Przejdź na WP

Indukcja porodu - naturalne metody, sztuczne metody, wskazania

Poród zaczyna się zwykle samoistnie pomiędzy 37. a 42. tygodniem ciąży. Bywa jednak, że termin porodu mija, a dziecko nadal jest w brzuchu matki. Wówczas często wybieraną opcją jest indukcja porodu, czyli wywołanie go za pomocą różnych metod. Przed decyzją o indukcji porodu wykonuje się kilkakrotnie KTG, a także badanie USG z oceną przepływów oraz ilości wód płodowych. Dopiero wtedy można podjąć jakiekolwiek kroki. Jakie są metody wywoływania porodu?

Zobacz film: "Jakie są wskazania do wywołania porodu?"

spis treści

1. Indukcja porodu - naturalne metody

Są to bezpieczne dla matki i dziecka sposoby indukcji porodu, które zostały wypróbowane przez wiele kobiet w ciąży po tym, jak minął ich termin porodu. Co pomaga w takiej sytuacji? Jakie są naturalne metody indukcji porodu?

  • Pójdź na spacer energicznym krokiem, chodź po schodach lub wykonuj ćwiczenia w ciąży.
  • Dwa lub trzy razy dziennie przez kilkanaście minut rób masaż sutków. Dzięki temu wytworzy się oksytocyna, czyli naturalny hormon wywołujący poród.
  • Uprawiaj seks. W spermie jest hormon (prostaglandyna), który wpływa na zmiękczenie i rozwieranie się szyjki macicy.
  • Wypij łyżkę oleju rycynowego. Zawarte w nim substancje przyspieszają perystaltykę jelit i zmiękczają szyjkę macicy. Na skutek wypróżnienia główka dziecka może przesunąć się niżej, dzięki czemu poród zacznie się szybciej.
Zobacz, których produktów powinnaś unikać w ciąży
Zobacz, których produktów powinnaś unikać w ciąży [6 zdjęć]

Jeśli nie możesz poradzić sobie bez dziennej dawki kofeiny, ogranicz jej spożycie do 2 filiżanek dziennie....

zobacz galerię

2. Indukcja porodu - sztuczne metody

Metody sztucznego wywołania porodu są następujące:

Gdy wyżej wymienione metody indukcji porodu zawodzą, lekarz może zdecydować się na cesarskie cięcie.

3. Indukcja porodu - wskazania

Indukcja porodu ma miejsce nie tylko wtedy, gdy minął termin porodu. Czasami istnieją inne wskazania do indukcji porodu. Jakie?

4. Indukcja porodu - skutki uboczne

Przed podjęciem decyzji o indukcji porodu pacjentka powinna zostać dobrze poinformowana o innych opcjach. Należy mieć świadomość ewentualnych zagrożeń. Jakie są skutki uboczne indukcji porodu?

Poród to trudne doświadczenie dla każdej kobiety. Od jego powodzenia zależą zdrowie i życie jej i maleństwa. Nic więc dziwnego, że gdy mija termin porodu lub zagrożone jest dobro matki i dziecka, przydatne okazują się metody wywoływania porodu, czyli indukcji porodu.

Zobacz także:

Dzieli się je na naturalne i sztuczne. Naturalne metody indukcji porodu są bezpieczniejsze i wiele kobiet wypróbowuje je z sukcesem. Czasami jednak metody domowe zawodzą i należy pomyśleć o sztucznych sposobach indukcji porodu.

Część z nich jest zbliżona do tych naturalnych. Jednak zanim zapadnie decyzja o skorzystaniu z nich, ciężarna powinna poznać wszelkie za i przeciw. Bez zgody kobiety nie wolno podejmować jakichkolwiek kroków w celu wywołania porodu.

Następny artykuł: Komplikacje okołoporodowe

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy