Trwa ładowanie...

Indukcja porodu - naturalne metody, sztuczne metody, wskazania

Poród zaczyna się zwykle samoistnie pomiędzy 37. a 42. tygodniem ciąży. Bywa jednak, że termin porodu mija, a dziecko nadal jest w brzuchu matki. Wówczas często wybieraną opcją jest indukcja porodu, czyli wywołanie go za pomocą różnych metod. Przed decyzją o indukcji porodu wykonuje się kilkakrotnie KTG, a także badanie USG z oceną przepływów oraz ilości wód płodowych. Dopiero wtedy można podjąć jakiekolwiek kroki. Jakie są metody wywoływania porodu?

spis treści

1. Naturalne metody wywołania porodu

Są to bezpieczne dla matki i dziecka sposoby indukcji porodu, które zostały wypróbowane przez wiele kobiet w ciąży po tym, jak minął ich termin porodu. Co pomaga w takiej sytuacji? Jakie są naturalne metody indukcji porodu?

Zobacz film: "Jakie są wskazania do wywołania porodu?"

 • Pójdź na spacer energicznym krokiem, chodź po schodach lub wykonuj ćwiczenia w ciąży.
 • Dwa lub trzy razy dziennie przez kilkanaście minut rób masaż sutków. Dzięki temu wytworzy się oksytocyna, czyli naturalny hormon) wywołujący poród.
 • Uprawiaj seks. W spermie jest hormon (prostaglandyna), który wpływa na zmiękczenie i rozwieranie się szyjki macicy.
 • Wypij łyżkę oleju rycynowego. Zawarte w nim substancje przyspieszają perystaltykę jelit i zmiękczają szyjkę macicy. Na skutek wypróżnienia główka dziecka może przesunąć się niżej, dzięki czemu poród zacznie się szybciej.
Zobacz, których produktów powinnaś unikać w ciąży
Zobacz, których produktów powinnaś unikać w ciąży [6 zdjęć]

Jeśli nie możesz poradzić sobie bez dziennej dawki kofeiny, ogranicz jej spożycie do 2 filiżanek dziennie.

zobacz galerię

2. Metody sztucznego wywołania porodu

Metody sztucznego wywołania porodu są następujące:

 • Przerwanie ciągłości błon płodowych](https://portal.abczdrowie.pl/przerwanie-ciaglosci-blon-plodowych-przebicie-pecherza) – powoduje to wywołanie skurczów porodowych,
 • podanie kroplówki z oksytocyną to skuteczny sposób indukcji porodu
 • umieszczenie w kanale szyjki macicy żelu z prostaglandyną,
 • masaż szyjki macicy – jest bolesny i dość nieprzyjemny, ale jest jedną z metod indukcji porodu.

Gdy wyżej wymienione metody indukcji porodu zawodzą, lekarz może zdecydować się na cesarskie cięcie.

3. Wskazania do wywołania porodu

Indukcja porodu ma miejsce nie tylko wtedy, gdy minął termin porodu. Czasami istnieją inne wskazania do indukcji porodu. Jakie?

 • Cukrzyca ciążowa.
 • Zatrucie ciążowe.
 • Wysokie ciśnienie krwi.
 • Zagrożenie zdrowia i życia dziecka.
 • Pęknięcie pęcherza płodowego przy jednoczesnym braku skurczów.

4. Skutki uboczne indukcji porodu

Przed podjęciem decyzji o indukcji porodu pacjentka powinna zostać dobrze poinformowana o innych opcjach. Należy mieć świadomość ewentualnych zagrożeń. Jakie są skutki uboczne indukcji porodu?

 • Zwiększone ryzyko niedotlenienia mózgu dziecka.
 • Silniejsze i bardziej bolesne skurcze.
 • Wyższe ryzyko wystąpienia krwotoku poporodowego, uszkodzenia szyjki lub macicy, a także przedwczesnego oddzielenia się łożyska.
 • Większe ryzyko cesarskiego cięcia.

Poród to trudne doświadczenie dla każdej kobiety. Od jego powodzenia zależą zdrowie i życie jej i maleństwa. Nic więc dziwnego, że gdy mija termin porodu lub zagrożone jest dobro matki i dziecka, przydatne okazują się metody wywoływania porodu, czyli indukcji porodu.

Zobacz także:

Dzieli się je na naturalne i sztuczne. Naturalne metody indukcji porodu są bezpieczniejsze i wiele kobiet wypróbowuje je z sukcesem. Czasami jednak metody domowe zawodzą i należy pomyśleć o sztucznych sposobach indukcji porodu.

Część z nich jest zbliżona do tych naturalnych. Jednak zanim zapadnie decyzja o skorzystaniu z nich, ciężarna powinna poznać wszelkie za i przeciw. Bez zgody kobiety nie wolno podejmować jakichkolwiek kroków w celu wywołania porodu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Monika Łapczyńska
Następny artykuł: Komplikacje okołoporodowe
Indukcja porodu - naturalne metody, sztuczne metody, wskazania
Indukcja porodu - naturalne metody, sztuczne metody, wskazania (Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza