Przyjmowanie preparatów osłonowych
Preparaty osłonowe wspierają naturalną florę bakteryjną jelit. Wraz z innymi dobrymi bakteriami szczelnie pokrywają ścianki jelit i zabezpieczają je przed szkodliwym działaniem innych drobnoustrojów. Nie jesteśmy świadomi, że obszar, który chronią, to aż 300 metrów kwadratowych...
1. Antybiotyki i probiotyki
Przyjmowanie antybiotyków jest działaniem, które może okazać się szkodliwe, zwłaszcza jeśli często i bez szczególnego uzasadnienia stosujemy tę formę leczenia. Niestety wiele chorób można zwalczyć tylko antybiotykoterapią. To skutecznie chroni nasz organizm przed niebezpiecznymi powikłaniami.
Przyjmowanie preparatów osłonowych jest bardzo ważne przy antybiotykoterapii. Antybiotyki zaburzają bowiem naturalną florę bakteryjną naszego organizmu.
Zobacz film: "Antybiotyk"
Współcześnie wiadomo, że przyjmowanie antybiotyków wyniszcza nie tylko szkodliwe drobnoustroje, ale także dobre bakterie z przewodu pokarmowego. Antybiotyki zaburzają naturalną florę bakteryjną naszego organizmu, dlatego, aby przyjmowanie tych leków było bezpieczniejsze, powinniśmy w trakcie terapii, zażywać preparaty osłonowe. Probiotyki chronią nas przez infekcjami bakteryjnymi i odbudowują naturalne środowisko bakteryjne.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Dobór leku osłonowego do antybiotyku - odpowiada dr n. med. Krzysztof Gierlotka
- Jaki probiotyk przy antybiotykoterapii na zapalenie oskrzeli - odpowiada lek. Łukasz Wroński
- Jaki probiotyk przy antybiotykoterapii? - odpowiada lek. Tomasz Budlewski
2. Powikłania po antybiotykach
Jeśli zażywając antybiotyk, nie zastosujemy probiotyku, może to przynieść następujące skutki:
- ból brzucha,
- ostra biegunka,
- wzdęcia,
- uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej,
- rzekomobłoniaste zapalenie jelit,
- rozwój grzybicy pochwy – aby jej uniknąć, trzeba stosować probiotyki dopochwowe.
Powikłania po antybiotykoterapii są niebezpieczne, zwłaszcza dla małych dzieci, dlatego trzeba koniecznie podawać im probiotyki.
3. Stosowanie preparatów osłonowych
Probiotyki są dostępne bez recepty i można je dostać w każdej aptece. Ich cena jest przystępna. Oczywiście należy zwrócić uwagę na to, że leki probiotyczne są zróżnicowane. Preparaty, które zażywa się od 3 do 5 razy dziennie zawierają mniej dobrych bakterii w przeciwieństwie do preparatów osłonowych, które zażywa się tylko 2 razy dziennie. Dokładnych informacji na ten temat udzieli farmaceuta.
Zobacz także
Zasady stosowania produktów osłonowych są takie same dla wszystkich probiotyków:
- trzeba je zażywać przez cały czas stosowania antybiotyków i kilka dni później,
- preparaty osłonowe należy zażywać na dwie – trzy godziny po przyjęciu antybiotyku,
- nie można zażywać probiotyku razem z antybiotykiem, ponieważ lek zniszczy dobre bakterie z preparatu,
- istnieją specjalne probiotyki dla niemowląt, nie można podawać niemowlakom takich probiotyków jak dorosłym,
- probiotyki są bezpieczne dla kobiet w ciąży i matek karmiących piersią, ponadto jeśli kobieta stosuje bakterie probiotyczne w ciąży, to chroni swoje dziecko przed alergią,
- produkty probiotyczne (czyli probiotyki w kapsułkach lub jogurty probiotyczne) powinny być przechowywane w lodówce, kapsułki tylko przed dwa tygodnie można je przechowywać w temperaturze pokojowej (po upłynięciu tego czasu probiotyki nie nadają się do użytkowania).
Pamiętajmy, że po zakończeniu leczenia antybiotykami jeszcze przez kilka dni powinniśmy zażywać probiotyki. Tylko regularne przyjmowanie produktów osłonowych pomoże nam całkowicie wrócić do zdrowia.
Komentarze