Trwa ładowanie...

Flucofast – działanie, skład, dawkowanie, skutki uboczne, opinie, zamienniki

 Kinga Olchowy
22.12.2022 13:18
W Skład Flucofast wchodzi substancja czynna o nazwie flukonazol
W Skład Flucofast wchodzi substancja czynna o nazwie flukonazol (123rf.com)

Flucofast to lek przeciwgrzybiczy do stosowania ogólnego. Zakażenia organizmu typu grzybicznego powstają na skutek zakażenia organizmu. Może do tego dojść na basenie oraz innych obiektach publicznych jak sauna czy siłownia. Jest to choroba, która jest uciążliwa z uwagi na objawy które jej towarzyszą jaki pieczenie czy swędzenie ale również nieestetyczna gdyż zakażone partie ciała mają zmiany skórne. Flucofast jest lekiem, który pomoże zwalczyć powstałe objawy.

spis treści

1. Czym jest i jak działa Flucofast

Flucofast to lek dostępny w formie kapsułek, dostępny tylko na receptę. Substancją czynną leku jest flukonazol, środek należacy do grupy chemioterapeutyków. Wykazuje działanie ogólne i jest skuteczny w leczeniu wielu rodzajów zakażeń grzybiczych. Jego działanie opiera się na hamowaniu produkcji ergosterolu, czyli jednego ze składników błon śluzowych grzybów chorobotwórczych. Dzięki temu zwalcza je i przynosi natychmiastową ulgę.

Flucofast po podaniu doustnym dobrze się wchłania a jego stężenie w osoczu osiąga 90% wartości stężenia uzyskiwanego po podaniu dożylnym. Wchłanianie leku Flucofast nie jest zaburzone przez spożycie pokarmu. Preparat dobrze przenika do wszystkich płynów organizmu, w tym do płynu mózgowo-rdzeniowego.

1.1. Kiedy stosować Flucofast

Zobacz film: "Leczenie grzybicy"

Stosowanie Flucofastu zalecane jest w przypadku: kryptokokowego zapalenia opon mózgowych, zakażeń gardła, przełyku, występowanie drożdżaków w moczu oraz przewlekłe zakażenia śluzówkowo-skórne.

Ponadto lek stosuje się w przypadku przewlekłego zapalenia jamy ustnej. Preparat Flucofast stosowany jest również w przypadku zakażeń typu ginekologicznego, tj. drożdżyca pochwy, drożdżakowe zapalenie żołędzi, kiedy leczenie miejscowe jest niewystarczające.

Stosowanie Flucofast jest zalecane podczas kuracji dermatologicznej przeciwko objawom grzybiczym skóry, grzybicy paznokci, kiedy inne leczenie jest nieodpowiednie.

Lek Flucofast wskazany jest w leczeniu profilaktycznym u pacjentów z nawrotami zapalenia opon mózgowych, nawrotami drożdżakowego zapalenia błony śluzowej jamy ustnej, gardła i przełyku u osób zarażonych wirusem HIV, należących do grup zwiększonego ryzyka wystąpienia nawrotów.

1.2. Jak dawkować Flucofast

Flucofast przyjmowany jest doustnie, ale jest dostępny również w postaci roztworu do wlewów dożylnych. O drodze podania decyduje indywidualnie lekarz, biorąc pod uwagę wiek i stan pacjenta. W przypadku konieczności zmiany drogi podania nie ma konieczności modyfikacji dawkowania.

Jak leczyć grzybicę? (WIDEO)
Jak leczyć grzybicę? (WIDEO)

W ostatnich latach odnotowano wyraźny wzrost zachorowalności na grzybicę. Czynniki wpływające na powszechność

zobacz galerię

2. Działania niepożądane Flucofast

Skutki uboczne stosowania Flucofast mogą być związane z wystąpieniem ciężkich reakcji nadwrażliwości typu anafilaktycznego lub ciężkich zmian skórnych, takich jak zespół Stevensa i Johnsona, martwica toksyczna rozpływna naskórka lub rumień wielopostaciowy. Chorzy na AIDS są bardziej narażeni na wystąpienie odczynów skórnych. Wiąże się to z rzadkim stosowaniem preparatu.

Jeżeli w okresie stosowania preparatu u osób leczonych z powodu grzybic powierzchniowych wystąpi wysypka, należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem. Jeżeli wysypka wystąpi u chorych leczonych z powodu grzybic układowych należy skonsultować się z lekarzem, który prawdopodobnie zaleci kontynuowanie leczenia i jednocześnie zaleci regularne badania i częstą kontrolę stanu chorego.

W przypadku wystąpienia zmian pęcherzykowych lub rumienia wielopostaciowego konieczne będzie przerwanie stosowania preparatu.

Niepokojące skutki stosowania Flucofast mogą pojawić się również ze strony układu pokarmowego w postaci nudności, wymiotów, wzdęć, boleści brzucha, biegunki. Dodatkowo mogą wystąpić bóle i zawroty głowy, reakcje uczuleniowe, wysypka, uszkodzenie wątroby.

3. Opinie o Flucofaście

Opinie na temat Flucofast dotyczą głownie stosowaniu leku w przypadku zakażeń typu ginekologicznego. Lek stosowany według zaleceń spełnia swoją rolę i nie powoduje skutków ubocznych. Jednak odstawienie leku przed zakończeniem kuracji może powodować nagły powrót choroby.

Ważne jest by wraz zażywaniem leku – według opinii na forach poświęconych tematyce zdrowia – odbudowywać również florę bakteryjną odpowiedzialną za odporność organizmu.

Flucofast uważany jest według opinii za dobry preparat, jednak stosunkowo drogi.

3.1. Zamienniki dla Flucofastu

Popularne zamienniki Flucofast są dostępne w większości aptek:

  • Diflucan,
  • Fluconazin,
  • Flucorta,
  • Flumycon,
  • Mycomax.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze