Flucofast – działanie, skład, dawkowanie, skutki uboczne, opinie, zamienniki
Flucofast to lek przeciwgrzybiczy do stosowania ogólnego. Zakażenia organizmu typu grzybicznego powstają na skutek zakażenia organizmu. Może do tego dojść na basenie oraz innych obiektach publicznych jak sauna czy siłownia. Jest to choroba, która jest uciążliwa z uwagi na objawy które jej towarzyszą jaki pieczenie czy swędzenie ale również nieestetyczna gdyż zakażone partie ciała mają zmiany skórne. Flucofast jest lekiem, który pomoże zwalczyć powstałe objawy.
1. Czym jest i jak działa Flucofast
Flucofast to lek dostępny w formie kapsułek, dostępny tylko na receptę. Substancją czynną leku jest flukonazol, środek należacy do grupy chemioterapeutyków. Wykazuje działanie ogólne i jest skuteczny w leczeniu wielu rodzajów zakażeń grzybiczych. Jego działanie opiera się na hamowaniu produkcji ergosterolu, czyli jednego ze składników błon śluzowych grzybów chorobotwórczych. Dzięki temu zwalcza je i przynosi natychmiastową ulgę.
Flucofast po podaniu doustnym dobrze się wchłania a jego stężenie w osoczu osiąga 90% wartości stężenia uzyskiwanego po podaniu dożylnym. Wchłanianie leku Flucofast nie jest zaburzone przez spożycie pokarmu. Preparat dobrze przenika do wszystkich płynów organizmu, w tym do płynu mózgowo-rdzeniowego.
1.1. Kiedy stosować Flucofast
Stosowanie Flucofastu zalecane jest w przypadku: kryptokokowego zapalenia opon mózgowych, zakażeń gardła, przełyku, występowanie drożdżaków w moczu oraz przewlekłe zakażenia śluzówkowo-skórne.
Ponadto lek stosuje się w przypadku przewlekłego zapalenia jamy ustnej. Preparat Flucofast stosowany jest również w przypadku zakażeń typu ginekologicznego, tj. drożdżyca pochwy, drożdżakowe zapalenie żołędzi, kiedy leczenie miejscowe jest niewystarczające.
Stosowanie Flucofast jest zalecane podczas kuracji dermatologicznej przeciwko objawom grzybiczym skóry, grzybicy paznokci, kiedy inne leczenie jest nieodpowiednie.
Lek Flucofast wskazany jest w leczeniu profilaktycznym u pacjentów z nawrotami zapalenia opon mózgowych, nawrotami drożdżakowego zapalenia błony śluzowej jamy ustnej, gardła i przełyku u osób zarażonych wirusem HIV, należących do grup zwiększonego ryzyka wystąpienia nawrotów.
1.2. Jak dawkować Flucofast
Flucofast przyjmowany jest doustnie, ale jest dostępny również w postaci roztworu do wlewów dożylnych. O drodze podania decyduje indywidualnie lekarz, biorąc pod uwagę wiek i stan pacjenta. W przypadku konieczności zmiany drogi podania nie ma konieczności modyfikacji dawkowania.
2. Działania niepożądane Flucofast
Skutki uboczne stosowania Flucofast mogą być związane z wystąpieniem ciężkich reakcji nadwrażliwości typu anafilaktycznego lub ciężkich zmian skórnych, takich jak zespół Stevensa i Johnsona, martwica toksyczna rozpływna naskórka lub rumień wielopostaciowy. Chorzy na AIDS są bardziej narażeni na wystąpienie odczynów skórnych. Wiąże się to z rzadkim stosowaniem preparatu.
Jeżeli w okresie stosowania preparatu u osób leczonych z powodu grzybic powierzchniowych wystąpi wysypka, należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem. Jeżeli wysypka wystąpi u chorych leczonych z powodu grzybic układowych należy skonsultować się z lekarzem, który prawdopodobnie zaleci kontynuowanie leczenia i jednocześnie zaleci regularne badania i częstą kontrolę stanu chorego.
W przypadku wystąpienia zmian pęcherzykowych lub rumienia wielopostaciowego konieczne będzie przerwanie stosowania preparatu.
Niepokojące skutki stosowania Flucofast mogą pojawić się również ze strony układu pokarmowego w postaci nudności, wymiotów, wzdęć, boleści brzucha, biegunki. Dodatkowo mogą wystąpić bóle i zawroty głowy, reakcje uczuleniowe, wysypka, uszkodzenie wątroby.
3. Opinie o Flucofaście
Opinie na temat Flucofast dotyczą głownie stosowaniu leku w przypadku zakażeń typu ginekologicznego. Lek stosowany według zaleceń spełnia swoją rolę i nie powoduje skutków ubocznych. Jednak odstawienie leku przed zakończeniem kuracji może powodować nagły powrót choroby.
Ważne jest by wraz zażywaniem leku – według opinii na forach poświęconych tematyce zdrowia – odbudowywać również florę bakteryjną odpowiedzialną za odporność organizmu.
Flucofast uważany jest według opinii za dobry preparat, jednak stosunkowo drogi.
3.1. Zamienniki dla Flucofastu
Popularne zamienniki Flucofast są dostępne w większości aptek:
- Diflucan,
- Fluconazin,
- Flucorta,
- Flumycon,
- Mycomax.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.