Jak urodzić zdrowe dziecko?

Pielęgnacja ciąży

Odpowiednia dieta i unormowany styl życia zwiększają szanse na urodzenie zdrowego dziecka.

Urodzić zdrowe dziecko – tego wszystkie mamy pragną najbardziej. By marzenie mogło się spełnić, możemy mu trochę pomóc. Warto zacząć troszczyć się o maluszka jeszcze zanim zacznie rosnąć w naszym brzuchu. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy dbać o swój organizm, tak by mógł dostarczyć bobasowi wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników.

Witaminy i minerały przed zajściem w ciążę

Czynniki środowiskowe wywołują 10% wad wrodzonych, genetyka kolejne 10%, 80% to współdziałanie tych elementów. Mamy niewielki wpływ na powstawanie wad u naszych dzieci. Coś jednak możemy zrobić:

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

  • Dieta – należy się właściwie odżywiać jeszcze przed poczęciem dziecka. Trzeba pozbyć się zbędnych kilogramów, ponieważ otyłość prowadzi m.in. do cukrzycy ciężarnych, nadciśnienia, niewydolności krążenia, miażdżycy i innych groźnych powikłań. Ale niebezpieczna jest także niedowaga, ponieważ nasze dziecko rodzi się wtedy z niską wagą urodzeniową, a to źle wpływa na jego rozwój. Warto też zmienić nawyki żywieniowe: jeść mniej, ale częściej, unikać słodyczy, za to nie stronić od warzyw i owoców, spożywać ciemne pieczywo zamiast białego, ograniczać spożycie soli. Niezbędne są również witaminy, jednak nie można przesadzić z ich suplementacją, gdyż mogą być groźne dla rozwijającego się płodu.
  • Kwas foliowy – należy do witamin z grupy B i jest bardzo ważny, ponieważ bierze udział w syntezie DNA i aminokwasów niezbędnych w procesie mielinizacji włókien nerwowych. Niedobór kwasu foliowego może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka. Z niedoborem kwasu foliowego są też związane: przedwczesny poród, niska masa urodzeniowa, uszkodzenie łożyska, poronienia samoistne. Dzieci, którym organizm matki dostarczał za mało kwasu foliowego rodzą się także z wodogłowiem, brakiem mózgowia, małogłowiem, a także wadami serca, rozszczepem podniebienia lub kręgosłupa, przepukliną oponową i oponowo-rdzeniową. Przyjmowanie kwasu foliowego najlepiej rozpocząć trzy miesiące przed zapłodnieniem i kontynuować przez pierwszy trymestr ciąży. Bogate w ten składnik są: szpinak, wątroba, brukselka, kalafior, brokuły, rośliny strączkowe oraz kiełki pszenicy.
  • Wapń, jod, cynk – należy dbać o to, by w diecie nie zabrakło również tych mikroelementów. Niedobór wapnia może doprowadzić do przedwczesnego porodu, niedobór jodu do niedoczynności tarczycy, brak cynku to z kolei możliwość powstania wad wrodzonych układu nerwowego i mięśniowego, a także ryzyko poronienia i przedłużającego się porodu. Aby uniknąć tych wszystkich komplikacji, trzeba pić mleko i spożywać przetwory mleczne, kupować jodowaną sól i unikać słodyczy (sprzyjają utracie cynku).

Czynniki ryzyka dla kobiet w ciąży

Jeśli chcesz urodzić zdrowe dziecko:

  • nie pij alkoholu – nawet najmniejsze ilości są dla dziecka bardzo niebezpieczne. Alkohol może wywołać: Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS) – nieprawidłowości w postaci malformacji twarzy, opóźnienia wzrostu oraz różnego stopnia zaburzeń funkcji ośrodkowego układu nerwowego; Poalkoholowy Efekt Płodowy (FAE) – zaburzenia rozwoju i zachowania; Poalkoholowy Defekt Urodzeniowy (ARBD) – zaburzenia wzroku i słuchu, anomalie stawów, wady serca; Poalkoholowe Zaburzenia Rozwoju Układu Nerwowego (ARND) – zaburzenia uwagi i zachowania.
  • nie pal papierosów – substancje zawarte w dymie sprzyjają występowaniu wad wrodzonych. Palenie papierosów zwiększa ryzyko poronienia, ciąży pozamacicznej, przedwczesnego porodu, opóźnienia rozwoju intelektualnego i fizycznego dziecka, śmierci łóżeczkowej, rozwoju niektórych nowotworów u malucha.
  • nie zażywaj narkotyków – narkotyki przyczyniają się do przedwczesnych porodów, niskiej masy urodzeniowej i zaburzeń rozwojowych.
  • rzuć wszelkie używki – groźna jest nawet mocna herbata, kawa czy coca-cola. Kofeina może spowodować zaburzenia czynności serca u dziecka, drgawki, a nawet poronienie.

Zagrożenia dla płodu

By urodzić zdrowe dziecko, należy w czasie ciąży stosować jak najmniej leków i zawsze po konsultacji z lekarzem. Dobrze jest też unikać miejsc, gdzie matka może się zarazić jakimś wirusem. Jeśli jest to niemożliwe, można jeszcze przed zajściem w ciążę zastanowić się nad szczepieniami ochronnymi. Najbardziej wskazane jest szczepienie przeciwko różyczce i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Należy je wykonywać co najmniej 3 miesiące przed zapłodnieniem. Nie tylko choroby mogą stanowić zagrożenie dla dziecka. Promienie rentgenowskie mogą uszkodzić centralny układ nerwowy płodu. Są szczególnie niebezpieczne w pierwszych tygodniach. Warto nosić ze sobą kartę ciąży. W razie wypadku będzie to dla lekarzy sygnał, by wykonywać zdjęcia rentgenowskie ze szczególną ostrożnością.

Kobieta, która chce urodzić zdrowego malucha może zwiększyć szanse swojego dziecka na prawidłowy rozwój poprzez zastosowanie się do powyższych wskazówek.

Komentarze (3)
~szaza
~szaza 2 tygodnie temu

najważniejsze, jest to, że chronić dziecko przed wszelkimi wadami, trzeba brać koniecznie folik żeby dziecko nie miało wad cewy nerwowej, ja jadłam dużo zielonych warzyw a szczególnie szpinaku i brokułów

Odpowiedz
~julitta
~julitta 5 miesięcy temu

Przede wszystkim w organizmie mamy nie powinno zabraknąć kwasu foliowego jeszcze przed zajściem w ciążę. Potem dołącza się jod i dha, który jest w foliku mama, na każdy trymestr inny, z minerałami i witaminami które sa potrzebne dla dziecka

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Przygotowanie do ciąży
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Przygotowanie do ciąży
Przygotowanie do ciąży

Jajeczkowanie - zapłodnienie, metoda termiczna, obserwacja śluzu

przewidujących moment jajeczkowania. Jest to niezwykle ważne dla kobiet, które planują zajść w ciąże, jak i dla tych, które chcą uniknąć poczęcia (...) : kaszel, katar, alkohol, zmęczenie, leki przeciwbólowe, ból gardła, bóle mięśni,...

Przygotowanie do ciąży

Pielęgnacja ciąży

Pielęgnacja ciąży

Odpowiednia dieta i unormowany styl życia zwiększają szanse na urodzenie zdrowego dziecka.

Przygotowanie do ciąży

Dieta przed ciążą

Dieta przed ciążą

Jeśli planujesz ciążę, warto, abyś przyjrzała się swojej diecie. Ciąża to czas wielkich przemian, zwłaszcza w organizmie kobiety. W czasie ciąży (...) pokarmowych, które zabezpieczą ciebie przed niedoborami...

Przygotowanie do ciąży

Sposoby na polepszenie nasienia

Niestety statystyki alarmują, że coraz większy procent panów ma problem z płodnością. Większość z nich dowiaduje się o tej przykrej dolegliwość dopiero wówczas, gdy chce założyć rodzinę i spotyka trudności z poczęciem dziecka. Często dopiero wtedy mężczyźni...

Przygotowanie do ciąży

Planowanie poczęcia dziecka

Planowanie poczęcia dziecka

Do ciąży należy się odpowiednio przygotować. Niezbędne jest wykonanie badań i szczepień, a także zmiana dotychczasowego trybu życia. Kobiety niemające problemu ze zdrowiem, mają większe szanse na urodzenie zdrowego dziecka.

Przygotowanie do ciąży

Co to jest test ciążowy? (WIDEO)

Co to jest test ciążowy? (WIDEO) Odtwórz wideo

Jeżeli zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży, najlepiej wykonać test ciążowy, który można kupić w każdej aptece. Jeżeli badanie zostanie wykonane (...) od zapłodnienia. Jeśli wynik jest pozytywny, ciąża jest niemal pewna....

Przygotowanie do ciąży

Projekt Diagnostyka dla Twojej ciąży

Większość kobiet marzy o byciu mamą. Niektóre z nich przed zajściem w ciążę długo przygotowują się do roli matki i skrupulatnie planują powiększenie (...) rodziny. Inne zdają się na los, a ciąża jest dla nich miłą niespodzianką....

Przygotowanie do ciąży

Jak zaplanować ciążę?

Jak zaplanować ciążę?

Czy planujesz zajść w ciążę? Jeśli tak, powinnaś się do niej odpowiednio przygotować. Jest to bardzo istotne, zarówno ze względu na twoje zdrowie (...) , czy twój organizm jest gotowy na ciążę - zdrowa kobieta ma większe...

Dieta przyszłej mamy

Dieta przyszłej matki

Dieta przyszłej matki

Aby urodzić zdrowe dziecko, przyszła mama powinna sięgać po zdrowe przekąski, takie jak jogurt naturalny, owoce i warzywa. Są one bogate w białko, witaminy i minerały.