Trwa ładowanie...

Jaka jest prawidłowa długość snu i czy można spać za długo?

 Kinga Olchowy
27.12.2022 15:53
Jaka jest prawidłowa długość snu i czy można spać zbyt długo lub zbyt krótko?
Jaka jest prawidłowa długość snu i czy można spać zbyt długo lub zbyt krótko? (123rf)

Jaka jest prawidłowa długość snu i czy można spać zbyt długo lub zbyt krótko? "Starzeję się" - mawiamy, kiedy budzimy się po "zarwanej nocy", a kiedy śpimy zbyt długo, narzekamy na bóle głowy i brak koncentracji. Odpowiednio długi sen jest konieczny dla prawidłowej regeneracji organizmu. Ilość godzin, które powinniśmy przeznaczyć na sen, jest kwestią indywidualną, zależną także od naszego wieku. Ile więc powinniśmy spać, aby czuć się dobrze?

spis treści

1. Zapotrzebowanie na sen

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, medycyna dostrzegła jak olbrzymi wpływ na stan zdrowia ma odpowiednia ilość codziennego, niezakłóconego snu. Tylko ile to jest "odpowiednia"?

Na podstawie wieloletnich badań i analiz kondycj zdrowotnej osób mających różny czas nocnego odpoczynku ustalono, że optymalna ilość snu różni się w zależności od naszego wieku:

Zobacz film: "Zmiana czasu. Więcej zysków czy strat? Ekspert zabrał głos"
  • noworodki i niemowlęta potrzebują 16 - 18 godzin na dobę
  • dzieci w wieku przedszkolnym - 10 - 12 godzin na dobę
  • uczniowie podstawówki i nastolatki - około 9 godzin na dobę
  • ludzie dorośli powinni spać 7 - 8 godzin

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Dlaczego warto dbać o sen?

Sen to nie tylko odpoczynek. To właśnie podczas tych kilku godzin pozornego bezruchu, nasz mózg porządkuje i analizuje zebrane informacje. Nasz układ hormonalny pracuje nad naszym ciśnieniem, metabolizmem, apetytem, pracą systemu nerwowego, a także nad koncentracją uwagi i samopoczuciem. Szybciej regenerują się tkanki, układ odpornościowy zaś lepiej radzi sobie z ewentualnymi bakteriami i wirusami. Zdrowy sen to też często dobry sposób na stres.

Warto zwrócić uwagę na ilość snu nastolatków. Mają oni zwykle tendencję do niewysypiania się - a to przekłada się szybko na rozdrażnienie i nerwowość w ciągu dnia. Stąd właśnie może brać się spora część konfliktów z kolegami i koleżankami, jak również nieodpowiednie zachowanie w szkole.

Niedpowiednia ilość snu przyczynia się do wystąpienia depresji, znacząco obniża produktywność, przyczynia się nawet do podniesienia ciśnienia krwi. Wniosek jest zatem taki, że zdrowy i długi sen to podstwa naszego zdrowia i powinniśmy o to szczególnie dbać.

3. Czy sen może wpływać na rozwój nowotworu?

Okazuje się, że zbyt krótki lub zbyt długi sen może mieć wpływ na rozwój groźnych chorób. Naukowcy z Uniwersytetu z Bristolu przedstawili badania, w których wykazali, że długość snu może mieć przykładowo wpływ na wystąpienie u kobiet zmian nowotworowych.

Naukowcy na całym świecie co pewien czas informują opinię publiczną o badaniach, które próbują wyjaśnić, jakie czynniki mają wpływ na rozwoju chorób nowotworowych. Tym razem głośno zrobiło się o testach przeprowadzonych przez zespół ekspertów z Uniwersytetu w Bristolu. Badacze podczas konferencji w Glasgow zaprezentowali badania pokazujące zależność między długością snu, a ryzykiem zachorowania na raka piersi.

Podczas testów naukowcy analizowali styl życia 400 tys. kobiet w ciągu ostatnich 8 lat. Wyniki wykazały, że wśród kobiet, które lubiły spać dłużej niż zalecane 8 h, 2 na 100 z nich zachorowało na raka piersi. Z kolei u pacjentek, które spały mniej, była to 1 na 100.

Podczas konferencji w Glasgow wskazano, że zaburzenia snu mogą być jednym z czynników, które mają wpływ na rozwój raka. Oprócz tego wpływ na tą chorobę może mieć m.in. wiek, zmiany hormonalne, a także genetyka.

Rak piersi wśród gwiazd. Poznaj celebrytki, które go pokonały
Rak piersi wśród gwiazd. Poznaj celebrytki, które go pokonały [8 zdjęć]

Rak piersi jest jednym z najczęstszych nowotworów występujących u kobiet. Przez długi czas może nie

zobacz galerię

Rak piersi to jeden z nowotworów, który najczęściej dotyka kobiety. Stanowi aż 20 proc. wśród wszystkich onkologicznych problemów. Statystyki mówią, że codziennie 50 Polek dowiaduje się, że cierpi właśnie na tą chorobę. Na podstawie obecnych danych mówi się, że co 14 Polka zachoruje. W leczeniu istotną rolę odgrywa szybkość postawienia diagnozy. Niestety statystyki nie są optymistyczne. Niektóre źródła podają, że prawie połowa dorosłych Polek nie bada się regularnie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze