Hipoksemia - przyczyny, objawy, leczenie, rokowania, profilaktyka
Hipoksemia to nadmierne obniżenie stężenia tlenu we krwi tętniczej. Jest to stan zagrożenia życia, ponieważ niedotlenienie prowadzi do poważnych zaburzeń w pracy narządów. Do przyczyn hipoksemii należy przebywanie na dużej wysokości lub choroby układu oddechowego. Co warto wiedzieć o hipoksemii?
1. Czym jest hipoksemia?
Hipoksemia (niedotlenienie) to stan zbyt niskiej zawartości tlenu we krwi tętnicznej (poniżej 60 mm Hg). U zdrowego człowieka ciśnienie mieści się w zakresie 75-100 mm Hg. Niedotlenienie powoduje zaburzenia pracy układu oddechowego i zakłócenie procesów metabolicznych w tkankach organizmu.
2. Przyczyny hipoksemii
- zbyt małe stężenie hemoglobiny,
- ciężkie zapalenie płuc,
- choroby układu oddechowego,
- rozedma płuc,
- nadciśnienie płucne,
- odma opłucnowa,
- zatorowość płucna,
- zmniejszenie lub ustanie wentylacji pęcherzyków płucnych,
- zmniejszenia ilości przepływu krwi przez płuca,
- ARDS (zespół ostrej niewydolności płucnej),
- stany padaczkowe,
- urazy w obrębie mózgu, szyi lub klatki piersiowej,
- zatrucie tlenkiem węgla,
- zażywanie narkotyków,
- wady wrodzone u noworodków,
- wady serca,
- przebywanie przez dłuższy czas na wysokości powyżej 5500 m n.p.m.
U niektórych osób rozpoznaje się przewleką hipoksemię, która pogłębia się stopniowo i trwa do końca życia. Zwykle jej przyczyny to niewydolność serca, zatorowość płucna, nowotwory, otyłość, mukowiscydoza lub pylica.
3. Objawy hipoksemii
- duszność,
- trudności w złapaniu tchu,
- kaszel,
- przyspieszona akcja serca,
- ból w klatce piersiowej,
- niepokój,
- splątanie,
- zawroty i ból głowy,
- nadmierna senność,
- oszołomienie.
Hipoksemii może towarzyszyć również gorączka, zaburzenia świadomości, bladość lub sinica skóry. Przewlekłe niedotlenienie powoduje wystąpienie palców pałeczkowatych o zaokrąglonym, wypukłym kształcie. Nieleczona hipoksemia prowadzi do śmierci w wyniku niedotlenienia narządów.
4. Leczenie hipoksemii
Hipoksemia to stan bezpośredniego zagrożenia życia, ponieważ po upływie kilku minut może spowodować wystąpienie ostrej niewydolności serca, niedokrwienia mięśnia sercowego, niewydolności oddechowej, obrzęku mózgu i śmierci.
Po wystąpieniu pierwszych objawów niedotlenienia należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe i przystąpić do pierwszej pomocy. W pierwszej kolejności konieczne jest udrożnienie dróg oddechowych.
Pacjenci wymagają tlenoterapii, zwykle wykorzystywany jest 40% tlen, ale w przypadku braku poprawy stanu zdrowia możliwe jest podanie również 100% tlenu. W ostrych przypadkach stosuje się intubację, która wspomaga naturalne oddychanie. W przypadku rozpoznania płynu w płucach przeprowadza się zabieg chirurgiczny. Ponadto, chory otrzymuje leki i zostaje pouczony o konieczności zmiany trybu życia.
5. Rokowania w przypadku hipoksemii
Rokowania są trudne do jednoznacznego określenia, ponieważ u każdego pacjenta skutki niedotlenienia są inne. Należy jednak pamiętać, że niedobór tlenu powoduje degradację komórek mózgowych i pierwsza pomoc powinna być udzielona najszybciej jak to możliwe.
6. Profilaktyka hipoksemii
Zapobieganie hipoksemii polega na regularnym wykonywaniu morfologii krwi, wdrożeniu zbilansowej diety i regularnej aktywności fizycznej. Ponadto, przeciwwskazane są wszelkiego rodzaju nałogi, a w szczególności zażywanie narkotyków. Ponadto, w trakcie przebywania na znacznych wysokościach należy stosować butlę tlenową.
7. Hipoksemia a hipoksja
Terminy hipoksemia i hipoksja są na tyle podobne w brzmieniu, że wiele osób używa ich niepoprawnie. Hipoksemia to obniżenie stężenia tlenu we krwi, natomiast hipoksja to konsekwencja długo trwającej hipoksemii.
Niska zawartość tlenu sprawia, że dochodzi do zaburzenia pracy narządów i całego organizmu, wówczas można mówić o hipoksji. Objawy hipoksji to senność, osłabienie, zawroty i ból głowy, niemoc, brac energii oraz obecność krwi w ślinie.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.