Wzdęcia brzucha w ciąży
Wzdęcia brzucha w ciąży są jedną z wielu fizjologicznych dolegliwości, której musisz sprostać w tym szczególnym czasie. Wzdęcia przeszkadzają zwłaszcza w zaawansowanej ciąży. Dobrze, jeśli będziesz wiedziała, co powoduje wzdęcia i jak możesz sobie z nimi poradzić.
1. Przyczyny wzdęć brzucha w ciąży
Podczas ciąży twój organizm nieustannie się zmienia, co powoduje różne dolegliwości - bóle brzucha w ciąży towarzyszą im bardzo często. Na szczęście z wieloma możesz sobie poradzić zmieniając dietę i przyzwyczajenia w spożywaniu posiłków. Jednym z tych problemów są wzdęcia, które pojawiają się na skutek rozluźniającego działania progesteronu i ucisku macicy na jelita. Innym czynnikiem wywołującym wzdęcia w ciąży jest działanie podwyższonego poziomu hormonów na mięśnie jelit. Pokarm wolniej przesuwa się przez przez ten odcinek układu pokarmowego, praca jelit jest spowolniona i bakterie zaczynają rozkładać zalegające treści pokarmowe. Towarzyszy temu nadmierne występowanie gazów.
Wzdęcia są bardzo częstą dolegliwością kobiet w ciąży. Ich przyczyn może być wiele, jednak najczęściej sprowadzają się one do zmiany perystaltyki jelit w tym okresie.
Wzdęcia brzucha w ciąży mogą pojawić się na skutek silnego stresu. W tym szczególnym czasie powinnaś zadbać o dobre samopoczucie i unikać wszelkich sytuacji stresowych - to bardzo niekorzystnie wpływa na ciebie i twoje dziecko. Wzdęcia brzucha mogą być spowodowane nadmiernym wydzielaniem śliny, dlatego trzeba zrezygnować z żucia gumy. Niekiedy wzdęcia brzucha mają swoje poważniejsze przyczyny – pojawiają się, jeśli wystąpi jakaś niedrożność w układzie pokarmowym lub choroba któregoś z narządów. Wzdęcia brzucha w ciąży powinny zaniepokoić, gdy występują często i towarzyszy im ból, wymioty, stan podgorączkowy. Jeśli pojawiają się sporadycznie i same mijają, to nie musisz się martwić.
2. Leczenie wzdęć brzucha w ciąży
Leczenie bolesnych wzdęć brzucha w ciąży polega na zachowaniu odpowiednich nawyków żywieniowych. Wszelkie lekarstwa, które zmniejszają ten problem powinnaś konsultować z lekarzem – podobnie jak wszystkie inne leki zażywane w czasie ciąży.
Sposoby na wzdęcia brzucha w ciąży:
- posiłki zjadaj częściej (4-6 razy dziennie), ale mniejsze, ponieważ im większy posiłek, tym trudniejszy do strawienia,
- jedz powoli i pamiętaj o dokładnym rozgryzaniu pokarmu, jeśli będziesz jadała w pośpiechu, układ pokarmowy nie nadąży z trawieniem, a pokarm będzie zalegał w jelitach i powodował wzdęcia, ponadto przy szybkim jedzeniu połykamy bardzo dużo powietrza, a to powoduje gromadzenie się gazów w jelitach,
- posiłki spożywaj o stałych porach - to pomoże uregulować pracę jelit,
- pamiętaj o tym, co jesz – niektóre pokarmy, jak np. groch, fasola, kapusta, kalafior, surowe warzywa, „rozdymają” jelita; inne, smażone na oleju lub cebuli, także są przyczyna tej dolegliwości. Trzeba dokładnie obserwować swoje reakcje na pokarm i wiedzieć, po czym czujesz wzdęcia brzucha, a co możesz jeść spokojnie,
- trzeba także uregulować wypróżnienia - najlepszym czasem na oddawanie kału jest ranek, ponieważ wtedy, podczas pionizacji ciała, ruchy jelit są najaktywniejsze. Każdego dnia rano powinnaś odczuwać parcie na odbyt, nie można tego wstrzymywać, gdyż prowadzi to do zaparć,
- jeśli masz trudność ze zrezygnowaniem z potraw, które wywołują wzdęcia, przed ich spożyciem możesz zjeść niewielką ilość kminku, który ułatwi strawienie ulubionych dań.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.