Trwa ładowanie...

Leczenie zaburzeń koncentracji

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 29.09.2021 15:55
Problemy z koncentracją uwagi mogą mieć bardzo różne podłoże
Problemy z koncentracją uwagi mogą mieć bardzo różne podłoże (AdobeStock)

Koncentracja to proces, który pozwala skupić uwagę na określonym zadaniu lub czynności. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykonać dużą pracę w krótkim czasie. Tymczasem nawet cicha muzyka lub perspektywa weekendu mogą doprowadzić do zaburzenia koncentracji i zmniejszyć efektywność wykonywanej pracy.

spis treści

1. Przyczyny i leczenie zaburzeń koncentracji

Problemy z koncentracją uwagi mogą mieć bardzo różne podłoże. Brak koncentracji może być spowodowany przez:

  • czynniki zewnętrzne;
  • ADHD;
  • czynniki psychiczne: zmartwienia i niepokoje, które zaprzątają umysł;
  • dolegliwości fizyczne: ból, złe samopoczucie;
  • zaburzenia snu;
  • stres i zmęczenie;
  • problemy neurologiczne, na przykład choroba Alzheimera.
Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Leczenie zaburzeń koncentracji powinna poprzedzać diagnoza jej przyczyn. Jeżeli problemy z koncentracją uwagi są wynikiem niepokojów i zmartwień (często u dzieci), najlepszą formą leczenia jest wizyta u psychologa, który pomoże uporać się z tymi trudnościami. U osób dorosłych brak koncentracji najczęściej wynika ze stresu i zmęczenia. Wtedy warto zadbać o odpowiednią ilość snu i odpoczynku oraz pomyśleć o ćwiczeniach relaksacyjnych. U osób starszych do zdiagnozowania przyczyn problemów z koncentracją często niezbędne jest badanie neurologiczne, które potwierdzi lub wykluczy choroby neurologiczne, takie jak na przykład choroba Alzheimera. Niezwykle istotne dla dobrej koncentracji jest odpowiednie miejsce pracy lub nauki. Warto zadbać o to, by żadne czynniki zewnętrzne nie rozpraszały naszej uwagi. Miejsce do pracy powinno być ciche i spokojne - unikaj telewizji, radia, słuchania muzyki, jedzenia itd.

2. Sposoby na poprawę koncentracji

  • Ogranicz źródła hałasu

Zdolności koncentracji uwagi są w dużym stopniu uzależnione od indywidualnych predyspozycji. Niektóre osoby potrafią zachować wysoką koncentrację uwagi nawet w głośnym i ruchliwym otoczeniu. Innym przeszkadza nawet szept lub szmer. Jeśli pracujesz w pomieszczeniu wspólnie z dużą ilością osób, staraj się wykonywać niektóre, trudniejsze zadania na osobności. Jeśli to niemożliwe, pomyśl o zatyczkach do uszu lub słuchawkach, przez które możesz słuchać spokojnej, najlepiej instrumentalnej muzyki.

  • Zadbaj o miejsce pracy.

Miejsce pracy ma decydujący wpływ na zdolność koncentracji. Zadbaj o odpowiednią pozycję (koniecznie siedzącą) i oświetlenie. Unikaj pracy w pomieszczeniach o wysokiej temperaturze powietrza, ciepło bardzo szybko wywołuje senność. Staraj się również utrzymywać porządek w miejscu pracy. Posprzątane biurko i porządek w plikach w komputerze sprzyjają koncentracji i uporządkowaniu myśli.

  • Planuj swoje zadania.

Generalnie jesteśmy zachować pełne skupienie uwagi przez 20 do 40 minut. Dlatego dla utrzymania wysokiej efektywności pracy, należy robić przerwy podczas wykonywania zadań. Ważne, aby te przerwy były z góry zaplanowane, a praca podzielona na poszczególne, mniejsze zadania. Warto również wykonywać najbardziej wymagające prace rano, kiedy koncentracja uwagi jest najlepsza.

  • Zadbaj o siebie.

Pamiętaj, że zaburzenia koncentracji są często spowodowane przez stres. A z drugiej strony brak koncentracji wpływa negatywnie na jakość i szybkość wykonywanych zadań, co również może być źródłem stresu. Tym sposobem koło się zamyka. Naucz się walczyć ze stresem i nabierz dystansu do otaczających spraw. Warto również zadbać o odpowiednią ilość snu, zróżnicowaną i zrównoważoną dietę oraz aktywność fizyczną. Wszystkie te czynniki mają istotny wpływ na naszą zdolność koncentracji uwagi.

Pamiętaj, że dobra pamięć i koncentracja to twoi główni sprzymierzeńcy w efektywnej pracy i nauce. Większość problemów z koncentracją można rozwiązać przez zastosowanie się do prostych zasad. Jeśli to nie pomoże, warto zasięgnąć porady specjalisty, który pomoże odkryć przyczynę zaburzeń.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Nowa forma leczenia demencji starczej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze