Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Leszek Suligowski

Jak sobie pomóc w walce z nerwicą? Metody wspomagające leczenie nerwicy

Avatar placeholder
15.09.2021 16:55
Nieleczona nerwica może prowadzić do pogłębiania się zaburzeń i narastania kolejnych trudności, co w efekcie prowadzi do nieprawidłowości w funkcjonowaniu chorego.
Nieleczona nerwica może prowadzić do pogłębiania się zaburzeń i narastania kolejnych trudności, co w efekcie prowadzi do nieprawidłowości w funkcjonowaniu chorego. (Adobe Stock)

Nerwice są powszechnie stosowaną nazwą na grupę zaburzeń psychicznych o podłożu lękowym. Cechują się przewlekłością i różnorodnością objawów. Mogą powodować długotrwałe odczuwanie dyskomfortu i cierpienia przez chorego. Nerwice są zaburzeniami, które powinny być leczone w odpowiedni sposób. Jednak wielu chorych nie wie, gdzie powinni szukać odpowiedniej dla siebie pomocy, a są też tacy, którzy nieświadomi swojego problemu, nie szukają jej wcale. Niestety bez właściwego zdiagnozowania leczenie nerwicy jest znacznie utrudnione.

spis treści

1. Problemy chorych na nerwicę

Zaburzenia lękowe są przypadłością uważaną przez wiele osób za wstydliwą. W oczach innych może się to jawić, jako unikanie trudnych sytuacji, słabość czy wymówka. Jednak nerwice są poważnymi zaburzeniami, które nieleczone mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i społecznych.

Lęk towarzyszy nam przez całe życie, od momentu narodzin aż do śmierci. Odczuwanie go zwykle wiąże się z trudnościami, stresem lub ciężkimi doświadczeniami życiowymi. Problem pojawia się w momencie, kiedy lęk zaczyna rządzić życiem człowieka. Zaburzenia lękowe powodują wycofywanie się z życia społecznego, pogłębianie się problemów psychicznych, izolowanie się i zamykanie we własnym świecie przeżyć. Osoby chore na ten rodzaj zaburzeń mają dolegliwości ze strony wielu narządów wewnętrznych, bez wyraźnych biologicznych wskazań. Nieleczona nerwica może prowadzić do pogłębiania się zaburzeń i narastania kolejnych trudności, co w efekcie prowadzi do nieprawidłowości w funkcjonowaniu chorego.

2. Gdzie szukać pomocy w nerwicy?

Zobacz film: "Leczenie nerwicy"

Osoby, które odczuwają dolegliwości organiczne zgłaszają się z tymi problemami do lekarza pierwszego kontaktu. Do najczęstszych objawów somatycznych należą:

  • bóle w okolicy serca,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • duszności, osłabienie,
  • brak siły fizycznej,
  • problemy trawienne i z wydalaniem.

Wymienione objawy nerwicy lękowej wymagają przeprowadzenia podstawowych badań laboratoryjnych. Stąd też chory na nerwicę musi zwykle przejść długą drogę nim trafi do odpowiedniego specjalisty.

Dla chorych na nerwicę ważne jest, by ich leczeniem zajmował się odpowiedni specjalista. Zaburzeniami lękowymi u pacjenta powinien zajmować się lekarz psychiatra, psycholog i psychoterapeuta.

Lekarz psychiatra jest osobą, która może zdiagnozować problem i zalecić odpowiednie leczenie. Pomoc psychologa i psychoterapeuty ma na celu rozwiązanie problemów psychicznych chorego i pozwala na utrwalenie pozytywnych wzorców zachowań. W leczeniu nerwicy bardzo istotna jest współpraca pomiędzy psychiatrą i psychoterapeutą. Terapia skojarzona – farmakoterapia i oddziaływanie psychologiczne – pozwala uzyskać najlepsze efekty w leczeniu zaburzeń lękowych.

3. Metody wspomagające leczenie nerwicy

Psychoterapia i leczenie farmakologiczne są podstawowymi formami leczenia osób cierpiących na zaburzenia lękowe. Inne formy mają charakter pomocniczy i mogą przyspieszać powrót chorego do zdrowia. Nie należy jednak rezygnować z konsultacji z lekarzem psychiatrą i psychologiem, jeśli podejrzewamy u siebie nerwicę.

Formami wspomagającymi powrót do zdrowia i pozwalającymi na poprawę samopoczucia są metody relaksacyjne, hipnoza, grupy wsparcia, telefon zaufania lub ćwiczenia. Każda z tych metod ma swoje pozytywne strony. Każda osoba, która cierpi na zaburzenia lękowe może dopasować odpowiednie oddziaływania do własnych potrzeb. Korzystanie z dodatkowych form pomocy pozwala na utrwalenie prozdrowotnych zachowań, głębsze poznanie siebie oraz szybszą rekonwalescencję.

Grupy wsparcia, wykonywanie ćwiczeń zwykle również w grupie pozwala choremu odnaleźć wsparcie i zrozumienie u osób z podobnymi problemami. Wzajemne oddziaływanie na siebie członków grupy daje też poczucie bezpieczeństwa i wzajemnej troski. Korzystanie z tego rodzaju pomocy daje choremu szansę na ponowne otwarcie się na otoczenie społeczne i aktywne działanie w tej sferze.

Telefon zaufania jest możliwością anonimowej rozmowy ze specjalistą i pracy nad konkretnym problemem (np. pogorszeniem się samopoczucia w danej chwili). Nie jest on jednak formą terapii i nie zapewni odpowiedniej pomocy. Pozwala choremu uzyskać wsparcie i możliwość rozmowy w ciężkich chwilach.

Techniki relaksacyjne i hipnoza mają głównie na celu zmniejszenie napięcia i poprawę samopoczucia chorego. Hipnoza nie powinna być stosowana zbyt długo, gdyż może prowadzić do uzależnienia się pacjenta od prowadzącego. Natomiast relaksacja jest metodą, którą można stosować w miarę potrzeby. Jest również dobrą formą dalszej pracy nad sobą, po zakończeniu psychoterapii i leczenia farmakologicznego.

Osoby cierpiące na nerwicę powinny być objęte odpowiednią opieką zarówno medyczną, jak i psychologiczną. Współdziałanie specjalistów z tych dziedzin pozwala na uzyskanie odpowiednich efektów leczenia. Chory może również wspomagać swój powrót do zdrowia korzystając z innych metod pozwalających utrwalać efekty leczenia i przyspieszać rekonwalescencję.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze