Helicid - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Helicid jest lekiem wydawanym na receptę, który występuje w postaci kapsułek. Jedno opakowanie helicidu zawiera 19, 28 lub 90 kapsułek. Helicid jest lekiem stosowanym głównie w medycynie rodzinnej i gastroenterologii.

Zobacz film: "Wrzody żołądka"

1. Helicid - skład i działanie

Helicid to lek wydawany wyłącznie w aptekach przed wcześniejszym okazaniem recepty. Substancją czynną helicidu jest omeprazol, który hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku, dzięki czemu zmniejszona zostaje kwasowość soku żołądkowego, a także wykazuje działanie bakteriobójcze.

Substancja czynna leku jest bardzo wrażliwa na działanie kwasu w soku żołądkowym, dlatego też lek stosowany jest doustnie w postaciach dojelitowych. Helicid wchłania się szybko z jelita cienkiego, a maksymalne stężenie we krwi uzyskuje po około 2 godzinach. Jedna dawka leku utrzymuje zmniejszenie wydzielania kwasu żołądkowego przez całą dobę.

Jakie choroby objawiają się bólem żołądka?
Jakie choroby objawiają się bólem żołądka? [6 zdjęć]

Żołądek zlokalizowany jest w środkowej części nadbrzusza (w tzw. dołku sercowym) i lewym podżebrzu. Wszelkie...

zobacz galerię

2. Helicid - wskazania

Lek helicid stosuje się w leczeniu choroby wrzodowej dwunastnicy, choroby wrzodowej żołądka, owrzodzeń żołądka i dwunastnicy, spowodowanych stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), refluksowego zapalenia przełyku, objawowej choroby refluksowej przełyku, zespołu Zollingera-Ellisona. Wskazaniem do przyjmowania helicidu jest także zapobieganie chorobie wrzodowej dwunastnicy, chorobie wrzodowej żołądka, owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy.

3. Helicid - przeciwwskazania

Jedynymi przeciwwskazaniami do stosowania helicidu jest nadwrażliwość lub uczuelnie na jakikolwiek ze składników leku. Helicidu nie należy stosować, kiedy w tym samym czasie przyjmowany jest nelfinawir (lek przeciwwirusowy). Substancja czynna leku przenika do mleka matki, dlatego Helicid nie jest zalecany kobietom karmiącym piersią, natomiast kobiety w ciąży przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku lub preparatu powinny skonsultować się z lekarzem.

4. Helicid - dawkowanie

Helicid występuje pod postacią kapsułek i przeznaczony jest do stosowania doustnego. Dawkowanie helicidu ściśle zleca lekarz w zależności od schorzenia oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Preparat należy połykać w całości przed posiłkiem lub na czczo i popić szklanką wody. W razie jakichkolwiek watpliwości lub barku poprawy stanu zdrowia skontaktuj się z lekarzem w celu ustalenia dalszego leczenia.

5. Helicid - skutki uboczne

Podczas zażywania helicidu, tak jak w przypadku każdego leku lub preparatu, mogą wystepować działania niepożądane. Do najczęściej występujących skutków ubocznych stosowania helicidu zalicza się: nudności, wymioty, biegunkę, zaparcia, wzdęcia, niestrawność, ból brzucha, bóle i zawroty głowy, zaburzenia równowagi, bezsenność, senność, parestezje, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych oraz reakcje alergiczne.

Zobacz także:

Wszystkie inne objawy występują bardzo rzadko. Jeśli skutki uboczne są bardzo nasilone i występują bardzo długo należy skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia czy nie zaprzestać dalszego leczenia helicidem lub nie zmienić dawki leku.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy