Fluwoksamina – działanie, wskazania i przeciwwskazania
Fluwoksamina jest substancją i lekiem, który należy do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Ma działanie przeciwdepresyjne. Wykorzystuje się go również w terapii zaburzeń obsesyjno–kompulsyjnych. Na czym polega jego działanie? Czy istnieją przeciwwskazania do jego zażywania?
1. Co to jest fluwoksamina?
Fluwoksamina (Fluvoxaminum) to substancja należąca do leków zmniejszających wychwyt serotoniny. Wprowadzono ją na rynek farmaceutyczny w 1983 roku. Była pierwszym lekiem przeciwdepresyjnym z grupy oksymów.
Substancja ma działanie przeciwdepresyjne (antydepresyjne, tymoleptyczne) oraz przeciwlękowe (anksjolityczne). Ponieważ wpływ na układ nerwowy i narządy zmysłów, wykorzystuje się ją w neurologii i psychiatrii.
Jak działa fluwoksamina?
Fluwoksamina to lek należący do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Mechanizm jego działania nie został jeszcze w pełni wyjaśniony. Wiadomo, że substancja powoduje zmniejszenie wychwytu zwrotnego serotoniny (blokuje transport serotoniny z powrotem do komórki nerwowej), zwiększając przekaźnictwo serotoninergiczne. W efekcie jej poziom w ośrodkowym układzie nerwowym wzrasta.
Fluvoxaminum w minimalnym stopniu wiąże się z receptorami histaminowymi, serotoninergicznymi, adrenergicznymi, muskarynowymi czy dopaminergicznymi. Efektem działania fluwoksaminy i wzmożonego przewodnictwa serotoniny jest:
- poprawa oraz stabilizacja nastroju,
- zmniejszenie częstości pojawiania się epizodów lękowych,
- poprawa jakości snu.
Fluwoksamina – leki i zamienniki
Substancję czynną, maleinian fluwoksaminy, zawierają tabletki powlekane: Fevarin, 50 mg, 60 szt., Fevarin,, 100 mg, 30 szt.
Nie są dostępne zamienniki.
2. Wskazania i dawkowanie fluwoksaminy
Jakie są wskazania do stosowania fluwoksaminy? To leczenie zaburzeń psychicznych: ciężkich stanów depresyjnych oraz zaburzeń obsesyjno–kompulsyjnych (również u dzieci od 8. roku życia i młodzieży).
Fluwoksamina dostępna jest w formie tabletek powlekanych. Należy je przyjmować w całości o stałych porach dnia, popijając odpowiednią ilością płynu - raz lub kilka razy dziennie, w zależności od dawki.
Terapię depresji rozpoczyna się od dawki od 50 mg do 300 mg substancji czynnej na dobę (zalecane jest włączenie najmniejszej skutecznej dawki). Jeśli chodzi o leczenie zaburzeń obsesyjno–kompulsyjnych, dawka dobowa fluwoksaminy wynosi od 100 mg do 300 mg substancji czynnej. Terapię rozpoczyna się od mniejszej dawki, która może być stopniowo zwiększana. Leku nie wolno odstawiać nagle.
Jak długo trwa leczenie fluwoksaminą?
Leczenie przeciwdepresyjne przy użyciu fluwoksaminy po uzyskaniu poprawy należy kontynuować co najmniej pół roku, a leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych ponad 10 tygodni.
Jak szybko działa Fevarin?
Całkowita biodostępność fluwoksaminy po podaniu doustnym wynosi około 53%. Maksymalne stężenie substancji czynnej jest osiągane po około 5 godzinach. Działanie przeciwdepresyjne można zaobserwować już w pierwszym tygodniu stosowania.
3. Fluwoksamina – skutki uboczne, przeciwwskazania i środki ostrożności
Przeciwwskazaniem do stosowania fluwoksaminy jest nadwrażliwość na substancję czynną. Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z zaburzoną czynnością nerek lub wątroby.
Fluwoksamina może być stosowana w ciąży jedynie w sytuacji, gdy jest to bezwzględnie koniecznie, zawsze pod ścisłą kontrolą lekarską. Przyjmowanie fluwoksaminy podczas laktacji nie jest zalecane.
Bezpieczeństwo substancji leczniczej nie zostało potwierdzone podczas stosowania u osób poniżej 18. roku życia (z wyjątkiem terapii zaburzeń obsesyjno–kompulsyjnych). Należy pamiętać, że leki zawierające fluwoksaminę nie mogą być stosowane wraz z inhibitorami monoaminoksydazy (nieodwracalne inhibitory, moklobemid, linezolid) bądź ramelteonem.
W trakcie stosowania fluwoksaminy nie należy jednocześnie spożywać alkoholu czy przyjmować preparatów z dziurawca. Należy również ograniczyć spożywanie soku grejpfrutowego oraz kawy z uwagi na działania kofeiny.
Ze stosowaniem leków, których substancją czynna jest fluwoksamina, istnieje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych (nie pojawiają się zawsze i u wszystkich pacjentów). Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak:
- nudności, ból brzucha, niestrawność,
- zaparcia, wymioty, biegunka,
- kołatanie serca, tachykardia, pobudzenie psychoruchowe,
- złe samopoczucie, senność, bezsenność,
- ból głowy, zawroty głowy, drżenie,
- suchość w ustach, lęk,
- nerwowość czy nadmierne pocenie się.
W przypadku przedawkowania fluwoksaminy możliwe są zarówno dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak sercowo–naczyniowych czy ośrodkowego układu nerwowego. Podczas leczenia należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Uwaga! Fluwoksaminę należy odstawiać stopniowo (przez co najmniej 1–2 tyg.) w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia objawów odstawienia (gdyż może wystąpić nadmierna senność).
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.