Trwa ładowanie...

Histeroskopia - przebieg, wskazania, powikłania

Histeroskopia to badanie macicy, które pozwala lekarzowi na obejrzenie szyjki oraz jamy macicy. Wykonuje się je za pomocą histeroskopu, który jest rodzajem endoskopu, czyli przyrządu optycznego ułatwiającego obserwację wnętrza kanału szyjki i jamy macicy. Histeroskopia umożliwia jednocześnie pobieranie wycinków z zaobserwowanych zmian do badań histopatologicznych, a nawet usuwanie niektórych z nich.

spis treści

1. Histeroskopia - przebieg

Konsultacja ginekologiczna
Konsultacja ginekologiczna

Diagnostyka niepłodności żeńskiej to cała seria różnych testów, którym powinna poddać się kobieta, aby

zobacz galerię

Zobacz film: "Badania krwi - bilirubina"

Badanie histeroskopowe wykonuje się w warunkach szpitalnych, na sali operacyjnej, w znieczuleniu ogólnym. Sam zabieg trwa około kilkunastu minut. Pacjentka leży na fotelu ginekologicznym, tak jak przy badaniu ginekologicznym. Po odpowiednim przygotowaniu pola operacyjnego przez pochwę wprowadzany jest histeroskop. Badanie rozpoczyna się od obejrzenia kanału szyjki macicy, następnie wprowadza się go do jamy macicy, gdzie wdmuchuje się gaz po to, aby poszerzyć światło i ułatwić obserwację. Histeroskop umożliwia uzyskanie dużego powiększenia obrazu (nawet 150-krotnie), a ponadto jest na tyle niewielki, że jest możliwe jego wprowadzenie bez rozszerzania kanału szyjki. Zastosowanie tzw. salpingoskopu pozwala również na penetrację wnętrza jajowodów.

Przed histeroskopią, jak przed każdym zabiegiem, wykonuje się różne badania dodatkowe, w zależności od stanu zdrowia pacjentki. Należy również poinformować o istniejącej skazie krwotocznej. Lekarz przeprowadza także wywiad anestezjologiczny, wymagany przed każdą narkozą. Zaleca się także wykonanie morfologii krwi, RTG klatki piersiowej oraz EKG, zwłaszcza u osób po 50. roku życia. Bezpośrednio przed histeroskopią wykonuje się również dokładne badanie ginekologiczne, w celu określenia wielkości, położenia i ruchomości macicy. Po badaniu pacjentka jakiś czas pozostaje pod obserwacją lekarską. Aby zapobiec infekcji, czasami zaleca się podawanie antybiotyku.

2. Histeroskopia - wskazania i powikłania

Histeroskopia wykorzystywana jest przede wszystkim do diagnostyki i leczenia zaburzeń rozrodu, a także stanów przednowotworowych i nowotworów. Jest ona wskazana w następujących przypadkach:

 • trudności w zajściu w ciążę lub jej donoszeniu;
 • zaburzenia cyklu menstruacyjnego;
 • przy podejrzeniu wad budowy macicy lub przerwaniu ciągłości jej ścian;
 • przy nieprawidłowych krwawieniach z macicy;
 • nieprawidłowości ujść macicznych jajowodów;
 • ocena cyklu przemian błony śluzowej wraz z pobraniem wycinków do badań;
 • zrosty, przegrody, polipy, mięśniaki podśluzówkowe, ciała obce w jamie macicy;
 • zmiany rozrostowe błony śluzowej macicy i kanału szyjki.

Histeroskopia umożliwia także jednoczesne leczenie niektórych z tych zmian na drodze elektroresekcji lub niszczenia laserowego.

Powikłania po histeroskopii zdarzają się stosunkowo rzadko i najczęściej są to urazy ściany macicy i związane z tym krwotoki, zakażenia (w tym zapalenie otrzewnej, jeśli dojdzie do przebicia macicy), a także powikłania związane z użyciem gazów do rozszerzania jamy macicy (na przykład zatory gazowe). Możliwe są również powikłania po znieczuleniu ogólnym. W przypadku podejrzenia zakażenia, należy zwrócić uwagę na występowanie takich objawów, jak gorączka, upławy i ból w miednicy mniejszej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Postępowanie po zabiegu
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza