Glistnik jaskółcze ziele i jego właściwości zdrowotne
1 z 7Jaskółcze ziele – trujące źródło zdrowia
Chociaż nazwa glistnik jaskółcze ziele może wydawać się obca, jest to roślina pospolita na całym obszarze Polski. Nawet się nie spodziewamy, że przy drogach, w lasach czy nad brzegami rzek rośnie tak wartościowe dla zdrowia ziele. Zgodnie z ludową tradycją nazwa tej rośliny związana jest z faktem, że kwitnie od przylotu do odlotu jaskółek.
W starych zielarskich księgach można znaleźć inne nazwy określające glistnik: „liście Pana Boga”, „ziele Marii”, „złoty korzeń” czy „krwawe ziele”. Świadczy to o tym, że niegdyś wierzono w moc leczniczą jaskółczego ziela i z powodzeniem je stosowano. Dziś roślinę tę traktuje się jak trujący chwast i rzeczywiście sok z glistnika jest trujący, ale umiejętnie stosowany, posiada wiele leczniczych właściwości: leczy wszelkie zmiany skórne, choroby wątroby i nerek, a także reumatyzm i migrenę.
Ze względu na moczopędne właściwości pomaga przy nadmiernym zbieraniu się wody w organizmie. Co ciekawe, glistnik jaskółcze ziele jest głównym składnikiem preparatu pozwalającego leczyć kilka rodzajów nowotworów, w tym białaczki. Jakie dolegliwości pomoże nam wyleczyć ta roślina oraz jak ją bezpiecznie stosować?