Trwa ładowanie...

HBs przeciwciała – charakterystyka, wskazania, opis badania, interpretacja wyników

Badanie na przeciwciała HBs wykonuje się w celu uzyskania powierzchniowego antygenu wirusa zapalenia wątroby typu B. Dzięki temu badaniu można ustalić stadium choroby wirusowego zapalenie wątroby. Badanie to wykonywane jest z surowicy krwi pacjent, jest bezbolesne. Co jeszcze należy wiedzieć o badaniu przeciwciał HBs?

spis treści

1. HBs przeciwciała – charakterystyka

HBs przeciwciała są cząsteczkami zbudowanymi z białek. Produkowane są tylko w momencie, kiedy mają styczność z antygenem otoczkowym wirusa zapalenia wątroby typu B. Przeciwciała HBs wytwarzają się po około pół roku od kontaktu ze wspomnianym antygenem wirusa wątroby. W organizmie człowieka występuje bardzo długie lata.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Badania diagnostyczne zatok"

6 największych przysług dla wątroby
6 największych przysług dla wątroby [7 zdjęć]

Wątroba jest organem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Codziennie odpowiada

zobacz galerię

Można wyróżnić dwa rodzaje kontaktu z antygenem HBs:

Do tworzenia się przeciwciał w przypadku szczepionki dochodzi poprzez wszczepienie wirusowego niezakaźnego antygenu otoczkowego w czasie leczenia pierwotnego. U osoby, która otrzymuje komplet szczepień WZW B przeciwciała HBs, wiążą się z cząsteczkami wirusa, dzięki temu organizm ma możliwość tworzenia bariery ochronnej i wzmocnienia odporności.

Jeżeli pacjent nie był szczepiony, stężenie przeciwciała HBs może świadczyć o przebytym wirusie WZW B. Badanie na przeciwciała HBs ma na celu sprawdzenie, czy organizm pacjenta szczepionego na wirusowe zapalenie wątroby będzie w stanie wystarczająco bronić się przed wirusem HBV.

2. HBs przeciwciała – wskazania

Badanie na obecność przeciwciał HBs wykonuje się kiedy:

 • przed operacją albo zabiegiem, który narusza ciągłość tkanek (wyrywanie zębów, przetoczeniem krwi);
 • osoba jest narażona na kontakt z wirusem (pracownicy laboratoriów, lekarze);
 • minął okres pięciu lat od szczepienia w celu sprawdzenia, czy nie pojawiły się przeciwciała;
 • pacjent leczy się na wirusowe zapalenie wątroby, w celu oceny leczenia.

Należy pamiętać, iż z wyniki badania należy zwrócić się do swojego lekarza prowadzącego, który oceni poziom przeciwciał HBs.

3. HBs przeciwciała – opis badania

Do badania na przeciwciała Hbs nie trzeba się przygotowywać w żaden specjalny sposób. Na badanie pacjent powinien udać się rano, jednakże nie musi być na czczo. Badanie na przeciwciała HBs wykonywane jest z surowicy krwi, więc specjalista musi pobrać krew pacjenta z żyły łokciowej do specjalne probówki.

Musisz to wiedzieć

4. Interpretacja wyników badania przeciwciał HBs

Interpretacja wyników na przeciwciała HBs przedstawia się następująco:

 • wynik ujemny oznacza, że nie wykryto przeciwciał HBs, jednak należy pamiętać o szczepieniu;

 • wynik poniżej 10 j.m/l oznacza, że taki poziom jest zbyt niski, aby bronić organizm przed WZW B, konieczna jest dodatkowa dawka szczepionki;

 • wynik powyżej 10 j.m/l oznacza, że poziom przeciwciał nie jest wysoki, ale wystarczający, by samodzielnie się bronić, należy pamiętać o kontrolowaniu przeciwciał HBs;

 • wynik powyżej 100 j.m/l oznacza, że poziom ochrony jest wysoki, a pacjent nie musi wykonywać dodatkowych szczepień i kontroli.

Najwyższy poziom przeciwciał HBs utrzymuje się po trzeciej dawce szczepienie i utrzymuje się kilka lat, dzięki temu organizm doskonale poradzi sobie w walce z chorobą.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza