Trwa ładowanie...

Fucidin – skład, działanie, stosowanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 28.02.2023 15:20
Fucidin to antybiotyk stosowany miejscowo na skórę w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Substancją czynną preparatu jest kwas fusydowy, antybiotyk naturalny o strukturze podobnej do steroidów, który wykazuje działanie bakteriostatyczne.
Fucidin to antybiotyk stosowany miejscowo na skórę w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Substancją czynną preparatu jest kwas fusydowy, antybiotyk naturalny o strukturze podobnej do steroidów, który wykazuje działanie bakteriostatyczne. (123rf)

Fucidin to antybiotyk stosowany miejscowo na skórę w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Substancją czynną preparatu jest kwas fusydowy, antybiotyk naturalny o strukturze podobnej do steroidów, który wykazuje działanie bakteriostatyczne. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest Fucidin?

Fucidin to maść zawierająca antybiotyk o strukturze podobnej do steroidów. Stosuje się ją miejscowo na skórę w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Lek hamuje syntezę bakteryjnych białek, dzięki czemu zapobiega wzrostowi, namnażaniu się i rozprzestrzenianiu patogenów. Substancją czynną preparatu jest kwas fusydowy, który wykazuje działanie bakteriostatyczne.

Kwas fusydynowy(łac. Acidum fusidicum) to organiczny związek chemiczny, naturalny antybiotyk bakteriostatyczny o budowie steroidowej. Mechanizm jego działania polega na hamowaniu syntezy białka bakterii. Po raz pierwszy pozyskano go w 1960 roku z hodowli grzyba Fussidium coccineum wyizolowanego z kału małpy. Wprowadzono go do terapii w Danii, w roku 1962.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Lek występuje w dwóch postaciach jako:

  • Fucidin maść 2% (5 g, 15 g),
  • Fucidin krem 2% (5 g, 15 g).

Do kupienia Fucidinu niezbędna jest recepta lekarska. Preparat jest powszechnie dostępny w aptekach, zarówno stacjonarnych, jak i online. Cena maści lub kremu Fucidin zależy od gramatury opakowania oraz miejsca realizacji recepty. W aptekach internetowych ich koszt wynosi około 30 złotych.

Zamienniki i produkty podobne do Fucidin, czyli inne preparaty na rynku polskim zawierające kwas fusydowy to krem Fusacid i krem Hylosept.

2. Wskazania do stosowania leku

Fucidin stosuje się w miejscowym leczeniu bakteryjnych zakażeń skóry wywołanych przez bakterie wrażliwe na kwas fusydowy, takich jak:

Kwas fusydynowy jest stosowany głównie na Staphylococcus aureus, choć skuteczny jest również na Neisseria meningitidis, Neisseria gonorrhoeae, Bordetella pertussis, Corynebacterium diphteriae, Clostridium difficile, Mycobacterium leprae.

3. Dawkowanie i stosowanie Fucidin

Fucidin ma postać kremu lub maści, dlatego jest przeznaczony do stosowania zewnętrznego. Stosuje się go zgodnie z wskazówkami lekarza, zwykle nakładając cienką warstwę preparatu na chorobowo zmieniony obszar skóry od 2 do 3 razy na dobę. Czas trwania leczenia wynosi najczęściej 7 dni.

Czym się różni maść od kremu? Krem zawiera większą ilość wody, przez co łatwiej go rozprowadzić. Cechuje się mniejszą lepkością i szybszym wchłanianiem substancji czynnej.

Konsystencja maści jest bardziej twarda i lepka, dzięki czemu produkt utrzymuje się na skórze dłużej niż krem. Oznacza to, że wchłanianie substancji czynnej zachodzi przez dłuższy czas.

4. Środki ostrożności

Podczas stosowania kwasu fusydynowego szybko dochodzi do powstawania oporności bakterii na ten antybiotyk, dlatego zaleca się stosowanie go w połączeniach z innymi antybiotykami, najlepiej z takimi, z którymi wykazuje działanie synergistyczne.

Ponadto podczas leczenia należy pamiętać, by:

  • nie łączyć kwasu fusydynowego z fluorochinolonami, ponieważ wykazują one między sobą działanie antagonistyczne,
  • nie stosować leku długotrwale na duże obszary skóry,
  • nie stosować maści lub kremu na otwarte rany,
  • unikać kontaktu maści czy kremu ze spojówkami ze względu na drażniące działanie leku.

Trądzik bez tajemnic

Oto 10 rzeczy, które musisz wiedzieć o trądziku

5. Przeciwwskazania i działania niepożądane

Podstawowym przeciwwskazaniem do używania Fucidinu jest uczulenie na jeden lub kilka składników leku, w tym sól sodową. Inne zastrzeżenia to niewydolność wątroby, a także ciąża.

Kwas fusydynowy dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, dobrze przenika do narządów i tkanek, w tym do kości i płynu stawowego, ale i łożysko. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, przed zastosowaniem tego leku powinna poradzić się lekarza.

Substancja czynna leku Fucidin przechodzi także do mleka kobiet karmiących. To dlatego w okresie karmienia piersią nie należy stosować leku na piersi.

Ze stosowaniem kremu czy maści Fucidin wiąże się niewielkie ryzyko pojawienia się działań niepożądanych. Rzadko obserwuje się miejscowe podrażnienie, rumień czy pieczenie. Częstość występowania skutków ubocznych oraz szczegółowe informacje na ich temat zawiera dołączona do leku Fucidin ulotka.

Fucidin nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługę urządzeń mechanicznych oraz sprawność psychofizyczną.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze