Trwa ładowanie...

Fundacja DKMS

Fundacja DKMS
Fundacja DKMS

Fundacja DMKS założyła największą w Polsce bazę dawców komórek macierzystych. Obecnie, w Polsce, dawstwo szpiku jest wciąż mało popularne. Wynika to najczęściej z niewiedzy i, płynących z niej, obaw. Ludzie wciąż się boją, że pomagając innym, narażają siebie. Tymczasem pobieranie szpiku jest czynnością zupełnie bezbolesną i bezpieczną. W Polsce, jak na razie jest zarejestrowanych około 200 tysięcy dawców szpiku kostnego, to wciąż mało, by uratować życie wszystkim potrzebującym.

spis treści

1. Jak zostać dawcą szpiku?

Żeby zostać dawcą szpiku wystarczy zarejestrować się przez internet. Rejestracja nic nie kosztuje i trwa zaledwie moment. Jest to jednak decyzja na całe życie. Po rejestracji zostają pobierane wymaz z policzka lub 4 ml krwi. Później musimy czekać na wiadomość o tym, że nasz szpik jest potrzebny. Czekanie może potrwać kilka dni, miesięcy lub lat. Warto pamiętać, że po otrzymaniu telefonu z informacją o potrzebie oddania szpiku, można się rozmyślić. Jeśli jednak tak miałoby być, to może lepiej przemyśleć decyzję już w momencie rejestracji.

Potencjalny dawca szpiku kostnego może zarejestrować się bezpłatnie. Jakiekolwiek koszty (ok. 250 złotych), w tym badania próbki krwi w laboratorium, ponosi Fundacja. Środki na badania pochodzą z darowizn od osób prywatnych i instytucji. Niestety, Ministerstwo Zdrowia nie refunduje badań. Dlatego Fundacja liczy na wsparcie finansowe. Jeżeli osoba rejestrująca się może pokryć koszty badania, będzie to dużą pomocą dla Fundacji.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Fundacja DKMS Polska dysponuje danymi osobowymi dawców i informacjami dotyczącymi stanu ich zdrowia. Rejestrując się, możemy zostać dawcą nie tylko dla pacjentów z Polski, ale też w jakimkolwiek innym miejscu na świecie. Dane o chętnych zostania dawcą szpiku są wpisywane w postaci anonimowej do księgi rejestrowej w GIODO (Główny Inspektorat Ochrony Danych Osobowych) pod numerem 07786.

2. Jak powstała Fundacja DKMS?

Co druga osoba chora na białaczkę nie ma odpowiedniego dawcy wśród osób niespokrewnionych, dlatego tak ważne jest to, by potencjalnych dawców było jak najwięcej. Fundacja DKMS powstała najpierw w Niemczech w 1991 roku, później w Polsce, gdzie działa już ponad 20 lat. W DKMS zarejestrowało się ponad 2 400 000 potencjalnych dawców. Fundacja zapewnia ubezpieczenie dawców i przez 5 lat od pobrania szpiku monitoruje ich stan zdrowia. W ciągu 20 lat DKMS stało się największym bankiem dawców komórek macierzystych.

Dawcą może zostać każdy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kilogramów i niemający dużej nadwagi. Pobierany wymaz z policzka lub 4 ml krwi są potrzebne do ustalenia zgodności dawców. Dawcą zostaje się po uzgodnieniu zgodności tkankowej dawcy i chorego pacjenta.

3. Jak wesprzeć Fundację DKMS?

Darowizny pieniężne można wpłacać na konto bankowe:

PEKAO SA 78 124059 181111 001022 253391

Fundacja DKMS – Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska

Organizacja Pożytku Publicznego

ul. Altowa 18,

02-386 Warszawa

Darowizny pozwolą przebadać większą liczbę osób, co zwiększy szanse na życie tych, którzy zmagają się z białaczką. Więcej informacji można uzyskać na www.dkms.pl, pod numerem telefonu 22 3310147 lub mailem fundacja@dkms.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze