więc nie można definitywnie stwierdzić, czy woda z kranu potrzebuje dodatkowego filtrowania, czy nie. Pewne natomiast jest to, że woda wypływająca z kranu nie może być niebezpieczna dla człowieka, więc stosowanie filtrów do wody zależy po prostu od zapotrzebowania ludzi.

1. Filtr do wody - rodzaje

Coraz większa liczba osób jest przekonana o konieczności stosowania filtrów do wody. Tylko jak wybrać filtr do wody, aby spełniał on swoją funkcję oczyszczającą, a jednocześnie nie pozbawiał wody potrzebnych składników i minerałów?

Zanim zdecydujemy się założyć filtr do wody, przede wszystkim należy zaczerpnąć opinię na temat jakości wody w Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Eksperymenty przeprowadzane przez akwizytorów sprzedających filtr do wody nie są w pełni wiarygodne.

Jeśli odpowiednie organy nie stwierdzą obecności szkodliwych substancji w wodzie pitnej, nie ma podstaw do inwestowania w filtr do wody.

W dzisiejszych czasach bardzo duży nacisk kładziony jest na czystość wody, dlatego produkty ją oczyszczające cieszą się coraz większym powodzeniem.

Gdy zdecydujemy się kupić filtr do wody, spotykamy się z ogromną ich różnorodnością na rynku. Bardzo ważne jest to, że każdy filtr do wody przeznaczony do podniesienia jakości wody pitnej musi posiadać atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny.

Istnieją różne rodzaje filtrów do wody, m.in.: mechaniczne, węglowe, dolomitowe. Niektóre z nich można stosować w połączeniu z innymi, ale należy pamiętać, że nie każdy filtr do wody ma neutralny wpływ na zdrowie człowieka. Chodzi tutaj przede wszystkim o filtr do wody, który oczyszcza wodę nie tylko z drobnoustrojów, ale również z minerałów naturalnie w niej występujących.

2. Filtr do wody - system odwróconej osmozy

Bardzo krytykowane są przede wszystkim systemy odwróconej osmozy w filtrach do wody, gdyż pozbawiają one wodę soli mineralnych, które przecież nie są zanieczyszczeniem.

Filtry do wody
Filtry do wody

Coraz więcej osób zwraca uwagę na czystą i wartościową wodę pitną, w związku z czym filtry do wody cieszą...

zobacz galerię

System odwróconej osmozy sprawia, że woda staje się praktycznie bezwartościowa – owszem, nie ma w niej bakterii, metali ciężkich itp., ale brak w niej też minerałów.

Aby została zachowana równowaga elektrolityczna organizmu, konieczne jest więc dbanie o właściwe zbilansowanie diety.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że minerały występujące w wodzie znacznie łatwiej są wchłaniane przez organizm człowieka niż składniki mineralne występujące w pożywieniu lub dostarczane w postaci suplementów.

3. Filtr do wody - twarda woda

Niebezpieczne jest również zmiękczanie przez filtr do wody tzw. twardej wody, gdyż w takim procesie zostaje ona pozbawiona magnezu i wapnia, które są bardzo istotne dla człowieka.

Co prawda zmiękczona woda jest smaczniejsza, nie czuć w niej chloru oraz jest pozbawiona zanieczyszczeń, ale może ona bardzo negatywnie wpłynąć na ludzki organizm.

Filtr do wody - rodzaje, system odwróconej osmozy, twarda woda, bakterie
Filtr do wody - rodzaje, system odwróconej osmozy, twarda woda, bakterie (123RF)

4. Filtr do wody - bakterie

Innym niebezpieczeństwem, na jakie jesteśmy narażeni stosując filtry do wody, są bakterie, które zatrzymują się na filtrze. Woda zostaje z nich oczyszczona, ale gromadzą się one na filtrach, gdzie mają idealne środowisko do rozwijania się i mnożenia.

Właśnie dlatego tak ważne jest regularne wymienianie filtrów do wody lub czyszczenie filtrów do wody.

Rzeczywiście w wodzie wodociągowej mogą występować zanieczyszczenia - szczególnie jeśli rury nie są nowe, dlatego filtr do wody w niektórych przypadkach jest po prostu niezbędny.

Wtedy należy rozważyć wszystkie za i przeciw oraz wybrać taki filtr do wody który byłby najzdrowszy. Okazuje się, że chyba najlepszy filtr do wody to najzwyklejsze sitko, które zatrzyma nieczystości, a jednocześnie nie pozbawi wody wartościowych składników.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy