Trwa ładowanie...

Jak leczyć grypę?

Avatar placeholder
30.09.2024 09:40
Jak leczyć grypę?
Jak leczyć grypę? (Adobe Stock)

Grypa to wirusowa infekcja nosa, gardła i płuc. W naszym klimacie najczęściej atakuje zimą i jesienią. Często jednak mylimy ją z powszechniejszym przeziębieniem, a jeszcze częściej lekceważymy pierwsze objawy, co może doprowadzić do poważnych powikłań.

spis treści

1. Jak przenosi się grypa?

Grypa przenosi się drogą kropelkową – trzeba uważać, jeśli ktoś przy nas kaszle lub kicha. Wirus grypy, unoszący się w powietrzu, może wywołać chorobę u ludzi przebywających w jednym pomieszczeniu. Szczególnie narażeni są ludzie pracujący lub uczący się razem – zwłaszcza przy słabej wentylacji.

Rzadziej zdarza się, że wirus pozostaje na dotykanych powierzchniach, takich jak klamki, słuchawki telefonów. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ grypa może nas dopaść, jeśli po kontakcie z zainfekowaną powierzchnią, dotkniemy ust, oczu czy nosa.

2. Objawy grypy

Grypa manifestuje się najpóźniej po tygodniu, najczęściej pierwsze objawy odczuwamy 2-3 dni po kontakcie z wirusem. Infekcja rozpoczyna atak wysoką gorączką, między 38 a 40 stopniami Celsjusza. Trwa ona dwa do pięciu dni. Równocześnie męczą nas objawy ogólne:

Zobacz film: "Otyłość. Historia Aleksandry"

Kolejną fazą, pojawiającą się po dwóch lub czterech dniach, są problemy oddechowe. Zalicza się do nich:

Objawy grypy, związane z układem oddechowym, z wyjątkiem kaszlu, zazwyczaj przechodzą po 4-7 dniach. Czasami powraca gorączka. Kaszel i zmęczenie utrzymują się nawet tygodnie po tym, jak grypa nas zaatakowała.

Choroba taka, jak grypa, może też dodatkowo pogorszyć twój stan, jeśli masz astmę lub problemy z sercem.

Przy odpowiednim leczeniu grypa przechodzi po tygodniu lub dwóch. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy choroba prowadzi do powikłań i sprawia, że chorych trzeba hospitalizować. Komplikacje pogrypowe mogą być nawet przyczyną zgonów.

Grypa bywa lekceważona i traktowana jak zwykłe przeziębienie, lecz w przeciwieństwie do niego może prowadzić do licznych powikłań. Dowiedz się na KtoMaLek.pl, jakie są możliwe powikłania grypy i jak skutecznie zapobiegać zachorowaniu.

3. Jak leczyć grypę?

Leczenie grypy polega głównie na łagodzeniu jej objawów, ponieważ jest to choroba wirusowa i zwykle ustępuje samoistnie po kilku dniach. Kluczowe jest, aby dużo odpoczywać, ponieważ organizm potrzebuje energii do walki z wirusem. Ważne jest także regularne nawadnianie - picie wody, herbat ziołowych czy bulionów, pomoże zapobiec odwodnieniu, szczególnie przy wysokiej gorączce.

W celu złagodzenia gorączki można stosować dostępne bez recepty leki, takie jak paracetamol czy ibuprofen. Pomogą one również w przypadku bólu głowy, bólach mięśni czy gardła. Należy unikać stosowania aspiryny u dzieci do 12 roku życia, ponieważ może to prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zespół Rey'a.

Jeśli pojawi się kaszel, można stosować syropy lub tabletki na jego złagodzenie, ale zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem, by dobrał odpowiednie środki. Inhalacje parowe oraz nawilżanie powietrza w pomieszczeniu mogą pomóc w udrożnieniu dróg oddechowych, co ułatwia oddychanie.

W przypadku przedłużających się lub nasilających objawów, takich jak bardzo wysoka gorączka, trudności w oddychaniu czy ból w klatce piersiowej, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą to być objawy powikłań, które wymagają specjalistycznego leczenia.

4. Powikłania po grypie

Jeśli zlekceważymy objawy grypy, może ona się rozwinąć i doprowadzić do tak poważnych powikłań, jakimi są:

Dlatego pamiętaj: jeśli objawy grypy nie przechodzą po tygodniu (tyle może trwać zwykłe przeziębienie), a gorączka jest wysoka, trzeba iść do lekarza!

5. Szczepienia przeciwko grypie

Szczepienia przeciwko grypie są jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania tej chorobie oraz minimalizowania ryzyka powikłań, szczególnie u osób z podwyższonego ryzyka, takich jak osoby starsze, dzieci, kobiety w ciąży czy osoby z przewlekłymi chorobami.

Szczepionka przeciwko grypie jest sezonowa, co oznacza, że co roku jej skład jest dostosowywany do aktualnych szczepów wirusa, które mogą krążyć w danym sezonie grypowym. Zaleca się szczepienie na początku jesieni, zanim wirus zacznie się szerzyć.

Choć szczepienie nie gwarantuje pełnej ochrony, nawet jeśli zachorujemy na grypę, przebieg choroby może być łagodniejszy, a ryzyko powikłań znacznie mniejsze.

6. Grypa czy przeziębienie?

Objawy przeziębienia często mylone są z objawami, jakie serwuje nam grypa. Można jednak je odróżnić.

Główną różnicą między nimi jest częstość zachorowań. Przeziębiamy się kilka razy w roku. Grypa natomiast z reguły atakuje nas raz na kilka lat. Jej objawy są ostrzejsze, a gorączka wyższa niż przy przeziębieniu. Grypa częściej prowadzi do powikłań, dlatego zawsze powinniśmy dokładnie obserwować swoje objawy.

7. Grypa żołądkowa

Często przy objawach takich, jak biegunka, wysoka gorączka i ból brzucha mówimy, że to grypa żołądkowa. Taka zakaźna infekcja może być spowodowana wirusem, ale na pewno nie wirusem grypy. Grypa atakuje tylko drogi oddechowe.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Sposoby walki z grypą
Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze