Jak oczyścić jelita ze złogów kałowych i gazów?
Nieprawidłowy tryb życia negatywnie wpływa na pracę układu pokarmowego, który nie jest w stanie sprawnie usuwać niepotrzebnych produktów przemiany materii. W efekcie pojawiają się uporczywe dolegliwości, takie jak zaparcia, wzdęcia brzucha, nudności czy brak apetytu. Jednynym sprawdzonym i bezpiecznym sposobem na oczyszczenie jelit ze złogów kałowych oraz gazów jest zmiana diety, wprowadzenie aktywności fizycznej i picie większej ilości wody. Jak usprawnić pracę układu pokarmowego i poprawić swoje samopoczucie?
1. Czym są złogi jelitowe i ile mogą ważyć?
Jelita pracujące poprawnie są w stanie samodzielnie usunąć niepotrzebne substancje z organizmu, ale ich umiejętności znacząco osłabia spożywanie wysoko przetworzonej żywności i niezdrowy tryb życia.
Z tego powodu w jelitach odkładają się złogi, które mogą ważyć od kilku do nawet kilkunastu kilogramów. Resztki negatywnie wpływają na kondycję organizmu i stanowią źródło toksyn.
2. Przyczyny powstawania złogów w jelitach
- zaparcia,
- nieregularne wypróżnienia,
- nieprawidłowa dieta,
- picie zbyt małej ilości płynów,
- siedzący tryb życia,
- nadwaga,
- otyłość,
- zaburzenia hormonalne, np. związane z tarczycą,
- spowolnienie metabolizmu,
- zaburzenia perystaltyki jelit.
3. Objawy nagromadzenia złogów w jelitach
- zaburzenia trawienia,
- bóle brzucha,
- zgaga,
- wzdęcia,
- brak apetytu,
- nudności,
- ogólne złe samopoczucie,
- ciągłe zmęczenie,
- problemy ze skórą,
- spadek odporności.
4. Jak oczyścić jelita z gazów?
Gazy jelitowe powstają podczas procesów trawiennych, są złożone z dwutlenku węgla, siarkowodoru, azotu oraz metanu. Za ich pojawienie się odpowiadają bakterie symbiotyczne, a także połykanie potwietrza w trakcie jedzenia lub mówienia.
Nadmierne nagromadzenie gazów w jelitach to przyczyna wzdęć brzucha. Funkcjonowanie przewodu pokarmowego ułatwia przede wszystkim zrezygnowanie ze spożywania ciężkostrawnych, tłustych potraw.
Warto również pamiętać, że ilość gazów jelitowych zwiększa fasolka, fasola, brokuł, kalafior, groch, kapusta, soczewica i cebula. Każdy organizm reaguje indywidualnie na wymienione produkty, warto zwrócić uwagę po jakich daniach pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości.
Dobrym pomysłem jest także zwrócenie uwagi na ewentualne nietolerancje pokarmowe, na przykład na gruszki, produkty mleczne, gluten, białko czy skrobię.
5. Jak oczyścić jelita ze złogów kałowych?
Na odkładanie złogów kałowych są narażone osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, spożywają niewielką ilość błonnika i zapominają o regularnym piciu. Zwykle sytuacja ma miejscu u dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych.
Zbite masy stolca są bardzo twarde, powodują ból i prowadzą do zaparć. W takiej sytuacji należy pomyśleć nad zmianą nawyków żywieniowych, wprowadzić do jadłopisu większą ilość owoców i warzyw, a także dużą ilość wody.
W diecie warto również umieścić kasze, pieczywo pełnoziarniste i płatki owsiane. Dobroczynny wpływ na przewód pokarmowy mają także nasiona lnu, pestki słonecznika i dyni, orzechy włoskie i laskowe oraz suszone śliwki.
W codziennym menu nie powinno zabraknąć również kefiru, zsiadłego mleka, jogurtów naturalnych, a także kiszonek. Należy unikać potraw smażonych i grillowanych.
6. Jak oczyścić jelita przed porodem?
Podczas porodu naturalnego dochodzi do niekontrolowanego oddania stolca w wyniku silnego parcia. Personel medyczny jest przyzwyczajony do tej sytuacji i nie wymaga wcześniejszego oczyszczenia jelit.
Należy wspomnieć także, że często przygotowanie do porodu jest niemożliwe, ponieważ akcja rozpoczyna się nagle i kobieta myśli jedynie o jak najszybszym dotarciu do szpitala.
Natomiast panie zdecydowane na oczyszczanie jelit tuż przed planowanym terminem porodu najczęściej sięgają po lewatywę lub czopki glicerynowe. Lewatywa nie skraca czasu porodu, ani nie chroni przed nacięciem/pęknięciem krocza, ale zmniejsza stres rodzącej, która nie chce wypróżnić się na oczach lekarza lub położnej.
Warto poczekać z samodzielnym oczyszczaniem jelit i obserwować swój organizm, u wielu kobiet na kilka dni przed porodem pojawiają się luźne stolce. Na prośbę pacjentki lewatywa może być także wykonana w szpitalu.
7. Jak nie oczyszczać jelit?
Lekarze przestrzegają przed nieodpowiedzialnym oczyszczaniem jelit za pomocą inwazyjnych metod. Lewatywa jest zalecana jedynie w określonych sytuacjach, przede wszystkim przed operacją lub kolonoskopią. W innych przypadkach należy z niej zrezygnować, ponieważ wypłukuje z organizmu wartościową florę bakteryjną.
Specjaliści odradzają również hydrokolonoterapię, która polega na wprowadzeniu do jelita grubego wody pod ciśnieniem. Ten sposób u osób z bezobjawowymi chorobami jelit może doprowadzić do perforacji lub poważnej infekcji.
Oprócz tego zabieg nie należy do tanich, koszt wynosi zwykle powyżej 200 złotych, a skutki hydrokolonoterapii mogą okazać się bardzo niebezpieczne.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.