Trwa ładowanie...

HyCoSy

HyCoSy, inaczej histerosalpingosonografia, to badanie, które polega na uzyskaniu obrazu jamy macicy i jajowodów przy użyciu fali ultradźwiękowej poprzez wprowadzenie przez drogi rodne kobiety środka cieniującego (kontrastu), który silnie odbija falę ultradźwiękową. W pochwie umieszczana jest sonda ultrasonograficzna, emitująca dźwięki, które po odbiciu od badanych elementów w miednicy są zwrotnie odbierane przez sondę. Uzyskany w ten sposób sygnał fali ultradźwiękowej jest przetwarzany na sygnał wizyjny. Badanie HyCoSy wykonywane jest głównie, aby ocenić kształt macicy oraz wykryć ewentualną niedrożność jajowodów.

spis treści

1. Wskazania i przebieg HyCoSy

Wskazania do HyCoSy to:

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

  • badanie macicy, ocena kształtu macicy;
  • ocena skuteczności leczenia niedrożności jajowodów;
  • ocena grubości endometrium, przy diagnostyce menopauzy;
  • ocena występowania ewentualnych ubytków w endometrium.

Badanie służy ocenie kształtu macicy i zmian chorobowych błony śluzowej macicy, a także zbadaniu drożności jajowodów.

Badanie jajowodów jest wykonywane na zlecenie lekarza. Poprzedza je USG narządów rodnych i rozmaz mikrobiologiczny z pochwy.

Przed badaniem macicy powinno się pamiętać o dacie ostatniej miesiączki oraz ewentualnym uczuleniu na środki kontrastowe. Histerosalpingosonografia wykonywana jest w pracowni ultrasonograficznej. Badanie HyCoSy przeprowadza się do 10. dnia cyklu miesiączkowego, nie można wykonywać go nawet przy niewielkim czy śladowym krwawieniu. W trakcie badania pacjentka leży na fotelu ginekologicznym, jest rozebrana, ale przykryta specjalnym materiałem chirurgicznym. Do badania wykorzystuje się sterylne narzędzia, a ginekolog zakłada wziernik dopochwowy, aby uwidocznić ujście macicy, po czym wkłada w ujście zewnętrzne szyjki macicy cienki cewnik lub końcówkę specjalnego aparatu tzw. aparatu Schultza, w celu wprowadzenia sondy dopochwowej oraz zastosowanie kontrastu, tj. wprowadzaniu środka cieniującego. Na monitorze aparatu ultrasonograficznego można obserwować stopniowe wypełnienie jamy macicy, ujść macicznych jajowodów oraz zatoki Douglasa środkiem kontrastowym. Badanie kształtu macicy jest całkowicie bezbolesne i nie należy się go obawiać. W przypadku jednak, gdy występuje niedrożność jajowodów pacjentka może odczuwać niewielki ból, wynikający ze wzrostu ciśnienia środka cieniującego. Badana otrzymuje wynik w postaci opisu z dołączonymi zdjęciami rentgenowskimi.

W trakcie przeprowadzania badania pacjentka powinna poinformować wykonującego badanie o wystąpieniu wszelkich dolegliwości, np. ból, duszność czy nudności. Kobieta powinna pozostać jeszcze przez co najmniej dwie godziny pod obserwacja lekarską po zakończeniu badania.

2. Powikłania po badaniu HyCoSy

Czasami może pojawić się uczulenie na środek kontrastowy. Wcześniejsze określenie stopnia czystości mikrobiologicznej pochwy poprzez ocenę rozmazu mikrobiologicznego eliminuje możliwość powikłań w postaci zapalenia otrzewnej. Jeśli trzeba, badanie HyCoSy może być powtarzane. Wykonywane jest u pacjentek w każdym wieku, jednak nie można wykonywać histerosalpingosonografii w ciąży i w okresie krwawienia miesiączkowego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza