Trwa ładowanie...

Gorset ortopedyczny – wskazania, działanie, wybór i cena

Avatar placeholder
26.10.2022 17:31
Gorset ortopedyczny nazywany jest również ortezą kręgosłupa.
Gorset ortopedyczny nazywany jest również ortezą kręgosłupa. (Adobe stock)

Gorset ortopedyczny to stabilizator, który wykorzystuje się w leczeniu urazów kręgosłupa czy rehabilitacji, ale także w profilaktyce, gdy konieczne są działania mające zapobiegać pogłębianiu się wad postawy. Jak wygląda i ile kosztuje? Co zrobić, by go dobrze dobrać? Jakie są wskazania do tego typu postępowania?

spis treści

1. Co to jest gorset ortopedyczny?

Gorset ortopedyczny, inaczej orteza kręgosłupa czy orteza tułowia, jest rodzajem zaopatrzenia specjalistycznego, które stosuje się zarówno w leczeniu, jak i rehabilitacji kręgosłupa. Stanowi także element profilaktyki wad postawy i dolegliwości bólowych.

Kręgosłup stanowi ważny element układu kostnego. Jest rusztowaniem dla ciała oraz miejscem przyczepu mięśni. Jego uszkodzenie czy deformacja przekłada się na działanie całego aparat ruchu, co wpływa na sprawność fizyczną oraz komfort codziennego funkcjonowania, także na samopoczucie, ponieważ wady kręgosłupa zaburzają wygląd sylwetki.

Warto pamiętać, że pomoce ortopedyczne powinny są wsparciem w procesie leczenia czy profilaktyki. Kluczowa jest rehabilitacja opierająca się głównie na ćwiczeniach korekcyjnych i wzmacniających.

2. Wygląd i rodzaje gorsetów ortopedycznych

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Gorset ortopedyczny wykonywany jest najczęściej z materiału termoplastycznego. Dostępne są różne rodzaje. W zależności od dolegliwości wybiera się gorset ortopedyczny lędźwiowy, piersiowy bądź szyjny, stabilizator lędźwiowo-krzyżowy lub piersiowo-lędźwiowo-krzyżowy.

Ponieważ gorsety różnią się nie tylko wyglądem oraz budową, ale i zakresem działania, zastosowanie odpowiedniego rozwiązania zależy od zaleceń rehabilitacyjnych oraz schorzeń.

Tego typu orteza kręgosłupa zalecana jest najczęściej jako stabilizacja części lędźwiowej, piersiowej czy szyjnej kręgosłupa. Najbardziej popularny jest gorset ortopedyczny lędźwiowy, ale zastosowanie mają także ortezy na cały kręgosłup. Wykorzystuje się na przykład gorset Jewetta, który stabilizuje kręgosłup w odcinkach lędźwiowo-krzyżowo-piersiowym.

3. Jak działa gorset ortopedyczny?

Działanie gorsetu ortopedycznego polega na rozkładaniu sił korekcyjnych. Dochodzi do w tego w sposób bierny oraz czynny. Co to znaczy?

Orteza na kręgosłup w sposób bierny niweluje nieprawidłowe ustawienie kręgów, wywołując ucisk w obszarze skrzywienia, co sprawia, że dochodzi do przesunięcia tkanek. Czynne działanie ortezy kręgosłupa pozwala utrwalić odpowiednie ustawienie kręgosłupa podczas wzrastania ciała. Umożliwia także przywrócenie właściwej struktury mięśniowej.

Jak zakładać gorset ortopedyczny? To zależy od jego rodzaju. Aby działanie ortezy było efektywne, o pomoc i instrukcje warto poprosić specjalistę.

4. Wskazania do noszenia gorsetu ortopedycznego

Gorset ortopedyczny na kręgosłup znajduje zastosowanie w wielu sytuacjach. Wskazaniem do jego noszenia jest:

  • profilaktyka wad postawy typu skolioza, lordoza bądź kifoza, to jest zapobieganie ich pogłębianiu się. Sprawdza się zwłaszcza u dzieci i młodzieży (zwłaszcza w okresie dojrzewania, kiedy młodzi ludzie szybko rosną, co czasem skutkuje patologiami w obrębie kręgosłupa),
  • zapobieganie pojawieniu się bądź nasileniu dolegliwości bólowych, które utrudniają codzienne funkcjonowanie,
  • leczeniu urazów, to jest złamań kręgosłupa, pęknięć i innych poważnych kontuzji, do których doszło wskutek wypadków komunikacyjnych czy upadku z dużej wysokości,
  • rehabilitacja kręgosłupa po operacji,
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych.

Pasy stabilizujące zalecane są także sportowcom, którzy trenują z dużym obciążeniem. Ile nosić gorset ortopedyczny?

Na początku niezbyt długo. W okresie adaptacyjnym kilka godzin. Z czasem ich liczbę zwiększa się nawet do kilkunastu. Decyduje o tym lekarz, biorąc pod uwagę przyczynę i cel postępowania ortopedycznego.

5. Jak dobrać gorset ortopedyczny?

Gorset ortopedyczny trzeba dobierać z pomocą specjalisty, zawsze indywidualnie pod kątem rodzaju dolegliwości i jej przeznaczenia.

Przy mniej poważnych urazach, wadach i w profilaktyce można skorzystać z pomocy gorsetów ortopedycznych wykonywanych seryjnie. Są dostępne w większości sklepów rehabilitacyjnych.

Można kupić modele gorsetów ortopedycznych, które są przeznaczone dla dorosłych, dzieci i nastolatków. Różne rozwiązania uwzględniają określone potrzeby i cele postępowania, biorąc pod uwagę wskazanie, w tym zdiagnozowane zmiany, takie jak lordoza, skolioza, kifoza czy kurza klatka piersiowa. Dobierając gorset ortopedyczny na kręgosłup bierze się także pod uwagę jego wymiary i rozmiar, zwykle od XS do XL.

W przypadku bardziej poważnych problemów idealnym, a często jedynym rozwiązaniem, jest orteza kręgosłupa robiona na zamówienie.

6. Ile kosztuje gorset ortopedyczny?

Ceny gorsetów ortopedycznych są bardzo różne, zaczynają się zwykle od 100 złotych, a kończą na kilkuset.

Możliwy jest także zakup z częściową lub całkowitą refundacją. Aby otrzymać dofinansowanie z NFZ, lekarz - neurolog chirurg, reumatolog, ortopeda czy onkolog - musi wypisać zlecenie na gorset ortopedyczny.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze