Gorączka w ciąży – czy jest groźna i jak ją zbijać?
Gorączka w ciąży może być objawem infekcji wirusowej i bakteryjnej, a także zatrucia, zakażenia układu moczowego, choroby zakaźnej lub odzwierzęcej. Mówi się o niej, gdy temperatura ciała jest wyższa niż 38 stopni Celsjusza. Ponieważ gorączka może wywołać przedwczesne skurcze macicy i powodować uszkodzenia płodu, należy ją zbijać. Jak to zrobić? Kiedy natychmiast skontaktować się z lekarzem?
1. Kiedy mówi się o gorączce w ciąży?
Gorączka w ciąży, choć jest naturalną reakcją obronną organizmu na atak patogenów, alergenów czy ciał obcych, niepokoi wiele kobiet. Nic dziwnego – każda przyszła mama martwi się o zdrowie swojego dziecka.
O gorączce mówi się, gdy temperatura ciała jest wyższa nić 38 stopni Celsjusza. Niższy wynik pomiaru, ale wyższy niż norma, wskazuje na stan podgorączkowy. Na podstawie wysokości temperatury wyróżnia się:
- 37-38,0 °C: stan podgorączkowy,
- 38,0-38,5 °C: gorączka niska,
- 38,5-39,5 °C: gorączka umiarkowana,
- 39,5-40,5 °C: gorączka znaczna,
- 40,5-41,0 °C: gorączka wysoka,
41 °C: hiperpireksja.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
2. Przyczyny gorączki w ciąży
Gorączka w ciąży może się pojawić z różnych przyczyn. Stan podgorączkowy bywa powiązany ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą po zapłodnieniu w organizmie kobiet.
Podwyższona temperatura ciała może mieć także związek z rozwijającym się stanem zapalnym w organizmie. To często pierwszy objaw infekcji wirusowej (np. przeziębienia, grypy) lub bakteryjnej (np. zapalenie zatok, angina), a także zakażenia układu moczowego, zatrucia pokarmowego, choroby zakaźnej czy odzwierzęcej.
3. Czy gorączka w ciąży jest niebezpieczna dla dziecka?
Stan podgorączkowy w 1 trymestrze ciąży pojawia się często. Temperatura na początku ciąży waha się zwykle między 37-37,5 stopni Celsjusza i uważa się, że to normalne zjawisko. Nie powinno budzić niepokoju. Gorączka w ciąży, zwłaszcza ta, która utrzymuje się długo lub jest wysoka, wymaga wzmożonej czujności i odpowiedniej reakcji.
Ma to związek z tym, że o ile gorączka w ciąży nie jest groźna dla kobiety, może prowadzić do nieprawidłowości rozwojowych u dzieci. To szczególnie niebezpieczne na początku ciąży, w jej pierwszym trymestrze, zwłaszcza między 4. a 14. tygodniem ciąży. W tym okresie ma miejsce implantacja zarodka, a także wiele ważnych procesów, takich jak kostnienie żeber oraz kręgów. Wysoka gorączka w 9. miesiącu ciąży może wskazywać na infekcję, która stanowi realne zagrożenie.
Utrzymująca się długo gorączka może wywołać przedwczesne skurcze i w rezultacie doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Zdecydowanie nie wolno jej bagatelizować i lekceważyć.
4. Domowe sposoby na gorączkę w ciąży
Gorączkę w ciąży trzeba zbijać. Pomóc mogą domowe sposoby, takie jak chłodne kompresy na czoło, letnia kąpiel lub chłodny prysznic. Bezwzględnie należy odpoczywać w wygodnym ubraniu i w wietrzonym pokoju.
Trzeba pamiętać o optymalnym nawadnianiu organizmu, ponieważ gorączka może prowadzić do odwodnienia i osłabienia. Należy pić duże ilości wody.
5. Jak zbić gorączkę w ciąży?
Gorączkę w ciąży można także zbijać przy pomocy leków, ściślej mówiąc paracetamolu (leki na bazie ibuprofenu nie są dozwolone). Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe stosuje się w krótkim czasie możliwie i najmniejszych dawkach, zgodnie z zaleceniami lekarza lub producenta preparatu. To ważne, ponieważ każdy lek przyjmowany w zbyt dużych ilościach i w zbyt długim czasie, może prowadzić do powstania wad rozwojowych u dziecka.
Bardzo ważne jest, by pamiętać, że w ciąży nie wolno leczyć się nierozważnie i na własną rękę. Wiele spośród powszechnie i łatwo dostępnych środków, w tym niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które można kupić w każdym sklepie spożywczym czy drogerii, może stanowić zagrożenie dla ciąży. Wiele z leków ma teratogenne działanie na płód, stąd przed zażyciem jakiegokolwiek preparatu zawsze należy konsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
6. Kiedy iść do lekarza z gorączką w ciąży?
Czasem gorączka w ciąży wymaga kontaktu z lekarze. Nie należy zwlekać, gdy:
- gorączka jest znaczna lub wysoka (jest wyższa niż 39 stopni),
- nie ustępuje w przeciągu 24-36 godzin,
- gorączce niskiej bądź umiarkowanej towarzyszą objawy zapalenia układu moczowego (częste oddawanie moczu, krwiomocz, ból i pieczenie podczas oddawania moczu) czy objawy ze strony układu pokarmowego takie jak ból brzucha, skurcze, nudności.
Kiedy przyszła mama obserwuje krwawienie z dróg rodnych, ma duszności, czuje kołatanie serca, drętwienie karku czy silny ból głowy, powinna jak najszybciej jechać do szpitala.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.