Trwa ładowanie...

Helicid - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
30.03.2021 23:33
Helicid to lek wydawany wyłącznie na receptę
Helicid to lek wydawany wyłącznie na receptę (123rf.com)

Helicid jest lekiem wydawanym na receptę, który występuje w postaci kapsułek. Jedno opakowanie helicidu zawiera 19, 28 lub 90 kapsułek. Helicid jest lekiem stosowanym głównie w medycynie rodzinnej i gastroenterologii.

spis treści

1. Helicid - skład i działanie

Helicid to lek wydawany wyłącznie w aptekach przed wcześniejszym okazaniem recepty. Substancją czynną helicidu jest omeprazol, który hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku, dzięki czemu zmniejszona zostaje kwasowość soku żołądkowego, a także wykazuje działanie bakteriobójcze.

Substancja czynna leku jest bardzo wrażliwa na działanie kwasu w soku żołądkowym, dlatego też lek stosowany jest doustnie w postaciach dojelitowych. Helicid wchłania się szybko z jelita cienkiego, a maksymalne stężenie we krwi uzyskuje po około 2 godzinach. Jedna dawka leku utrzymuje zmniejszenie wydzielania kwasu żołądkowego przez całą dobę.

Zobacz film: "Wrzody żołądka [Specjalista radzi]"
Jakie choroby objawiają się bólem żołądka?
Jakie choroby objawiają się bólem żołądka? [6 zdjęć]

Żołądek zlokalizowany jest w środkowej części nadbrzusza (w tzw. dołku sercowym) i lewym podżebrzu.

zobacz galerię

2. Helicid - wskazania

Lek helicid stosuje się w leczeniu choroby wrzodowej dwunastnicy, choroby wrzodowej żołądka, owrzodzeń żołądka i dwunastnicy, spowodowanych stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), refluksowego zapalenia przełyku, objawowej choroby refluksowej przełyku, zespołu Zollingera-Ellisona. Wskazaniem do przyjmowania helicidu jest także zapobieganie chorobie wrzodowej dwunastnicy, chorobie wrzodowej żołądka, owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy.

3. Helicid - przeciwwskazania

Jedynymi przeciwwskazaniami do stosowania helicidu jest nadwrażliwość lub uczuelnie na jakikolwiek ze składników leku. Helicidu nie należy stosować, kiedy w tym samym czasie przyjmowany jest nelfinawir (lek przeciwwirusowy). Substancja czynna leku przenika do mleka matki, dlatego Helicid nie jest zalecany kobietom karmiącym piersią, natomiast kobiety w ciąży przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku lub preparatu powinny skonsultować się z lekarzem.

4. Helicid - dawkowanie

Helicid występuje pod postacią kapsułek i przeznaczony jest do stosowania doustnego. Dawkowanie helicidu ściśle zleca lekarz w zależności od schorzenia oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Preparat należy połykać w całości przed posiłkiem lub na czczo i popić szklanką wody. W razie jakichkolwiek watpliwości lub barku poprawy stanu zdrowia skontaktuj się z lekarzem w celu ustalenia dalszego leczenia.

5. Helicid - skutki uboczne

Podczas zażywania helicidu, tak jak w przypadku każdego leku lub preparatu, mogą wystepować działania niepożądane. Do najczęściej występujących skutków ubocznych stosowania helicidu zalicza się: nudności, wymioty, biegunkę, zaparcia, wzdęcia, niestrawność, ból brzucha, bóle i zawroty głowy, zaburzenia równowagi, bezsenność, senność, parestezje, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych oraz reakcje alergiczne.

Zobacz także:

Wszystkie inne objawy występują bardzo rzadko. Jeśli skutki uboczne są bardzo nasilone i występują bardzo długo należy skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia czy nie zaprzestać dalszego leczenia helicidem lub nie zmienić dawki leku.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze