Jak uniknąć powikłań po wizycie u dentysty?
1 z 7Powikłania po wizycie u dentysty
Często wiele osób zapomina, że usuwanie, czyli ekstrakcja zęba to poważny zabieg. Każde takie działanie to ingerencja w nasze ciało, która może spowodować powikłania.
W ciągu kilku ostatnich lat o kilku sprawach związanych z tragicznymi wizytami u dentysty było głośno. Anestezjolog Lech G. z Torunia w 2014 roku został skazany na 8 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu i około 33 tys. zł kary, po tym, jak pacjentka zmarła po wyrwaniu zęba pod narkozą.
Kobietę przed każda wizytą u stomatologa ogarniał lęk. Dlatego postanowiła usunąć ząb w prywatnej klinice pod znieczuleniem ogólnym. W trakcie zabiegu tętno zaczęło zwalniać, lekarze prowadzili akcję reanimacyjną ponad 20 minut. Mimo to pacjentka zmarła na fotelu dentystycznym. Prawdopodobnie przyczyną był przestarzały sprzęt do wykonywania narkozy, który nie posiadał certyfikatu sprawności technicznej.
Podobna sytuacja miała miejsce w 2013 roku w Łodzi, kiedy to 10-letnia Ola nie wybudziła się z narkozy po wizycie u dentysty. Po bezskutecznej reanimacji w szpitalu, dziewczynka zmarła.
W 2014 roku zmarł również 22-letni Paweł, u którego po wizycie u dentysty rozwinęła się sepsa. Wszystko dlatego, że dentystyka zaplombowała złego zęba i nie założyła sączków, których brak prawdopodobnie stał się główną przyczyną zakażenia.
Przedstawione sytuacje są niezwykle rzadkie. Na co dzień zdarzają się powikłania po zabiegach, jednak nie zagrażają one życiu.
Niestety często zawodzą pacjenci, którzy nie wiedzą, czy mają alergię na poszczególne preparaty, nie przedstawiają lekarzom podstawowych informacji dotyczących swojego zdrowia bądź nie mają nawet pojęcia o swoich chorobach.
Jak więc przygotować się do wizyty, aby zawsze mieć pewność, że jesteśmy bezpieczni? A także co musimy wiedzieć, gdy wychodzimy z gabinetu po zabiegu wyrywania zęba?