Trwa ładowanie...

Guzek pod pachą - charakterystyka, przyczyny, diagnostyka

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
17.11.2022 16:38
Guzek pod pachą nie zawsze oznacza zmianę nowotworową, ale u większości pacjentów budzi pewien niepokój.
Guzek pod pachą nie zawsze oznacza zmianę nowotworową, ale u większości pacjentów budzi pewien niepokój. (Adobe Stock)

Guzek pod pachą nie zawsze oznacza zmianę nowotworową, ale u większości pacjentów budzi pewien niepokój. Zmiana w obrębie pachy może pojawić się w wyniku bardzo różnych sytuacji. Na jakie badanie diagnostyczne warto się udać, gdy zaobserwujemy u siebie guz pod pachą? Kiedy zmiana wymaga leczenia lub zabiegu chirurgicznego?

spis treści

1. Co to jest guzek pod pachą?

Wyczuwalny guzek pod pachą nie zawsze świadczy o tym, że pacjent cierpi na chorobę nowotworową. Mimo to, pojawienie się zgrubienia w obrębie pachy zazwyczaj powoduje u pacjenta zarówno dyskomfort, niepokój jak i lęk.

Z taką zmianą warto udać się do specjalisty, który rozwieje nasze wątpliwości. Czy każda zmiana przypominająca kształtem guzka musi napawać pacjenta lękiem? W większości przypadków kulka pod pachą nie oznacza poważnego schorzenia, ale świadczy o powiększeniu węzłów chłonnych.

2. Guzek pod pachą - najczęstsze przyczyny

Zgrubienie w okolicach pachy u wielu pacjentów może powodować niepokój i lęk, jednak w wielu przypadkach zmiana ta jest po prostu tłuszczakiem pod pachą, torbielą pod pachą bądź kaszakiem w kształcie guza. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, warto wybrać się do specjalisty, który przeprowadzi odpowiednie badanie diagnostyczne.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Twardy guzek pod pachą u mężczyzny, podobnie jak zgrubienie pod pachą u kobiety może oznaczać, że doszło do powiększenia węzła chłonnego. Węzły chłonne występują nie tylko w okolicach pach, ale również w obrębie szyi, pachwin, uszu oraz żuchwy.

Do powiększenia węzłów chłonnych, tzw. limfadenopatii dochodzi na skutek zetknięcia się limfy z patogenami. Powiększony węzeł może sugerować, że w organizmie pacjenta toczy się stan chorobowy. Węzły chłonne pod pachą ulegają powiększeniu w przebiegu:

Powiększenie węzłów chłonnych może występować również u pacjentów borykających się z sarkoidozą. Oprócz tego, dolegliwość jest typowa dla zespołu Kawasakiego, kiły, gruźlicy oraz brucelozy.

Gulka pod pachą, będąca po prostu powiększonym węzłem chłonnym może wystąpić także u osób stosujących niektóre środki farmakologiczne. Nadwrażliwość na leki mogą powodować np. środki przeciwpadaczkowe, sulfonamidy, karbamazepina, sole złota.

Wyczuwalne guzki pod pachami są dość powszechnym problemem pacjentek, które niedawno urodziły dziecko. W okresie połogu, kiedy to zwiększonej produkcji pokarmu nie towarzyszy prawidłowe odprowadzanie go, może dochodzić do stanów zapalnych gruczołu piersiowego. Zastój pokarmu w obrębie przewodów mlecznych, a także namnażające się bakterie mogą objawiać się w postaci bolesnej narośli oraz stanu zapalnego.

Narośl pod pachą, określana niejednokrotnie przez pacjentów jako gula pod pachą może świadczyć, że pacjent boryka się z guzem o charakterze nowotworowym. Taka sytuacja jest dość częsta w przebiegu raka piersi, raka sutka.

Objawem jest wówczas powiększenie węzłów chłonnych pachowych. Guzki pod pachami mogą świadczyć również o przerzutach do piersi z innych zmian nowotworowych. Wyczuwając twardą, a przede wszystkim nieruchomą zmianę w okolicach pachy należy niezwłocznie udać się na wizytę do specjalisty onkologa.

3. Diagnozowanie guzka pod pachą

Guzek pod pachą wymaga odpowiedniej diagnostyki. Osoba, która zauważy u siebie zmianę powinna w pierwszej kolejności udać się do swojego lekarza pierwszego kontaktu, który wypisze skierowanie na dalsze badania laboratoryjne. W diagnostyce guzków wykorzystuje się:

W przypadku podejrzenia zmiany nowotworowej specjalista rodzinny może wystawić kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego. Karta ta stanowi istotny element tzw. szybkiej ścieżki onkologicznej. Pacjent kierowany jest na przyspieszoną diagnostykę onkologiczną. U niektórych pacjentów niezbędne jest wykonanie biopsji, która daje klarowną odpowiedź na to, czy zmiana ma charakter nowotworowy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze