Trwa ładowanie...

Hipokamp - położenie, funkcje, przyczyny i skutki uszkodzenia, leczenie

Hipokamp to ważny element naszego mózgu, odpowiadający za pamięć. Może zostać uszkodzony między innymi za sprawą silnego stresu, padaczki lub schizofrenii. Jakie funkcje pełni hipokamp i co warto o nim wiedzieć?

Zobacz film: "Przyprawy poprawiające pracę mózgu"

spis treści

1. Położenie i rola hipokampu

Hipokamp to niewielka struktura znajdująca się w obrębie prawego i lewego płata skroniowego naszego mózgu. Nazwa hipokamp pochodzi od konika morskiego, który kształtem przypomina ten narząd.

Hipokamp odpowiada głównie za przekazywanie informacji z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej. Dodatkowo wpływa na zdolność orientacji w terenie oraz uczenia się.

Badania dowodzą, że pamięć długotrwała wykształca się wraz z wiekiem, a więc hipokamp z czasem się zmienia.

2. Funkcje hipokampu

Hipokamp pozwala na przetwarzanie informacji z pamięci krótkotrwałej, jeśli wydają się istotne są przenoszone do pamięci długotrwałej. Pozwala to na uczenie się, poszerzanie wiedzy lub tworzenie wspomnień. Hipokamp odpowiada również za orientację w terenie, czyli sprawia, że pamiętamy np. drogę do pracy, szkoły lub sklepu.

Duży wpływ na poznanie hipokampu miał przypadek pacjenta Henrego Molaisena. Ze względu na długotrwałą, nieskuteczną walkę z padaczką, postanowiono wykonać na nim zabieg neurochirurgiczny, polegający na wycięciu części mózgowia, odpowiadającej za napady choroby.

Wydawało się, że operacja przebiegła pomyślnie, lecz podczas zabiegu wycięto również kawałek hipokampu. Pacjent po operacji był sprawny, a poziom inteligencji nie zmienił się. Jednak nie był w stanie przywołać żadnych wspomnień z przeszłości ani tworzyć nowych.

Pacjent podczas prowadzenia rozmowy mógł zapomnieć, z kim rozmawia po chwilowym odwróceniu uwagi od rozmówcy. Przypadek Henrego Molaisena potwierdził ważną rolę hipokampu w ludzkim organizmie.

3. Przyczyny uszkodzenia hipokampu

Na uszkodzenie hipokampu wpływ może mieć kilka czynników:

 • uraz,
 • infekcja,
 • niedokrwienie,
 • długotrwały, silny stres,
 • padaczka,
 • schizofrenia,
 • choroba Alzheimera.

4. Skutki uszkodzenia hipokampu

Do skutków uszkodzenia hipokampu zaliczamy:

 • problem z tworzeniem i odtwarzaniem wspomnień,
 • problemy z nauką oraz orientacją w terenie,
 • kłopoty z zapamiętywaniem,
 • stany lękowe,
 • depresja.

5. Leczenie hipokampu

Ze względu ma skomplikowaną budowę hipokampu, nie ma obecnie skutecznej metody jego leczenia. Chorym zaleca się ćwiczenia oraz treningi, lecz nie przynoszą one trwałej poprawy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.