Przejdź na WP

Grzybica sromu

Przyczyną grzybicy sromu są drożdżaki. Jako objaw tej choroby intymnej podaje się swędzenie sromu, pieczenie w obszarze zewnętrznych narządów płciowych i upławy pochwowe o białym zabarwieniu. Podjęcie właściwego leczenia skutkuje ustąpieniem symptomów grzybicy sromu w ciągu trzech dni.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Co to jest srom?

Mianem sromu określa się narządy płciowe kobiety położone zewnętrznie. Są to: przedsionek pochwy, wargi sromowe większe i mniejsze, łechtaczka i wzgórek łonowy. Ze względu na ich wrażliwość na składniki zawarte w środkach do prania i kosmetykach do pielęgnacji ciała, są podatne na choroby intymne, które objawiają się m.in. swędzeniem i pieczeniem narządów rozrodczych.

Przeczytaj także

2. Świąd sromu – przyczyny

Swędzenie sromu to dolegliwość, którą odnotowuje się u kobiet dosyć często. Przypadłość ta może wskazywać na rozwój choroby narządów płciowych (infekcji o podłożu bakteryjnym, infekcji grzybiczej sromu, a nawet nowotworu sromu) lub stanowić sygnał, że stosowane środki piorące lub preparaty do higieny intymnej, podrażniają delikatną skórę w tym obszarze ciała. Na chorobę intymną wskazuje współwystępowanie ze świądem takich objawów schorzeń okolic intymnych jak pieczenie sromu i upławy pochwowe o nieprzyjemnym zapachu.

Wśród przyczyn swędzenia sromu wskazuje się:

  • noszenie bielizny wyprodukowanej ze sztucznych i nieprzewiewnych materiałów (w celu zapobiegania infekcjom intymnym należy wybierać bieliznę bawełnianą i przewiewną; przestrzega się przed noszeniem stringów),
  • stosowanie kosmetyków i detergentów zawierających składniki drażniące (przyczyną świądu sromu może być używanie żelu do higieny intymnej lub proszku do prania z substancją podrażniającą delikatną skórę okolic intymnych; ukojenie przyniosą kosmetyki pielęgnacyjne o pH zbliżonym do pH pochwy (o wartości 5,2) i środków przeznaczonych do prania odzieży alergików lub dzieci,
  • reakcję alergiczną na środki higieniczne (u kobiet z obniżoną odpornością może wystąpić alergia skórna na podpaski zapachowe, w tym przypadku konieczne jest stosowanie wkładek higienicznych dla alergików wyprodukowanych z bawełny ekologicznej),
  • depilację okolic intymnych, której następstwem jest podrażnienie (kobietom skarżącym się na tę przypadłość rekomenduje się aplikowanie kremów nawilżających).
Sytuacje, kiedy powinnaś pilnie skonsultować się z ginekologiem
Sytuacje, kiedy powinnaś pilnie skonsultować się z ginekologiem [10 zdjęć]

Każda kobieta powinna przynajmniej raz w roku odwiedzać gabinet ginekologiczny. W trakcie wizyty kontrolnej...

zobacz galerię

3. Czym jest grzybica sromu?

Za rozwój grzybiczego zapalenia sromu odpowiadają drożdżaki. Objawem grzybicy sromu (oprócz świądu i pieczenia) są białe upławy z pochwy o konsystencji sera. Diagnozę stawia się na podstawie objawów klinicznych i szeregu badań laboratoryjnych (mikologicznego wymazu z pochwy, wymazu sromu i wymazu cewki moczowej). Wyniki badań pozwalają upewnić się co do przyczyny zapalenia sromu.

Jak leczyć kandydozę sromu? Przede wszystkim kobieta musi przyjmować  miejscowo leki z grupy azoli. Symptomy grzybicy sromu ustępują w ciągu trzech dni od rozpoczęcia kuracji. O infekcji grzybiczej można mówić również wówczas, gdy kobieta odnotuje swędzenie sromu w czasie menstruacji. Zazwyczaj dolegliwość ta ustępuje wraz z końcem comiesięcznego krwawienia. Jednakże czujność kobiety powinno wzbudzić pojawienie się upławów o serowatym wyglądzie. Wówczas niezbędne będzie skonsultowanie stanu zdrowia z ginekologiem.

Następny artykuł: Objawy bakteryjnych infekcji pochwy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy