Jak sobie pomóc w walce z nerwicą

Nerwice są powszechnie stosowaną nazwą na grupę zaburzeń psychicznych o podłożu lękowym. Cechują się przewlekłością i różnorodnością objawów. Mogą powodować długotrwałe odczuwanie dyskomfortu i cierpienia przez chorego. Nerwice są zaburzeniami, które powinny być leczone w odpowiedni sposób. Jednak wielu chorych nie wie, gdzie powinni szukać odpowiedniej dla siebie pomocy, a są też tacy, którzy nieświadomi swojego problemu, nie szukają jej wcale. Niestety bez właściwego zdiagnozowania leczenie nerwicy jest znacznie utrudnione.

Zobacz film: "Leczenie nerwicy"

Problemy chorych na nerwicę

Zaburzenia lękowe są przypadłością uważaną przez wiele osób za wstydliwą. W oczach innych może się to jawić, jako unikanie trudnych sytuacji, słabość czy wymówka. Jednak nerwice są poważnymi zaburzeniami, które nieleczone mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i społecznych.

Lęk towarzyszy nam przez całe życie, od momentu narodzin aż do śmierci. Odczuwanie go zwykle wiąże się z trudnościami, stresem lub ciężkimi doświadczeniami życiowymi. Problem pojawia się w momencie, kiedy lęk zaczyna rządzić życiem człowieka. Zaburzenia lękowe powodują wycofywanie się z życia społecznego, pogłębianie się problemów psychicznych, izolowanie się i zamykanie we własnym świecie przeżyć. Osoby chore na ten rodzaj zaburzeń mają dolegliwości ze strony wielu narządów wewnętrznych, bez wyraźnych biologicznych wskazań. Nieleczona nerwica może prowadzić do pogłębiania się zaburzeń i narastania kolejnych trudności, co w efekcie prowadzi do nieprawidłowości w funkcjonowaniu chorego.

Gdzie szukać pomocy w nerwicy?

Osoby, które odczuwają dolegliwości organiczne zgłaszają się z tymi problemami do lekarza pierwszego kontaktu. Do najczęstszych objawów somatycznych należą:

 • bóle w okolicy serca,
 • bóle w klatce piersiowej,
 • duszności, osłabienie,
 • brak siły fizycznej,
 • problemy trawienne i z wydalaniem.

Wymienione objawy nerwicy lękowej wymagają przeprowadzenia podstawowych badań laboratoryjnych. Stąd też chory na nerwicę musi zwykle przejść długą drogę nim trafi do odpowiedniego specjalisty.

Dla chorych na nerwicę ważne jest, by ich leczeniem zajmował się odpowiedni specjalista. Zaburzeniami lękowymi u pacjenta powinien zajmować się lekarz psychiatra, psycholog i psychoterapeuta.

Lekarz psychiatra jest osobą, która może zdiagnozować problem i zalecić odpowiednie leczenie. Pomoc psychologa i psychoterapeuty ma na celu rozwiązanie problemów psychicznych chorego i pozwala na utrwalenie pozytywnych wzorców zachowań. W leczeniu nerwicy bardzo istotna jest współpraca pomiędzy psychiatrą i psychoterapeutą. Terapia skojarzona – farmakoterapia i oddziaływanie psychologiczne – pozwala uzyskać najlepsze efekty w leczeniu zaburzeń lękowych.

Metody wspomagające leczenie nerwicy

Psychoterapia i leczenie farmakologiczne są podstawowymi formami leczenia osób cierpiących na zaburzenia lękowe. Inne formy mają charakter pomocniczy i mogą przyspieszać powrót chorego do zdrowia. Nie należy jednak rezygnować z konsultacji z lekarzem psychiatrą i psychologiem, jeśli podejrzewamy u siebie nerwicę.

Formami wspomagającymi powrót do zdrowia i pozwalającymi na poprawę samopoczucia są metody relaksacyjne, hipnoza, grupy wsparcia, telefon zaufania lub ćwiczenia. Każda z tych metod ma swoje pozytywne strony. Każda osoba, która cierpi na zaburzenia lękowe może dopasować odpowiednie oddziaływania do własnych potrzeb. Korzystanie z dodatkowych form pomocy pozwala na utrwalenie prozdrowotnych zachowań, głębsze poznanie siebie oraz szybszą rekonwalescencję.

Grupy wsparcia, wykonywanie ćwiczeń zwykle również w grupie pozwala choremu odnaleźć wsparcie i zrozumienie u osób z podobnymi problemami. Wzajemne oddziaływanie na siebie członków grupy daje też poczucie bezpieczeństwa i wzajemnej troski. Korzystanie z tego rodzaju pomocy daje choremu szansę na ponowne otwarcie się na otoczenie społeczne i aktywne działanie w tej sferze.

Telefon zaufania jest możliwością anonimowej rozmowy ze specjalistą i pracy nad konkretnym problemem (np. pogorszeniem się samopoczucia w danej chwili). Nie jest on jednak formą terapii i nie zapewni odpowiedniej pomocy. Pozwala choremu uzyskać wsparcie i możliwość rozmowy w ciężkich chwilach.

Techniki relaksacyjne i hipnoza mają głównie na celu zmniejszenie napięcia i poprawę samopoczucia chorego. Hipnoza nie powinna być stosowana zbyt długo, gdyż może prowadzić do uzależnienia się pacjenta od prowadzącego. Natomiast relaksacja jest metodą, którą można stosować w miarę potrzeby. Jest również dobrą formą dalszej pracy nad sobą, po zakończeniu psychoterapii i leczenia farmakologicznego.

Osoby cierpiące na nerwicę powinny być objęte odpowiednią opieką zarówno medyczną, jak i psychologiczną. Współdziałanie specjalistów z tych dziedzin pozwala na uzyskanie odpowiednich efektów leczenia. Chory może również wspomagać swój powrót do zdrowia korzystając z innych metod pozwalających utrwalać efekty leczenia i przyspieszać rekonwalescencję.

Redakcja abcZdrowie.pl, 6 miesięcy temu

Bibliografia

 • Bryńska A., Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2007, ISBN 83-233-2254-2.
 • Grzywa A., Oblicza psychozy, Czelej, Lublin 2005, ISBN 83-89309-45-9.
 • Krzyżowski J., Natręctwa, obsesje, kompulsje, Medyk, Warszawa 2003, ISBN 83-87340-04-9.
 • Rachman S., Zaburzenia lękowe – modele kliniczne i techniki terapeutyczne, GWP, Gdańsk 2005, ISBN 83-89574-54-3.

Źródła zewnętrzne

Nerwica

Komentarze (9)
~nerwica
~nerwica ponad rok temu

Witam was wszystkich serdecznie mam nerwice pd jakiś trzech lat a mam dopiero osiemnaście lat. Mam małego synka, co wiąże się z częstym wstawaniem w nocy nie wysypiam się i ciągłym czówaniem często bywa tak ze nie daje już rady psychicznie ani fizycznie. W pewnym momencie mam juz kompletnie wszystkiego dosyć i muszę wyjść pochłonąć bo boje się ze mogę zrobić cos złego. Najgorsze jest to ze mój partner zamiast mnie wspierać i mi pomagać to ciągle doprowadza do kłótni miedzy nami. Bardzo proszę o pomoc bo juz Noe wytrzymuje jeśli ktoś chce mi pomuc to bardzo proszę o napisanie do mnie e-maili na ten adres Krakowiakmagdalena@wp.pl

Odpowiedz
~Smutna
~Smutna ponad rok temu

Nerwica to bardzo poważna sprawa. Nie można jej bagatelizować. Wiem co mówię, bo popełniłam ten błąd i bardzo tego teraz żałuję. Nie chodzi o mnie, lecz o moją drugą połówkę. Postanowiłam mu pomóc i znalazłam dobrego lekarza, panią Agnieszkę Sławińskąz kliniki PsychoMedic w Warszawie. Sama z nią rozmawiałam i wydaje się być bardzo kompetentną osobą. Póki co mój chodzi do niej regularnie i widać poprawę, co mnie bardzo cieszy. Jestem pełna nadziei, że mu pomoże:)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Jak sobie pomóc w walce z nerwicą
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Jak sobie pomóc w walce z nerwicą
Jak sobie pomóc w walce z nerwicą

Ćwiczenia w nerwicy

Leczenie nerwicy najczęściej prowadzone jest za pomocą psychoterapii wspomaganej farmakoterapią. Jednak w wielu przypadkach dla lepszego samopoczucia (...) . Jak wiadomo, aktywność fizyczna pomaga w odreagowaniu stresu, który jest jedną...

Jak sobie pomóc w walce z nerwicą

Techniki relaksacyjne w leczeniu nerwic

lepszych efektów. Korzystanie z technik relaksacyjnych w leczeniu nerwicy może być dla chorego możliwością sprawniejszego poradzenia sobie z problemami (...) . Czym są techniki relaksacyjne? Pełniące funkcję pomocniczą w leczeniu...

Jak sobie pomóc w walce z nerwicą

Wizualizacja a nerwica

we wspomaganiu powrotu do zdrowia osób chorych na nerwicę. Wizualizacja umożliwia choremu konfrontację z dręczącymi go problemami, co jest najlepszą (...) , sztywne schematy mogą pogarszać sytuację stosującej je osoby i wpływać na rozwój...

#dzieńdobryWP

Jak pomóc osobie niewidomej? (WIDEO)

Jak pomóc osobie niewidomej? (WIDEO) Odtwórz wideo

Niewidomi są wśród nas. Czy potrafimy razem z nimi funkcjonować? Jak możemy im pomóc w codziennych sytuacjach? Jak wygląda ich świat? O pokonywaniu (...) barier, codziennej walce ze słabościami oraz wykorzystywaniu...