Trwa ładowanie...

Przedłużyli życie szczura. Miliarder zdecydował się na ten sam sposób

 Karolina Rozmus
28.06.2023 12:59
Uważa, że "starzenie się nie jest już przeznaczeniem". 3 sztuczki na przedłużenie młodości
Uważa, że "starzenie się nie jest już przeznaczeniem". 3 sztuczki na przedłużenie młodości (Instagram)

Zdaniem genetyka zaledwie 20 proc. naszej przyszłej kondycji zdrowotnej jest "z góry zapisane, zdeterminowane przez nasze geny, ale pozostałe 80 procent jest pod naszą kontrolą". Ruch, zdrowa dieta i zerwanie z nałogami? Nauka może zaoferować nam znacznie więcej.

spis treści

1. Tak powstrzymują starzenie

Profesor David Sinclair, genetyk i współdyrektor Sinclair Lab na Uniwersytecie Harvarda w USA twierdzi, że DNA "nie jest już naszym przeznaczeniem". Aż 80 proc. tego, jak wygląda nasze zdrowie i w jakim tempie starzeje się organizm, zależy od nas samych.

Wskazuje na to szereg badań, które wiążą spożywanie alkoholu z wyższym ryzykiem chorób przewlekłych, palenie papierosów z większym ryzykiem nowotworów i chorób układu oddechowego.

Zobacz film: "Rady na długowieczność od 109-latki"

Coraz więcej badań z ostatnich kilku lat wskazuje, że nieodpowiednia dieta, bazująca na żywności wysokoprzetworzonej czy siedzący tryb życia, w którym nie ma miejsca na aktywność fizyczną odpowiada za plagę cukrzycy typu 2, nadwagi i otyłości oraz chorób układu krążenia. Z kolei zaburzenia snu wiążą się z chorobami serca, większym ryzykiem zawału i udaru mózgu.

Czy można powstrzymać starzenie się organizmu?
Czy można powstrzymać starzenie się organizmu? (Pixabay)

Wszystko zatem w naszych rękach? Nie do końca, bo najnowsze osiągnięcia nauki oferują znacznie więcej.

2. Brzmi jak science-fiction, ale to nauka

Wymiana osocza krwi, przeprogramowanie komórek macierzystych i "płukanie" uszkodzonych i starych komórek w organizmie może brzmieć jak science-fiction. Tymczasem to czysta nauka.

2.1. Wymiana osocza sposobem na wieczną młodość

O eksperymencie 45-letniego miliardera było głośno niedawno. Bryan Johnson, który wszelkimi sposobami i ze sztabem specjalistów walczy o cofnięcie wskazówek zegara biologicznego, niedawno do swojego eksperymentu wciągnął 17-letniego syna i 70-letniego ojca. W klinice w Teksasie od nastolatka przetoczono osocze z litra krwi Bryanowi, ten następnie oddał osocze swojemu ojcu.

Jak podaje The Sun, dr Harold Katcher, dyrektor naukowy kalifornijskiego start-upu Yuvan Research i jego zespół przedłużyli w ten sposób życie szczura laboratoryjnego do 47 miesięcy. W tym celu wykorzystali osocze pochodzące od młodszego gryzonia.

2.2. Przeprogramowanie komórek

Prowadzone przez naukowców z Ameryki i Cambridge Altos Labs, jak podaje The Sun, bada komórki macierzyste. Zajmują się przeprogramowaniem i "wymianą" starych czy uszkodzonych komórek.

Jak sami deklarują, ich celem jest "przywracanie zdrowia i odporności komórek poprzez programowanie odmładzania komórek w celu odwrócenia chorób, urazów i niepełnosprawności, które mogą wystąpić przez całe życie".

2.3. Wypłukanie "starych" komórek z organizmu

Badacz James Kirkland mówi, że ich celem jest przede wszystkim poprawa jakości życia.

- Nie chcemy, aby ludzie dożywali 130 lat i myśleli, że mają 130 lat. Byłoby dobrze, gdyby mogli dożyć 90 lat i czuć się, jakby mieli 40 lat – mówi w rozmowie z The Sun.

W tym celu naukowcy uważnie przyglądają się uszkodzonym lub starym komórkom, które zanieczyszczają organizm, a nawet mogą przyczyniać się do rozwoju chorób.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze