Trwa ładowanie...

HBs przeciwciała – charakterystyka, wskazania, opis badania, interpretacja wyników

Avatar placeholder
25.03.2021 15:06
Badanie na przeciwciała HBs to badanie, dzięki któremu można ustalić stadium choroby wirusowego zapalenie wątroby
Badanie na przeciwciała HBs to badanie, dzięki któremu można ustalić stadium choroby wirusowego zapalenie wątroby (iStock)

Badanie na przeciwciała HBs wykonuje się w celu uzyskania powierzchniowego antygenu wirusa zapalenia wątroby typu B. Dzięki temu badaniu można ustalić stadium choroby wirusowego zapalenie wątroby. Badanie to wykonywane jest z surowicy krwi pacjent, jest bezbolesne. Co jeszcze należy wiedzieć o badaniu przeciwciał HBs?

spis treści

1. HBs przeciwciała – charakterystyka

HBs przeciwciała są cząsteczkami zbudowanymi z białek. Produkowane są tylko w momencie, kiedy mają styczność z antygenem otoczkowym wirusa zapalenia wątroby typu B. Przeciwciała HBs wytwarzają się po około pół roku od kontaktu ze wspomnianym antygenem wirusa wątroby. W organizmie człowieka występuje bardzo długie lata.

6 największych przysług dla wątroby
6 największych przysług dla wątroby [7 zdjęć]

Wątroba jest organem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Codziennie odpowiada

zobacz galerię
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Można wyróżnić dwa rodzaje kontaktu z antygenem HBs:

Do tworzenia się przeciwciał w przypadku szczepionki dochodzi poprzez wszczepienie wirusowego niezakaźnego antygenu otoczkowego w czasie leczenia pierwotnego. U osoby, która otrzymuje komplet szczepień WZW B przeciwciała HBs, wiążą się z cząsteczkami wirusa, dzięki temu organizm ma możliwość tworzenia bariery ochronnej i wzmocnienia odporności.

Jeżeli pacjent nie był szczepiony, stężenie przeciwciała HBs może świadczyć o przebytym wirusie WZW B. Badanie na przeciwciała HBs ma na celu sprawdzenie, czy organizm pacjenta szczepionego na wirusowe zapalenie wątroby będzie w stanie wystarczająco bronić się przed wirusem HBV.

2. HBs przeciwciała – wskazania

Badanie na obecność przeciwciał HBs wykonuje się kiedy:

  • przed operacją albo zabiegiem, który narusza ciągłość tkanek (wyrywanie zębów, przetoczeniem krwi);
  • osoba jest narażona na kontakt z wirusem (pracownicy laboratoriów, lekarze);
  • minął okres pięciu lat od szczepienia w celu sprawdzenia, czy nie pojawiły się przeciwciała;
  • pacjent leczy się na wirusowe zapalenie wątroby, w celu oceny leczenia.

Należy pamiętać, iż z wyniki badania należy zwrócić się do swojego lekarza prowadzącego, który oceni poziom przeciwciał HBs.

3. HBs przeciwciała – opis badania

Do badania na przeciwciała Hbs nie trzeba się przygotowywać w żaden specjalny sposób. Na badanie pacjent powinien udać się rano, jednakże nie musi być na czczo. Badanie na przeciwciała HBs wykonywane jest z surowicy krwi, więc specjalista musi pobrać krew pacjenta z żyły łokciowej do specjalne probówki.

Musisz to wiedzieć

4. Interpretacja wyników badania przeciwciał HBs

Interpretacja wyników na przeciwciała HBs przedstawia się następująco:

  • wynik ujemny oznacza, że nie wykryto przeciwciał HBs, jednak należy pamiętać o szczepieniu;

  • wynik poniżej 10 j.m/l oznacza, że taki poziom jest zbyt niski, aby bronić organizm przed WZW B, konieczna jest dodatkowa dawka szczepionki;

  • wynik powyżej 10 j.m/l oznacza, że poziom przeciwciał nie jest wysoki, ale wystarczający, by samodzielnie się bronić, należy pamiętać o kontrolowaniu przeciwciał HBs;

  • wynik powyżej 100 j.m/l oznacza, że poziom ochrony jest wysoki, a pacjent nie musi wykonywać dodatkowych szczepień i kontroli.

Najwyższy poziom przeciwciał HBs utrzymuje się po trzeciej dawce szczepienie i utrzymuje się kilka lat, dzięki temu organizm doskonale poradzi sobie w walce z chorobą.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze