Jak rzucić palenie - sposoby, przygotowanie

Żeby rzucić palenie, należy mieć dużo samozaparcia i silną motywację. Rzucanie palenia nie jest łatwe. Nikotyna wywołuje silne uzależnienie. Istnieje kilka sposobów na to, jak rzucić palenie. W trakcie rzucania warto zająć czymś umysł i ciało. Można zacząć chodzić na siłownię, biegać lub pływać. W razie silnej chęci sięgnięcia po papierosa, miej w pobliżu sok ze świeżych owoców, gumę do żucia lub miętusy.

Jak rzucić palenie - kilka sposobów

Po pierwsze, należy tego chcieć. Jest to pierwsza i wbrew pozorom najważniejsza zasada. Motywacja, by rzucić palenie musi być silna. Warto sporządzić bilans zysków, które osiągniemy po uwolnieniu się od nałogu i strat, które poniesiemy, gdy będziemy nadal palić. Dowiedzmy się, jakie są skutki palenia. Należy pamiętać, że palenie papierosów zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. Rzucenie palenia pomoże polepszyć kondycję fizyczną, zlikwiduje kaszel poranny, zwiększy odporność na infekcje dróg oddechowych, zmniejszy możliwość zachorowania na nowotwór. Żeby szybciej rzucić palenie, pomyśl o kondycji swoich włosów i skóry.

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

Jak rzucić palenie - metoda zniechęcająca

Inni wybierają metodę zniechęcającą. Ustawiają w widocznym miejscu pojemnik ze starymi petami. Odrażający zapach ma ich zniechęcić do ponownego sięgnięcia po papierosa. Motywacja – szukaj wsparcia w rodzinie, znajomych, współpracownikach. Przekonaj ich, by powstrzymywali się od papierosa w twojej obecności i nie częstowali cię nim.

Jak rzucić palenie - metoda farmakologiczna

Rynek farmaceutyczny jest coraz bogatszy w różnego rodzaju środki farmakologiczne mające ułatwić rzucenie palenia. Wśród nich znajdziemy gumy, plastry, tabletki do ssania, inhalatory, spraye. Są one bardzo łatwo dostępne, ponieważ możemy je kupić bez recepty. Niektóre z nich kupimy w supermarketach.

Nie wszystkie preparaty są dostępne bez recepty. Pewne leki na rzucenie palenia można zakupić jedynie po przepisaniu przez lekarza, np. Wareniklinę.

Palenie papierosów vs. nasza wiedza

Palenie papierosów, szczególnie to nałogowe, w bardzo negatywny sposób działa na zdrowie osoby palącej i osób w jej otoczeniu. Wiedza dotycząca wpływu...

Stosując środki farmakologiczne, pamiętajmy, by nie oczekiwać od nich cudotwórczego działania. Kilka tabletek nie pomoże nam od razu rzucić palenia. Zadaniem leków na rzucenie palenia jest zmniejszenie głodu nikotynowego. Są one wobec tego raczej wsparciem procesu rzucenia palenia niż magicznym środkiem na zerwanie z papierosami.

Jak rzucić palenie - metoda Easyway

Metoda ta została opracowana przez Brytyjczyka Allena Carra. Jest ona obecnie stosowana w kilkudziesięciu krajach na świecie. Celem tej metody jest uświadomienie sobie, dlaczego palimy. Co tak naprawdę stoi za tym, że nie możemy rzucić palenia. Być może jest to strach, że nie będziemy potrafili się bez niego odprężyć lub stawić czoła różnym problemom. Metoda Carra ma pokazać schemat pułapki, w którą daliśmy się złapać.

Sesja Easyway Allena Carra trwa jedynie kilka godzin. W jednym spotkaniu uczestniczy zazwyczaj kilkanaście osób. W ciągu 2 miesięcy od zakończenia seminarium, uczestnik powinien wziąć udział w dwóch sesjach wspomagających. Opłata za kurację wynosi około 1000 zł. Jej skuteczność jest oceniana na około 70%.

Jak rzucić palenie - jak się przygotować?

Przygotuj się – wszystkie metody rzucania palenia zaczynają się od podobnej rady: żeby rzucić palenie, przygotuj się. Podejdź do tego systematycznie. Jednak ostatnio lekarze stwierdzili, że dużą szansę, by pokonać uzależnienie, mają ci, którzy zrobili to nagle i spontanicznie. Którąkolwiek z wymienionych metod zastosujesz, pamiętaj, by wcześniej przemyśleć swoje nawyki.

  • Policz, ile dziennie papierosów spalasz.
  • Zastanów się, w których sytuacjach nikotyna wydaje ci się niezbędna i konieczna.
  • Jakie są przyczyny palenia papierosów.
  • Wyznacz dzień na rzucanie palenia.
  • Lepiej, żeby był to zwykły dzień, a nie jakaś większa okazja.
  • Poszukaj motywacji wśród znajomych, może przyjaciółka postanowi rzucić palenie razem z tobą.
  • Lekarz lub farmaceuta – jeśli czujesz, że uzależnienie jest tak duże, że sama nie dasz rady, zapytaj lekarza lub farmaceutę, jak rzucić palenie. Nikotyna wywołuje chorobę nikotynową.

Uzależnienie od nikotyny to nie zwykły nawyk. Nie poddawaj się – co jakiś czas próbujesz rzucić palenie, ale nałóg znowu powraca? Nie poddawaj się. Wyrzuć z domu wszystkie zaczęte paczki papierosów, zapalniczki i popielniczki. Wypierz ubrania, wywietrz pościel, narzuty i koce. Dzięki temu pozbędziesz się dymu papierosowego i może szybciej o nim zapomnisz.

Nikotyna potrafi wywołać bardzo silne uzależnienie. W trakcie rzucania palenia, możesz poczuć głód nikotynowy i silną potrzebę sięgnięcia po papierosa. Bądź przygotowana na taką ewentualność. Zacznij prowadzić aktywny tryb życia. Zajmij się czymś, by nie myśleć o paleniu.

Komentarze (6)
~rzucajacy palenie
~rzucajacy palenie ponad rok temu

Co za bzdura. Ostrzezenia o szkodliwosci palenia wielkosci polowy paczki tez mialy zniechecac i co? Kto ma palic - bedzie palil i zadne ostrzezenia czy kolory nie zniecheca go. Kto zechce rzucic - zrobi to i na pewno zadne ostrzezenia na paczce fajek, czy brzydkie opakowanie nie przekonalo go do tego kroku.

Odpowiedz
~Jurek
~Jurek ponad rok temu

Nie rzuci palenia ten któremu wydaje się że chce to zrobić.Trzeba chcieć i iść na bicom.Dziwię się,że nikt nie polecił tej metody.Zabieg trwa ok 1 godz. i po paleniu,Znam parę osób które jak ja rzuciły palenie w godzinę.Nie wiem jak to działa ale działa-wiem że bardzo trzeba chcieć - prawie jak czary - uwierzcie skuteczne.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Uzależnienie od papierosów
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Uzależnienie od papierosów
Uzależnienie od papierosów

Bierne palenie

Bierne palenie

Bierne palenie jest równie niezdrowe, jak aktywne. Najczęstsze konsekwencje zdrowotne palenia to choroby serca.

Uzależnienie od papierosów

Młoda palaczka

Młoda palaczka

Palenie tytoniu jest najczęstszą przyczyną zgonów w krajach europejskich.

Uzależnienie od papierosów

Rzucenie nałogu palenia

Rzucenie nałogu palenia

Zerwanie z uzależnieniem nikotynowym Zerwanie z nałogiem nie jest proste, ale siła woli i wytrwałość, a także specjalne środki wspomagające, z pewnością sprawią, że proces rzucania palenia zakończy się powodzeniem.

Uzależnienie od papierosów

Przykazania byłego palacza

Przykazania byłego palacza

Pragniesz pozbyć się nałogu palenia papierosów, ale nie masz wystarczającej motywacji? Przeczytaj nasze rady, dzięki którym przetrwasz pierwsze (...) chwile bez papierosa. 1. Zaplanuj, kiedy dokładnie rzucasz palenie. ...

Uzależnienie od papierosów

Nałóg nikotynowy u młodzieży

Nałóg nikotynowy u młodzieży

Badacze odkryli niepokojącą zależność: im większe uzależnienie młodego człowieka od nikotyny, tym mniej aktywna kora przedczołowa.

Uzależnienie od papierosów

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO)

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO) Odtwórz wideo

więc jest uświadamianie młodym ludziom, jakie skutki niesie za sobą palenie papierosów. Osoby, które już się uzależniły, najprawdopodobniej wiedzę (...) o szkodliwości papierosów odrzucą, ewentualnie...

Uzależnienie od papierosów

Tabaka i szisza, czyli inaczej o tytoniu

Tabaka i szisza, czyli inaczej o tytoniu

Najbardziej popularnym sposobem zażywania tytoniu jest jego palenie w postaci papierosów. Każdy wie, że papierosy szkodzą i powodują raka płuc (...) uległo zmianie. Zawiera ona nikotynę, więc częste jej zażywanie może...

Uzależnienie od papierosów

Palisz papierosy? Jedz miód!

Palisz papierosy? Jedz miód!

Chociaż powszechnie wiadomo, że palenie papierosów szkodzi zdrowiu, nie każdego ten argument przekonuje do rzucenia nałogu. Zgubne skutki palenia (...) przez organizm w niewielkich ilościach, ale tytoń przyspiesza ten proces. W papierosach...