Trwa ładowanie...

Forskolin – co to jest, działanie, tabletki, skutki uboczne

Avatar placeholder
12.02.2024 12:02
Zdjęcie przedstawia pokrzywę indyjską
Zdjęcie przedstawia pokrzywę indyjską (pl.123rf.com)

Forskolin jest substancją otrzymywaną z pokrzywy indyjskiej. Warto sięgnąć po suplementy z tym składnikiem, ponieważ wspomagają odchudzanie, ale i leczenie raka.

spis treści

1. Co to jest forskolin?

Forskolin to roślinny związek diterpenowy zawarty w pokrzywie indyjskiej. To wieloletnie ziele rośnie głównie w klimacie subtropikalnym Azji Południowo-Wschodniej. W krajach europejskich pokrzywa indyjska często służy jako roślina ozdobna.

Działanie forskolinu wykorzystywane było już bardzo dawno w naturalnej medycynie hinduskiej oraz ajurwedyjskiej. Ekstrakt z pokrzywy indyjskiej stosowano wówczas przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Roślina pomagała także w problemach ze snem, sercem oraz w dolegliwościach związanych z układem oddechowym, krążeniowym i moczowym.

2. Działanie forskolinu

Forskolin zawarty w pokrzywie indyjskiej przynosi wspaniałe korzyści zdrowotne. Liście zioła stosowane są głównie w leczeniu przeziębień, kaszlu, astmy, zapalenia płuc oraz w chorobach skóry takich jak odleżyny i inne rany.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Czynna substancja roślinna sprawdza się także w problemach z tarczycą i chorobą Hashimoto, ponieważ polepsza ukrwienie tego gruczołu, przez co stymuluje jego pracę.

Forskolin skutecznie sprzyja obniżeniu ciśnienia krwi, a także wpływa na lepszą pracę serca. Może, więc służyć, jako środek do wspomagania leczenia chorób kardiologicznych.

Mężczyźni, którzy mają problemy z androgenami, czyli hormonami płciowymi powinni spróbować forskolinu. Ten roślinny związek poprawia nastrój, ma wpływ na podniesienie libido, wzmaga siły witalne i działa antydepresyjnie.

Substancję roślinną zawartą w pokrzywie można także stosować profilaktycznie w nowotworach, ponieważ może zahamować przerzuty choroby. Forskolin szczególnie poleca się w leczeniu przerostu prostaty, ponieważ łagodzi raka gruczołu krokowego. W przyszłości ten związek może być brany pod uwagę jako składnik nowej terapii w onkologii. Na razie jednak nie przeprowadzono oficjalnych badań, które zainicjowałyby takie działania.

3. Suplement na odchudzanie

Forskolin stosowany jest jednak głównie, jako suplement na odchudzanie. Ta substancja sprawia, że tłuszcz zawarty w tkance tłuszczowej zostaje szybciej rozłożony w naszym organizmie. Preparat uzyskiwany z pokrzywy indyjskiej jest więc odpowiedni dla ludzi zmagających się z dodatkowymi kilogramami.

Na rynku aptecznym popularne są suplementy, w których znajduje się zmielony korzeń pokrzywy indyjskiej. Czasami do kapsułek dodawany jest też kwas rozmarynowy i inne wspomagające substancje lecznicze. Można także kupić tabletki z wydzielonym forskolinem.

Suplementy z forskolinem powinno się zażywać zgodnie z informacjami na opakowaniu lub na recepcie. Zwykle jest to jedna dawka dziennie.

4. Skutki uboczne zażywania forskolinu

O skutkach ubocznych zażywania forskolinu wiadomo niewiele. Ta substancja dzięki swojemu roślinnemu pochodzeniu jest jednak dość bezpieczna i może być codziennym dodatkiem do diety.

Na tego typu suplementy powinny jednak uważać dzieci i kobiety w ciąży. Forskolin może przyczynić się do poronień i tworzyć większe prawdopodobieństwo krwotoków w tak ważnym dla kobiet czasie, gdyż działa przeciwzakrzepowo.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze