Trwa ładowanie...

Gorączka krwotoczna – rodzaje, objawy, leczenie

Avatar placeholder
14.12.2023 15:25
Gorączka krwotoczna – rodzaje, objawy, leczenie
Gorączka krwotoczna – rodzaje, objawy, leczenie

Gorączka krwotoczna nie jest jednym schorzeniem, lecz grupą ostrych chorób wirusowych. Wspólną ich cechą jest obecność wysokiej temperatury ciała oraz masywnych krwawień i krwotoków. Gorączka krwotoczna charakteryzuje się także wysokim wskaźnikiem śmiertelności.

spis treści

Źródłem wirusów wywołujących gorączkę krwotoczną u ludzi są zwierzęta, najczęściej gryzonie. Jednak niektóre wirusy mogą być też przenoszone przez komary i kleszcze. Gorączka krwotoczna cechuje się bardzo wysoką zakaźnością i bardzo krótkim czasem wylęgania. Czyni to z niej groźną chorobę o dużym potencjale rozprzestrzeniania się. Gorączka krwotoczna pomiędzy ludźmi zazwyczaj przenosi się drogą kropelkową.

Gorączka krwotoczna charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem śmiertelności.
Gorączka krwotoczna charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem śmiertelności.

1. Rodzaje gorączki krwotocznej

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Najczęściej spotykaną odmianą gorączki krwotocznej jest denga. Atakuje ona około miliona osób rocznie głównie w Azji Południowo-Wschodniej. Kolejną często spotykaną odmianą gorączki krwotocznej jest żółta gorączka. Choruje na nią rocznie około dwustu tysięcy osób najczęściej w Afryce i Ameryce Południowej.

Do najczęściej występujących gorączek krwotocznych należą między innymi:

  • żółta febra,
  • gorączka krwotoczna Denga,
  • gorączka krwotoczna Zachodniego Nilu,
  • gorączka krwotoczna doliny Rift,
  • gorączka krwotoczna Krym-Kongo,
  • gorączka krwotoczna z zespołem nerkowym,
  • choroba lasu Kyasanur,
  • gorączka krwotoczna Lassa,
  • argentyńska gorączka krwotoczna,
  • boliwijska gorączka krwotoczna,
  • wenezuelska gorączka krwotoczna,
  • brazylijska gorączka krwotoczna,
  • gorączka krwotoczna Ebola,
  • gorączka krwotoczna Marburg.
5 chorób, które mogą cię zabić w ciągu 24 godzin
5 chorób, które mogą cię zabić w ciągu 24 godzin [6 zdjęć]

W czasach, kiedy zdrowie stało się modne, większość ludzi zdaje sobie sprawę, że prowadząc niezdrowy

zobacz galerię

2. Objawy gorączki krwotocznej

Gorączka krwotoczna prowadzi do upośledzenie funkcji naczyń oraz zaburzenia krzepnięcia krwi. W początkowej fazie choroby nie dochodzi zazwyczaj do pojawienia krwawień. Pierwszymi objawami najczęściej są wysoka temperatura ciała, ból głowy, ból brzucha, ogólne osłabienie oraz bóle mięśni. Z powodu tych niespecyficznych objawów bardzo ciężko zdiagnozować gorączkę krwotoczną.

W późniejszym okresie mogą pojawić się wymioty zabarwione krwią i biegunka. W wyniku znacznego uszkodzenia naczyń krwionośnych dochodzi do krwawień z błon śluzowych, obniża się ciśnienie tętnicze krwi. W skrajnych przypadkach dochodzi do niewydolności nerek, niewydolności wątroby, niewydolności układu krążenia, wstrząsu i zapaści.

Odrodzenie wirusów. Groźne choroby wracają
Odrodzenie wirusów. Groźne choroby wracają [5 zdjęć]

Niebezpieczne dla zdrowia i życia choroby zakaźne wracają – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. Przyczyn

zobacz galerię

3. Leczenie żółtej febry

Gorączka krwotoczna leczona jest głównie w sposób objawowy. Obiecujące efekty przynosi zastosowanie rybawiryny. Najczęściej stosuje się jednak płynoterapię w celu uzupełnienia niedoborów wodno-elektrolitowych. W przypadku masywnych krwawień często istnieje konieczność przetaczania krwi. Dostępna jest też szczepionka przeciwko żółtej febrze. Prace nad kolejnymi szczepionkami ciągle trwają. Pacjenci cierpiący na gorączkę krwotoczną powinni zostać odizolowani i umieszczeni w odpowiednio przygotowanych do tego salach. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia gorączką krwotoczną należy przestrzegać zasad higieny oraz unikać miejsc gdzie ona występuje.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze