Jak urodzić zdrowe dziecko?
Urodzić zdrowe dziecko – tego wszystkie mamy pragną najbardziej. By marzenie mogło się spełnić, możemy mu trochę pomóc. Warto zacząć troszczyć się o maluszka jeszcze zanim zacznie rosnąć w naszym brzuchu. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy dbać o swój organizm, tak by mógł dostarczyć bobasowi wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników.
1. Witaminy i minerały przed zajściem w ciążę
Czynniki środowiskowe wywołują 10% wad wrodzonych, genetyka kolejne 10%, 80% to współdziałanie tych elementów. Mamy niewielki wpływ na powstawanie wad u naszych dzieci. Coś jednak możemy zrobić:
- Dieta – należy się właściwie odżywiać jeszcze przed poczęciem dziecka. Trzeba pozbyć się zbędnych kilogramów, ponieważ otyłość prowadzi m.in. do cukrzycy ciężarnych, nadciśnienia, niewydolności krążenia, miażdżycy i innych groźnych powikłań. Ale niebezpieczna jest także niedowaga, ponieważ nasze dziecko rodzi się wtedy z niską wagą urodzeniową, a to źle wpływa na jego rozwój. Warto też zmienić nawyki żywieniowe: jeść mniej, ale częściej, unikać słodyczy, za to nie stronić od warzyw i owoców, spożywać ciemne pieczywo zamiast białego, ograniczać spożycie soli. Niezbędne są również witaminy, jednak nie można przesadzić z ich suplementacją, gdyż mogą być groźne dla rozwijającego się płodu.
- Kwas foliowy – należy do witamin z grupy B i jest bardzo ważny, ponieważ bierze udział w syntezie DNA i aminokwasów niezbędnych w procesie mielinizacji włókien nerwowych. Niedobór kwasu foliowego może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka. Z niedoborem kwasu foliowego są też związane: przedwczesny poród, niska masa urodzeniowa, uszkodzenie łożyska, poronienia samoistne. Dzieci, którym organizm matki dostarczał za mało kwasu foliowego rodzą się także z wodogłowiem, brakiem mózgowia, małogłowiem, a także wadami serca, rozszczepem podniebienia lub kręgosłupa, przepukliną oponową i oponowo-rdzeniową. Przyjmowanie kwasu foliowego najlepiej rozpocząć trzy miesiące przed zapłodnieniem i kontynuować przez pierwszy trymestr ciąży. Bogate w ten składnik są: szpinak, wątroba, brukselka, kalafior, brokuły, rośliny strączkowe oraz kiełki pszenicy.
- Wapń, jod, cynk – należy dbać o to, by w diecie nie zabrakło również tych mikroelementów. Niedobór wapnia może doprowadzić do przedwczesnego porodu, niedobór jodu do niedoczynności tarczycy, brak cynku to z kolei możliwość powstania wad wrodzonych układu nerwowego i mięśniowego, a także ryzyko poronienia i przedłużającego się porodu. Aby uniknąć tych wszystkich komplikacji, trzeba pić mleko i spożywać przetwory mleczne, kupować jodowaną sól i unikać słodyczy (sprzyjają utracie cynku).
2. Czynniki ryzyka dla kobiet w ciąży
Jeśli chcesz urodzić zdrowe dziecko:
- nie pij alkoholu – nawet najmniejsze ilości są dla dziecka bardzo niebezpieczne. Alkohol może wywołać: Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS) – nieprawidłowości w postaci malformacji twarzy, opóźnienia wzrostu oraz różnego stopnia zaburzeń funkcji ośrodkowego układu nerwowego; Poalkoholowy Efekt Płodowy (FAE) – zaburzenia rozwoju i zachowania; Poalkoholowy Defekt Urodzeniowy (ARBD) – zaburzenia wzroku i słuchu, anomalie stawów, wady serca; Poalkoholowe Zaburzenia Rozwoju Układu Nerwowego (ARND) – zaburzenia uwagi i zachowania.
- nie pal papierosów – substancje zawarte w dymie sprzyjają występowaniu wad wrodzonych. Palenie papierosów zwiększa ryzyko poronienia, ciąży pozamacicznej, przedwczesnego porodu, opóźnienia rozwoju intelektualnego i fizycznego dziecka, śmierci łóżeczkowej, rozwoju niektórych nowotworów u malucha.
- nie zażywaj narkotyków – narkotyki przyczyniają się do przedwczesnych porodów, niskiej masy urodzeniowej i zaburzeń rozwojowych.
- rzuć wszelkie używki – groźna jest nawet mocna herbata, kawa czy coca-cola. Kofeina może spowodować zaburzenia czynności serca u dziecka, drgawki, a nawet poronienie.
3. Zagrożenia dla płodu
By urodzić zdrowe dziecko, należy w czasie ciąży stosować jak najmniej leków i zawsze po konsultacji z lekarzem. Dobrze jest też unikać miejsc, gdzie matka może się zarazić jakimś wirusem. Jeśli jest to niemożliwe, można jeszcze przed zajściem w ciążę zastanowić się nad szczepieniami ochronnymi. Najbardziej wskazane jest szczepienie przeciwko różyczce i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Należy je wykonywać co najmniej 3 miesiące przed zapłodnieniem. Nie tylko choroby mogą stanowić zagrożenie dla dziecka. Promienie rentgenowskie mogą uszkodzić centralny układ nerwowy płodu. Są szczególnie niebezpieczne w pierwszych tygodniach. Warto nosić ze sobą kartę ciąży. W razie wypadku będzie to dla lekarzy sygnał, by wykonywać zdjęcia rentgenowskie ze szczególną ostrożnością.
Kobieta, która chce urodzić zdrowego malucha może zwiększyć szanse swojego dziecka na prawidłowy rozwój poprzez zastosowanie się do powyższych wskazówek.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.