Trwa ładowanie...

Fonoholizm (uzależnienie od telefonu) - objawy, skutki, leczenie

 Paula Jakubasik
06.05.2021 15:23
Fonoholizm (uzależnienie od telefonu) to utrata kontroli nad korzystaniem ze smartfona.
Fonoholizm (uzależnienie od telefonu) to utrata kontroli nad korzystaniem ze smartfona. (123rf)

Fonoholizm to inaczej uzależnienie od telefonu komórkowego, diagnozowane najczęściej u osób urodzonych po 1995 roku, należących do tzw. pokolenia sieci. Fonoholizm sprawia, że osoba uzależniona zaniedbuje pracę, edukację, relacje z innymi i swoje pasje. Co warto wiedzieć o fonoholizmie i jak wygrać z tym uzależnieniem?

spis treści

1. Czym jest fonoholizm?

Fonoholizm to uzależnienie od telefonu komórkowego. Zjawisko to jest rozpoznawane od niedawna, wykazano jednak, że nałóg ma podobny przebieg, jak w przypadku alkoholu, papierosów czy narkotyków.

Osoby urodzone po 1995 roku należą do pokolenia sieci i pokolenia szklanych ekranów. Dzieci i młodzież z tego grona spędzają bardzo dużo czasu w świecie wirtualnym, gdzie szukają rozrywki, kontaktu z innymi czy zrozumienia.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Niestety bardzo często internet staje się nieodłącznym elementem dnia, co negatywnie wpływa na relacje z rodziną, wykonywane obowiązki czy inne aspekty realnego życia. Wówczas mówi się o siecioholizmie, cyberzależności czy infoholizmie.

Najprostsza definicja uzależnienia od telefonu komórkowego to zachowanie, które wyróżnia utrata kontroli nad korzystaniem ze smartfona. W efekcie nałóg prowadzi do zaniedbywania pracy, nauki, potrzeby odpoczynku, diety, higieny czy zdrowia.

Wśród osób uzależnionych rozpoznaje się przymus ciągłej obecności telefonu w zasięgu ręki, urządzenie musi mieć dostęp do internetu i być włączone również w nocy.

Fonoholik, czyli osoba uzależniona, non stop sprawdza powiadomienia, wchodzi na ulubione media społecznościowe czy portale, mimo że robiła to chwilę temu.

Gdy z pewnych względów nie może sięgnąć po telefon czuje lęk, rozdrażnienie i duże zdenerwowanie. Wbrew pozorom uzależnienie od telefonu może występować u osób w różnym wieku, bez względu na stopień wykształcenia.

Zobacz także:

2. Objawy fonoholizmu

  • nierozstawanie się z telefonem,
  • trzymanie telefonu w ręce lub w zasięgu wzroku,
  • częste sprawdzanie powiadomień i ulubionych stron,
  • korzystanie z telefonu podczas jazdy samochodem,
  • przerywanie rozmowy z kimś, by odebrać wiadomość,
  • wychodzenie ze spotkania w celu odebrania telefonu,
  • regularne robienie zdjęć selfie i publikowanie ich,
  • wykonywanie codziennych obowiązków z telefonem w dłoni,
  • ukrywanie przed innymi korzystania z telefonu,
  • odczuwanie przymusu sprawdzenia telefonu,
  • nieustanna gotować na odebranie telefonu czy odpisanie na wiadomość,
  • odczuwanie lęku i zdenerwowanie na skutek przerwy korzystania z internetu,
  • poczucie bezpieczeństwa uzależnione od bycia online,
  • lęk przed zaległościami w internecie,
  • szukanie zasięgu w telefonie za wszelką cenę,
  • brak zgody na zabranie lub wyłączenie telefonu.

3. Negatywne skutki fonoholizmu

Fonoholizm sprawia, że inne czynności, obowiązki, a nawet dotychczasowa pasja nie ma takiego znaczenia jak kiedyś. Osoba uzależniona robi wszystko, by jak najwięcej czasu przeznaczyć na korzystanie ze smartfona kosztem edukacji, pracy, przygotowania posiłku czy zadbania o siebie.

Stopniowo ogranicza kontakty w świecie rzeczywistym i woli prowadzić rozmowy przez internet. Nie zauważa utraty wagi, zmęczenia, spożywania niezdrowych pokarmów, wypadania włosów i innych symptomów.

Fonoholik bardzo rzadko oddaje projekt na czas, ma nieskończenie wiele wymówek, jest zdekoncentrowany i niespokojny. Ma ogromne trudności z organizacją czasu wolnego, unika aktywności fizycznej, izoluje się od osób, z którymi miał kontakt na co dzień.

Zaprzestanie korzystania z telefonu skutkuje natomiast pojawieniem się objawów odstawiennych, takich jak lęk, pogorszenie nastroju, natłok myśli, marzenia senne o smartfonach, a także celowe lub mimiwolne ruchy palców, imitujące pisanie na klawiaturze.

Uzależnienie od telefonu wywołuje narastające problemy somatyczne, psychologiczne i społeczne, a także skutkuje utratą kontroli nad czasem spędzonym z telefonem w ręku.

4. Leczenie uzależnienia od telefonu

Uzależnienie od telefonu powinno być traktowane podobnie jak w przypadku alkoholu czy narkotyków. Walka z nałogiem jest bardzo trudna, wymaga czasu, cierpliwości i ogromnych pokładów silnej woli.

Pierwszym krokiem jest zrozumienie swojego problemu i chęć zmiany. W takiej sytuacji ogromnie ważne okażą się rozmowy face-to-face, propozycje aktywności ruchowej, próby przypomnienia o dawnej pasji lub szukanie nowego hobby.

Duże znaczenie może mieć ustalenie godzin, w których dozwolone jest korzystanie z telefonu. Normy powinny być przygotowane w taki sposób, by osoba uzależniona miała coraz więcej czasu na życie w świecie realnym.

Po kilku tygodniach bez jakiejkolwiek poprawy uzasadnione będzie skorzystanie z pomocy specjalisty z dziedziny psychoterapii. Podczas spotkań pacjent będzie mógł uzmysłowić sobie przyczynę wystąpienia nałogu i pomoże w pokonywaniu codziennych trudności.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze