Trwa ładowanie...

Działanie preparatów osłonowych

Avatar placeholder
09.05.2013 15:33
Działanie preparatów osłonowych
Działanie preparatów osłonowych

Probiotyki z języka greckiego oznaczają „dla życia”, nazywane są również preparatami osłonowymi, ponieważ zawierają wyselekcjonowane szczepy bakterii, które bardzo korzystnie wpływają na zdrowie człowieka. W jednej kapsułce znajdują się miliardy żywych bakterii, dlaczego watro je przyjmować...

spis treści

1. Bakterie probiotyczne

Zanim bakterie znajdą się w kapsułce leku probiotycznego, muszą przejść testy i zostać opisane. Warunki, które musi spełnić bakteria, aby została uznana za probiotyczną:

  • musi pochodzić z naturalnej mikroflory bakteryjnej człowieka,
  • spożyta bakteria powinna przejść przez kwaśne środowisko żołądka i trafić do jelita, przylgnąć do jego ścianek i rozpocząć kolonizację,
  • musi żyć i rozmnażać się w organizmie człowieka i nie wykazywać żadnych skutków ubocznych,
  • powinna korzystnie wpływać na przemianę materii.

2. Działanie probiotyków

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Czasem naturalne bakterie znajdujące się w naszym organizmie należy wspomóc probiotykami. Do takich sytuacji należy przyjmowanie antybiotyków (wszystkie antybiotyki negatywnie wpływają na dobre bakterie), podczas chemioterapii (ten sposób leczenia wyniszcza florę bakteryjną jelit) i w czasie biegunki (leki probiotyczne skracają długość dolegliwości i szybciej odbudowują korzystne drobnoustroje).

Działanie probiotyków polega na:

  • ochronie ścian jelita – bakterie probiotyczne kolonizują się na nich,
  • hamowaniu rozwoju szkodliwych drobnoustrojów,
  • pobudzanie do produkcji naturalnych substancji antybakteryjnych i antywirusowych,
  • wzmacnianie ilości naturalnych bakterii,
  • zmniejszenie częstotliwości nawrotu infekcji bakteryjnych.

3. Preparaty osłonowe a jogurty

Wiele osób podczas leczenia antybiotykami spożywa dużą ilość jogurtów i nimi zastępuje przyjmowanie probiotyków. Rzeczywiście w skład jogurtów, serków i mlecznych napojów wchodzą żywe kultury bakterii, jednak nie należy im zbytnio ufać, ponieważ nie wszystkie bakterie z jogurtów spełniają warunki, które muszą spełniać bakterie probiotyczne. Istnieją jogurty probiotyczne, które w gramie produktu zawierają milion bakterii probiotycznych, tylko takimi jogurtami można zastąpić probiotyki.

Produkty probiotyczne można kupić w aptece bez recepty, najczęściej są polecane przez farmaceutów pacjentom w trakcie leczenia antybiotykami. Można je zakupić w przystępnej cenie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze