Trwa ładowanie...

Fosgen - charakterystyka, objawy zatrucia, postępowanie w przypadku zatrucia fosgenem

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
02.07.2021 12:44
Fosgen określany także mianem dichlorku karbonylu lub tlenochlorku węgla jest bezbarwnym gazem o niezwykle duszącym zapachu oraz silnym działaniu trującym.
Fosgen określany także mianem dichlorku karbonylu lub tlenochlorku węgla jest bezbarwnym gazem o niezwykle duszącym zapachu oraz silnym działaniu trującym. (123rf)

Fosgen określany także mianem dichlorku karbonylu lub tlenochlorku węgla jest bezbarwnym gazem o niezwykle duszącym zapachu oraz silnym działaniu trującym. Ten organiczny związek chemiczny powstaje w reakcji tlenku węgla z chlorem. Wyróżnia się trzy postacie kliniczne zatrucia fosgenem: ciężką, umiarkowaną i lekką. W czasie I wojny światowej fosgen wykorzystywany był w formie gazu bojowego. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego związku? Jakie są objawy zatrucia fosgenem?

spis treści

1. Co to jest fosgen?

Fosgen, nazywany również dichlorkiem karbonylu lub tlenochlorkiem węgla jest organicznym związkiem chemicznym należącym do grupy chlorków kwasowych. Ten toksyczny, duszący i bezbarwny gaz charakteryzuje się dość specyficznym zapachem, który może kojarzyć się z wonią gnijących owoców lub świeżo skoszonego siana. Fosgen jest związkiem cięższym od powietrza.

W wodzie ulega hydrolizie, której produktami są tlenek węgla (IV) oraz chlorowodór. Temperatura topnienia fosgenu wynosi -118 stopni Celsjusza. W przypadku, w którym temperatura spada poniżej 7 stopni, fosgen przybiera postać żółtej cieczy. Postać gazu przybiera z kolei wówczas, gdy temperatura otoczenia oscyluje między 15, a 25 stopniami Celsjusza. Wzór chemiczny fosgenu to CCl2O.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Objawy zatrucia fosgenem

Jakie są objawy zatrucia fosgenem? Zatrucie dichlorkiem karbonylu można podzielić ze względu na trzy postacie kliniczne. W przypadku postaci ciężkiej, zgon pacjenta następuje niemal natychmiast. Zanim dojdzie do całkowitego uszkodzenia nabłonka pęcherzyków płucnych, pacjent może mieć poważne problemy z oddychaniem.

Skutkiem drugiej postaci klinicznej - umiarkowanego zatrucia fosgenem jest podrażnienie spojówek i błony śluzowej górnych dróg oddechowych, pozorna remisja, a także obrzęk płuc. W przypadku lekkiej postaci klinicznej, symptomy kliniczne mogą być niecharakterystyczne.

U osób, które doznały lekkiej lub umiarkowanej postaci zatrucia mogą wystąpić następujące objawy, takie jak:

Dodatkowo, u pacjentów może dojść także do obrzęku płuc.

3. Postępowanie w przypadku zatrucia fosgenem

Fosgen wykazuje działanie silnie trujące. Pacjent, który miał bezpośredni kontakt z fosgenem wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. W większości przypadków poszkodowany wymaga tlenoterapii biernej lub wentylacji mechanicznej z dodatnim ciśnieniem końcowo-wydechowym. W przypadku, w którym doszło do skażenia naskórka, pacjent wymaga dokładnej kąpieli całego ciała. W przypadku objawów takich jak: przekrwienie, pieczenie spojówek niezbędne jest przemycie oczu wodą. Poszkodowany powinien ograniczyć wysiłek fizyczny. Należy zapewnić mu maksimum spokoju i odpoczynku.

Jak smog wpływa na nasze zdrowie?
Jak smog wpływa na nasze zdrowie? [7 zdjęć]

Smog powstaje, gdy zanieczyszczenia powietrza współwystępują wraz ze znacznym zamgleniem i brakiem wiatru.

zobacz galerię

Postępowanie w przypadku zatrucia fosgenem często oparte jest również na podaniu sterydów wziewnych lub sterydów dożylnych. Dodatkowo, lekarz może zalecić podanie niesterydowego leku przeciwzapalnego. W przypadku, w którym pacjent wymaga leczenia antybiotykami, zalecanym środkiem jest ceftriakson.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze