Trwa ładowanie...

Preparaty osłonowe i probiotyki - jak i po co przyjmować?

 Kinga Olchowy
01.12.2022 12:18
Probiotyki pozytywnie wpływają na kondycję mikroflory jelitowej.
Probiotyki pozytywnie wpływają na kondycję mikroflory jelitowej. (123rf)

Preparaty osłonowe i probiotyki pozytywnie wpływają na stan mikroflory jelitowej. Antybiotyki to skuteczne, silnie działające leki, które nie pozostają obojętne dla organizmu. W trakcie ich przyjmowania warto stosować preparaty osłonowe w postaci probiotyków. Jak działają preparaty probiotyczne i czy można stosować je na co dzień?

spis treści

1. Czym są probiotyki?

Mianem probiotyków określa się żywe drobnoustroje (drożdże, bakterie), które korzystnie wpływają na zdrowie organizmu, gdy są podawane w odpowiednich ilościach. Najczęściej jako probiotyki wykorzystuje się bakterie z rodzajów Lactobacillus i Bifidobacterium, ale także drożdże Saccharomyces cerevisiae ssp. boulardii oraz niektóre gatunki Escherichia i Bacillus.

Probiotyki mają różne mechanizmy działania w zależności od szczepu. Wpływają immunomodulująco na układ immunologiczny, inaktywują produkowane przez mikroorganizmy toksyny, kolonizują przewód pokarmowy, powodując utrzymanie równowagi flory jelitowej. Probiotyki często stosuje się razem z prebiotykami, aby wzmocnić ich końcowy efekt działania.

Zobacz film: "Antybiotyk"
Zaskakujące źródła probiotyków
Zaskakujące źródła probiotyków [10 zdjęć]

Mianem probiotyków określamy żywe kultury bakterii lub drożdży, które przyjmowane w określonych ilościach

zobacz galerię

1.1. Probiotyki a preparaty osłonowe

Zasadniczo należą do jednej grupy, jednak ich przeznaczenie nieco się różni. Preparaty osłonowe stosuje się przy antybiotykoterapii, aby uniknąć nieprzyjemnych powikłań po leczeniu. Probiotyki jako grupę szczepów bakterii można przyjmować przez cały rok, jako uzupełnienie codziennej diety. Dzięki temu chronimy swój organizm przez atakiem bakterii i wirusów - między innymi przed grypą żołądkową.

2. Działanie preparatów osłonowych

W organizmie człowieka żyje wiele bakterii. Można je podzielić na dobre i złe. Czasem jest tak, że pewne gatunki drobnoustrojów zyskują przewagę nad dobrymi bakteriami i wtedy wywołują stan chorobowy. W takiej sytuacji należy wspomóc dobre bakterie, ponieważ odgrywają one bardzo ważne funkcje w naszym organizmie:

 • chronią ścianki jelita – przylegają do ścianek i w ten sposób blokują miejsce niekorzystnym bakteriom,
 • hamują rozwój szkodliwych bakterii i zmniejszają ilość toksyn produkowaną przez szkodliwe bakterie.

Bakterie probiotyczne zakwaszają środowisko wewnątrz jelita i przyśpieszają produkcję naturalnych substancji antybakteryjnych i antywirusowych. Preparaty osłonowe wspomagają naturalną florę jelit i sprawiają, że nie dochodzi do nadmiernego wzrostu liczby innych drobnoustrojów.

Ponadto łagodzą objawy nietolerancji laktozy. Przyjmowane w czasie biegunki, skracają czas jej trwania, ponieważ niszczą szkodliwe drobnoustroje. Ostatnie badania mówią, że doustne przyjmowanie pewnych szczepów probiotycznych ochrania organizm przez ponownym wystąpieniem infekcji i nawrotem np. grzybicy pochwy.

3. Kiedy stosować produkty osłonowe?

 • Antybiotykoterapia – stosowanie antybiotyków powinno być podejmowane w ostateczności, ponieważ antybiotyki niszczą zarówno szkodliwe drobnoustroje jak i te korzystne dla naszego organizmu. Przyjmowanie antybiotyku bardzo zakłóca naturalną florę bakteryjną jelit, niektóre antybiotyki niszczą także dobre bakterie znajdujące się w pochwie. Wyniszczone środowisko bakteryjne sprzyja pojawieniu się infekcji. Właśnie z tego powodu należy przyjmować produkty probiotyczne w trakcie leczenia antybiotykami, a po zakończeniu leczenia powinny byc zastosowane preparaty wieloszczepowe, które maja za zadanie odbudowę mikrobioty jelitowej. Powinny być stosowane nawet kilka miesięcy po zakończonym leczeniu.
 • Chemioterapia – leki stosowane w chemioterapii nowotworów niszczą komórki chorobotwórcze i inne, w tym komórki przewodu pokarmowego i korzystną florę bakteryjną jelit. Probiotyki pomagają odbudować naturalne środowisko. Jednak z uwagi na wpływ chemioterapuetyków na barierę jelit, probiotyki powinny być wprowadzone pod kontrolą lekarza.
 • Biegunka zakaźna – w czasie tej dolegliwości zaleca się przyjmowanie probiotyków, ponieważ wzmacniają one mikroflorę bakteryjną jelit i skracają czas trwania biegunki.
 • Chemioterapia – leki stosowane w chemioterapii nowotworów niszczą komórki chorobotwórcze i niestety inne, w tym komórki przewodu pokarmowego i korzystną florę bakteryjną jelit. Probiotyki pomagają odbudować naturalne środowisko.

Produkty probiotyczne to także probiotyki dopochwowe, przyjmowane w postaci czopków dopochwowych lub doustnych kapsułek. Chronią florę bakteryjną pochwy, a przyjmowane doustnie, wpływają korzystnie na układ moczowy. Probiotyki przyjmuje się kilka razy dziennie, występują w formie kapsułek jak i saszetek z proszkiem, do rozpuszczenia w wodzie.

Zasady stosowania produktów osłonowych są takie same dla wszystkich probiotyków:

 • trzeba je zażywać przez cały czas stosowania antybiotyków i kilka dni później,
 • preparaty osłonowe należy zażywać na dwie – trzy godziny po przyjęciu antybiotyku,
 • nie można zażywać probiotyku razem z antybiotykiem, ponieważ lek zniszczy dobre bakterie z preparatu,
 • istnieją specjalne probiotyki dla niemowląt, nie można podawać niemowlakom takich probiotyków jak dorosłym,
 • probiotyki są bezpieczne dla kobiet w ciąży i matek karmiących piersią, ponadto jeśli kobieta stosuje bakterie probiotyczne w ciąży, to chroni swoje dziecko przed alergią,
 • produkty probiotyczne (czyli probiotyki w kapsułkach lub jogurty probiotyczne) powinny być przechowywane w lodówce, kapsułki tylko przed dwa tygodnie można je przechowywać w temperaturze pokojowej (po upłynięciu tego czasu probiotyki nie nadają się do użytkowania).

Pamiętajmy, że po zakończeniu leczenia antybiotykami jeszcze przez kilka dni powinniśmy zażywać probiotyki. Tylko regularne przyjmowanie produktów osłonowych pomoże nam całkowicie wrócić do zdrowia.

3.1. Probiotyki przy antybiotykoterapii

Przyjmowanie antybiotyków jest działaniem, które może okazać się szkodliwe, zwłaszcza jeśli często i bez szczególnego uzasadnienia stosujemy tę formę leczenia. Niestety wiele chorób można zwalczyć tylko antybiotykoterapią. To skutecznie chroni nasz organizm przed niebezpiecznymi powikłaniami.

Współcześnie wiadomo, że przyjmowanie antybiotyków wyniszcza nie tylko szkodliwe drobnoustroje, ale także dobre bakterie z przewodu pokarmowego. Antybiotyki zaburzają naturalną florę bakteryjną naszego organizmu, dlatego, aby przyjmowanie tych leków było bezpieczniejsze, powinniśmy w trakcie terapii, zażywać preparaty osłonowe. Probiotyki chronią nas przez infekcjami bakteryjnymi i odbudowują naturalne środowisko bakteryjne.

3.2. Powikłania poantybiotykowe

Skutkiem ubocznym stosowania antybiotyku jest zaburzenie składu flory bakteryjnej jelit. Niestety, antybiotyki eliminują z przewodu pokarmowego nie tylko tak zwane „złe” bakterie, ale i te „dobre”. Im gorzej wchłania się lek z jelit do krwi (jest to często związane ze stanem klinicznym pacjenta) oraz im szersze jest jego spektrum działania, tym większe są powikłania poantybiotykowe.

Jeśli zażywając antybiotyk, nie zastosujemy probiotyku, może to przynieść następujące skutki:

 • ból brzucha,
 • ostra biegunka,
 • wzdęcia,
 • uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej,
 • rzekomobłoniaste zapalenie jelit,
 • rozwój grzybicy pochwy – aby jej uniknąć, trzeba stosować probiotyki dopochwowe.

Powikłania po antybiotykoterapii są niebezpieczne, zwłaszcza dla małych dzieci, dlatego trzeba koniecznie podawać im probiotyki.

Według aktualnych wyników analiz badań naukowych (Cochrane Database, oprac. wg J. Kwietnia) przyjmowanie probiotyku w trakcie antybiotykoterapii zmniejsza aż o 50% średnie ryzyko pojawienia się biegunki poantybiotykowej. Brak przy tym niepożądanych działań spowodowanych dodatkiem probiotyku. Profilaktyczne podawanie preparatu probiotycznego dzieciom zmagającym się z biegunką poantybiotykową doprowadziło do wyraźnego skrócenia czasu trwania tej dolegliwości. Najwyższą skuteczność w leczeniu biegunki poantybiotykowej wykazano przy zastosowaniu szczepu Lactobacillus rhamnosus GG.

Zobacz też:

Badania wykazały również istotną rolę właściwej dawki probiotyku. Za granicę minimalnej dawki dobowej, która przynosi pożądane efekty w profilaktyce poantybiotykowej uznano próg 5 miliardów kolonii bakteryjnych (5x109 CFU). Przyjmowanie mniejszych dawek nie zwiększa ochrony przewodu pokarmowego w znamienny sposób. Wyniki badań naukowych wskazują, że w profilaktyce biegunek poantybiotykowych probiotyki to metoda bezpieczna i zarazem obiecująca.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze