Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Fizyczne objawy depresji

Avatar placeholder
21.05.2020 10:07
Fizyczne objawy depresji
Fizyczne objawy depresji (Shutterstok)

Jesteś zmęczony, nie możesz spać, boli cię głowa, serce albo żołądek, nie masz apetytu? Uważaj, to może być depresja. Ta podstępna choroba objawia się nie tylko złym nastrojem. Spadek samopoczucia czy kiepski humor to nie jedyne objawy depresji. Czasem pod maską dolegliw ości fizycznych kryją się problemy z psychiką. Jakie dolegliwości somatyczne mogą wskazywać na zaburzenia nastroju? Nie unikaj psychologa, poszukaj prawdziwej przyczyny kłopotów ze zdrowiem.

spis treści

1. Objawy somatyczne w depresji

Utrata zainteresowania otoczeniem, brak ochoty na aktywność, przygnębienie i smutek to typowe symptomy depresji. Jednak nie zawsze ta choroba przebiega w ten sam sposób. Czasem daje o sobie znać przez fizyczne dolegliwości. Oto kilka objawów, które mogą wskazywać, że masz depresję. Nie wolno ich lekceważyć.

  • Ciągłe zmęczenie
Zobacz film

Odczuwanie zmęczenia przez dłuższy czas, połączone z apatią i zniechęceniem może oznaczać depresję. Często, przy ogólnym osłabieniu organizmu, nie zauważa się już złego nastroju i lekceważy objawy. Może to prowadzić do społecznej izolacji. Z drugiej strony, nie należy popadać w przesadę. Każdy człowiek ma prawo być czasem zmęczony, zwłaszcza teraz, w czasach ciągłego pośpiechu.

Czasem bezsenność jest wynikiem stresu, problemów, zbyt dużej dawki wrażeń.

Bezsenność a depresja
Bezsenność a depresja

Bezsenność to poważny problem wielu osób. Problemy z zasypianiem wpływają na codzienny nastrój i funkcjonowanie.

zobacz galerię

Z kolei nadmierna senność może być spowodowana niskim ciśnieniem, małą odpornością organizmu czy po prostu zmęczeniem. Jednak kłopoty ze snem połączone ze smutkiem, zniechęceniem i brakiem energii mogą być też objawem depresji, zwłaszcza jeśli trwają długo. Warto też pamiętać, że tabletki nasenne uzależniają, nie należy zatem zażywać ich zbyt często.

  • Bóle głowy

Ból głowy pojawia się dość często i może mieć wiele przyczyn. Nierzadko wizyta u psychiatry jest ostatnim ogniwem długiego łańcucha specjalistów, do jakich zwracamy się o pomoc w tym przypadku. Czasem okazuje się, że to właśnie on rozwiązuje zagadkę, rozpoznając, że boląca główka to nie wymówka, lecz depresja.

  • Bóle w okolicach serca, żołądka

Jeśli odczuwamy ból w okolicach serca czy żołądka, również nie powinniśmy wykluczać depresji. Jest to bardzo ważne, ponieważ zwykle w takich przypadkach zupełnie pomija się tę chorobę i stosuje niewłaściwą terapię, która może bardzo zaszkodzić.

  • Problemy z apetytem

Utrata apetytu, podobnie jak wcześniejsze dolegliwości, może mieć różne przyczyny. Należą do nich chociażby niedobór kwasów żołądkowych, infekcje, stres, złe odżywianie, nadużywanie nikotyny i alkoholu. Jednak w przypadku tego objawu lekarze częściej zwracają uwagę na stan psychiczny pacjenta. Po wykluczeniu innych przyczyn zaleca się wizytę w poradni zdrowia psychicznego, gdzie specjalista na podstawie wywiadu jest w stanie wykryć właściwe źródło problemu.

2. Program „Odnaleźć siebie”

„Odnaleźć siebie” to Ogólnopolski Program Zmiany Postaw wobec Psychiatrii, który ma za zadanie przełamanie barier społecznych związanych z leczeniem zaburzeń psychicznych oraz wyeliminowanie lęku przed wizytą u psychiatry. Wczesne zdiagnozowanie choroby psychicznej daje większe szanse na wyleczenie i normalne życie. Patronat merytoryczny nad akcją „Odnaleźć siebie” objął Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, a patronat honorowy – biuro oficera łącznikowego WHO w Polsce.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze